1 Temmuz 2022, Cuma
26.7 C
İstanbul

Kraken, Monero’yu (XMR) Platformundan Kaldırıyor: Monero’nun Fiyatı Etkilenebilir mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kripto para borsası Kraken, gizlilik odaklı kripto para Monero’yu (XMR) platformundan kaldırıyor. Karar, yalnızca İngiltere’de yaşayan kripto para kullanıcılarını etkileyecek.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Kripto para borsası Kraken, gizlilik odaklı kripto para Monero’yu (XMR) platformundan kaldırıyor.
  • Karar, yalnızca İngiltere’de yaşayan kripto para kullanıcılarını etkileyecek.

İşlem hacmine göre dünyanın 8. en büyük kripto para borsası Kraken, Birleşik Krallık’taki düzenlemelere uygun olarak, gizlilik odaklı kripto para Monero’yu (XMR) platformundan kaldıracağını duyurdu.

Binance indirim kodu

Kraken, Monero’yu Listesinden Çıkarıyor

Kraken, tüm XMR alım satım faaliyetlerini durduracak, XMR cüzdanlarını yalnızca geri çekilecek şekilde ayarlayacak ve 26 Kasım’dan sonra mevcut XMR marj pozisyonlarını tasfiye edecek.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Monero gibi gizlilik odaklı kripto paralar, kullanıcıların blok zinciri üzerindeki işlemlerini, halka açık cüzdan adreslerini ve ödeme tutarlarını büyük oranda gizler ve mevcut teknoloji bağlamında Chainalytics gibi kuruluşların bu işlemleri takip etmesini zorlaştırır.

XMR gibi gizlilik odaklı kripto paraların geliştirilmesi kripto para endüstrisinde her zaman için tartışmalı bir konu oldu. Bunu destekleyenler, bireylerin halka açık cüzdan adreslerinin ve işlemlerinin, borsalarda depolanan “müşterinizi tanıyın” bilgileriyle karşılaştırılamayacağını vurgulayarak Bitcoin (BTC) gibi evrensel olarak görüntülenebilir defterlere sahip kripto paralardan daha fazla kişisel gizlilik sağladıklarını dile getiriyorlar.

Gizlilik Odaklı Kripto Paralar Endüstri İçin Yararlı mı?

XMR gibi kripto paraları eleştirenler ise bu tip tokenlerin uyuşturucu kaçakçılığı, vergi kaçakçılığı veya kara para aklama operasyonlarında etkin bir şekilde kullanıldığını ve kripto paranın itibarını azalttığını belirtiyorlar.

Sonuç olarak, gizlilik odaklı tokenler, dünya çapındaki kripto para borsaları tarafından da sürekli olarak incelemeler ve soruşturmalar ile karşı karşıya kalıyor. Geçen yıl Coinbase, düzenleyici endişeleri öne sürerek XMR’yi listelemeyi reddetti. Ocak ayının başlarında Bittrex, XMR’nin yanı sıra önde gelen diğer gizlilik odaklı kripto paralar Zcash (ZEC) ve Dash’i de listesinden çıkardı.

İlgili Haber:  DMG ve Argo Blokzinciri Temiz Enerji Madenciliğiyle İlk ‘Yeşil Bitcoin’i Üretmeye Hazırlanıyor

XMR’nin eski yöneticisi Riccardo Spagni, Güney Afrika hükümetinin talebi üzerine, 2009 ile 2011 yılları arasında dolandırıcılık yaptığı suçlaması ile Temmuz ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde tutuklandı. Spagni, sonrasında serbest bırakılsa da mahkeme süreci halen devam ediyor.

CoinGecko’ya göre, tüm gizlilik odaklı kripto paraların şu anki toplam piyasa değeri ise şu anda yaklaşık 15 milyar Dolar seviyesinde seyrediyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar