Tarih boyunca dünya üzerinde çeşitli versiyonları basılmış ve dağıtılmış olan ve hem Roman katoliklerin hem de protestanların kullandığı İncil ile ilgili birçok kafa karışıklığı olmuştur. Bu kafa karışıklığının sebebi olarak, hıristiyan İncil’e neyin dahil edilip neyin edilmeyeceği üzerine katolikler ve protestanlar arasındaki hiç bitmeyen anlaşmazlık gösterilebilir.

Katolik İncil aslında Hıristiyan İncili için genel bir terimdir. Doğası gereği, Eski ve Yeni Ahit’i içerir. Aynı zamanda İncil’in 5. yüzyıl Latin çevirisi ve Aziz Jerome’nin eseri olan Vulgata‘yı da içerir.

 

Tersine, Kral James İncili ise İncil’in tarih boyunca dolaşan birçok sürümünden sadece biridir. İncil’in Roma Katolikleri tarafından yapılan veya düzenlenen diğer bazı sürümler şunlardır: Latin VulgataDouay-Rheims versiyonu, Kudüs İncili ve Yeni Amerikan İncili.

17. yüzyılın şafağında, Kral James İncili’ni hazırlama işi İngiliz Kralı Birinci James tarafından başlatılmıştır. 1611 yılında tamamlandığı söylenir. Kral James İncili, Büyük İncil ve Piskopos İncil ile birlikte Katolik İncil’in ilk ingilizce çevirisi olarak kabul edilir.

Kral James İncili İbranice ve Yunanca’daki en orijinal el yazması kullanılarak çevrilmiş veya yazılmıştır. O zaman çeviri süreci ile ilgili en büyük sorun; çevirmenlerin çoğunlukla saf İngiliz olması ve İbranice bilgilerinin sınırlı olmasıydı. Ayrıca, Yeni Ahit için Yunanca Textus Receptus ve Eski Ahit için İbranice Masoteric Text gibi yeni versiyonları üzerine bina edilecek az sayıda yazılı metin vardı. Yeni sürümlerde söz konusu olmamasına rağmen o kitapların tercümelerine Apocrypha da dahil edilmişti. Ayrıca, çeviriyi yapmak için kral tarafından görevlendirilen âlimler Katolik İncil çevirisinde kimseden hiçbir yardım istemedi. Sonuç; çok fazla hata içeren bir kitap. Bu sebeplerden ötürü, bu incilin Yeni Kral James Versiyonu adlı pek çok farklı revize versiyonu ortaya çıkmıştır.

İlgili Haber:  Ateist ve Agnostik Arasındaki Fark

Kral James İncili ile Katolik İncil Arasındaki Fark

Genel olarak, hangi İncil versiyonunu okursanız okuyun; verilmek istenen ana mesaj az veya çok aynı kalır. Cümleler ve ifadeler biraz değişmiş olsa da, Kral James İncili dahil hemen hemen tüm İncil versiyonları, Tanrı hakkında aynı mesajın söyler.

Neticede, Kral James İncili ile Katolik İncil arasındaki fark özetlenecek olursa;

  • Katolik İncil, İncil için daha genel bir terimdir.
  • Kral James İncili Kutsal Kitap’ın birçok diğer sürümlerinden biridir.
Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here