Kraliçe Arı, İşçi Arı ve Erkek Arı Asındaki Fark

Yaz aylarında kovan büyük ihtimalle yaklaşık 20.000-50.000 arı ile zirvede olur. Tüm hayatlarını yiyecek arayarak geçiren, balmumu hücreleri oluşturan ve bu hücreleri bal ve polenle dolduran bu kısır dişi arıların çoğuna “işçi arılar” denir.

Ayrıca, kovanı kız kardeşleriyle birlikte terketmeleri söyleninceye kadar bal tatmaktan başka hiçbir iş yapmayan birkaç yüz erkek arı da vardır! Her kovanın merkezinde, kovandaki diğer arıları boyuyla ve büyüklüğüyle gölgede bırakan ve aynı zamanda üreyebilen tek arı olan bir kraliçe arı vardır.

İşçi Arı

İşçi arıların hepsi dişidir, ama kraliçe ile aynı yeteneklere sahip değiller. İşçi arılar kısır olarak doğarlar ve amaçları tüm yaşamları boyunca çalışmaktır. İşçi arılar esasen kovanın can damarıdır. İşçi arılar olmasa, kraliçenin bakımını kimse yapmaz, bal üretmez ya da bitki ve çiçeklere polen taşımaz. İşçi arılar da ayrıca “işe yaramayan erkek arıları” kovandan atma yetkisi vardır.

İşçi arıların hayatları boyunca birçok işi vardır. İşçi arıya yönelik işler hayatları boyunca değişiklik gösterir. Genellikle genç arılar tarafından üstlenilen hücre temizliği ve kapaklama gibi işler vardır. Koruma, güvenlik ve yiyecek arama eski arıların işidir. İşçi arılar yaklaşık 5 hafta yaşarlar, sonra ölürler -kovanın hayatta kalmasına yardımcı olmak için tam anlamıyla kendilerini ölüme mahkum ederler.

Arılar temizlik hastası yaratıklardır ve kovanı temizlemek işçi arıların işi olduğu için, ölmeden önce kovandan çıkarlar ki ortalık kirlenmesin (yeni koltuk takımına oturtmayan anne gibi).

İlk günden itibaren yaşlarına göre işçi arılara atanan görevler:

Kovanın idaresi

Arı işçisinin ilk işi ev işleridir! Hücreleri temizler ve onları yeni bir yumurta veya nektar için hazırlar. Hücreden yeni bir arı ortaya çıktığında, diğer vücut atıkları ile birlikte geride kalan koza gibi bir sarma vardır. Bunu temizlemek genç işçi arının görevidir.

Cenaze kaldırıcı

Hücrenin temizlenmesi, aynı zamanda, toplum için potansiyel bir tehdit oluşturabilecek ölü bedenleri ve sağlıksız kuluçkaları temizlemek anlamına da gelir. Hücreleri kapatmak da onlar için bir iştir. Hücre içine larva atıldıktan sonra hücreyi balmumuyla kapatırlar.

Bebek bakıcılığı

İşçi arılar kovanın “bebek bakıcılığı” görevini de üstlenirler. Gelişmekte olan larvaları besler ve önemserler. İşçi arılar bu bebekleri günde binlerce kez kontrol ederler. Henüz yumurtadan çıkacak olan bu yavru arılar, büyük günlerinden yaklaşık 8 gün önce çok aç olacaklar. İşçi arılar bu süre boyunca onları 10,000 kez besler. Sadece çok koruyucu olmakla kalmaz, aynı zamanda larvaların doygun olmasını da sağlarlar.

Kraliçe arının bakımı

Şanslı kraliçe adı üzerinde her gün kraliçe gibi muamele görür. Bu işçi arılar onu temizler, besler ve hatta pisliğini bile çıkarırlar. Kraliçe arının bu tür şeyleri düşünmemesini, sadece çiftleşme ve yumurtlamaya odaklanmasını isterler.

Kovan için nektar toplamak

Kovana geri dönen yaşlı işçi arılar, evdeki işçi arılar için getirdikleri nektar paketlerini bırakırlar. Evdeki işçi arılar nektar için işaretlenmiş hücreleri bulur ve bu getirilen nektarı o hücrelere depolar. Bu şekilde nektarı bala dönüştürürler. Yeterince kuru olana kadar balı serin tutarlar, sonra olgunlaşan balın atmosfere karşı korunması için hücreyi balmumu ile kapatırlar.

Kovanı koruma

Zamanlarını kovanın girişini koruyarak geçiren işçi arılar vardır. Kovana ait olmayan ancak içeri girmeye çalışan herşeye meydan okurlar! Bazı arılar herhangi bir potansiyel tehdide yanıt olarak kovanın etrafında uçarlar.

Sahaya inmek

Genç arıların mezun olup dışarıda nektar aramaya başladığı aşama budur. Nektar ve polen toplamak için gönderilirler. Artık orta yaşlıdır ve kovanı ilk kez terk edecektir. Ayrılırken kovandan aşağı inecek ve inişlerini not etmek için biraz zaman harcayacak, aynı zamanda iniş noktalarını da göz önünde bulunduracak. Bu yüzden eve nasıl geri döneceğini hatırlayacaktır.

Erkek Arı

Erkek arılar, kovanda sadece tek bir amacı olan arılardır. Onların tek işi, yavru üretmek için kraliçeyle çiftleşmektir. Ne yazık ki, bu çok teşekkür edilmesi gereken bir görevdir çünkü kraliçe arı çiftleştiği tüm erkek arıları çiftleştikten sonra anında öldürür. Sonuç olarak, çiftleşmek için kraliçe tarafından tercih edilmeyen diğer erkek arıları da kolay bir hayat beklemez. Kraliçe arının çiftleşmeyi reddettiği ve dolayısıyla kovanın standartlarına göre değersiz ve kullanışsız olan bu erkek arılar kovandan atılırlar. Hayat zor gerçekten…

İlkbahar ve yaz zamanı erkek arılar ortaya çıkar. İşçi arılardan daha büyüktürler. Erkek arılar yiyecek toplamazlar. Onların tek amacı kraliçe ile üremektir. Ancak sadece 6-8 erkek arı aslında kraliçe ile çiftleşir. Onların ömrü, işçi arılardan biraz daha uzun, yaklaşık 2 aydır. Sonbahar geldiğinde işçi arılar tarafından kovandan dışarı atılırlar. Erkek arılar hiçbir şeyi öldüremez veya incitemez – sadece tohumları/spermleri için kullanılırlar.

Kraliçe Arı

Her arı kovanı, kovanı yeni arılarla dolu tutmak için bir kraliçeye sahip olmalıdır. Onun tek işi yumurta bırakmaktır. Kovanın bakımı, bal üretimi ve kraliçenin bakımı ile ilgili diğer her şeyi yapmak için başka arılar gereklidir. Kraliçenin çiftleşmek için erkek arılara, yemeğini getirmesi ve temizlenmesi için de işçi arılara ihtiyacı vardır.

Kraliçe arı, bir kovandaki arıların en büyüğüdür. Ana işi yumurta bırakmaktır ve günde en az 1500-2000 yumurta bırakabilir. Ancak hayatının her günü bu şekilde değildir – bazı günlerde hiç yumurta bırakmaz.

Kraliçe arı, bıraktığı yumurtaların cinsiyetini kontrol edebilir. Kraliçe, hücrenin genişliğine göre döllenmiş (dişi) veya döllenmemiş (erkek) bir yumurta bırakır. Erkek arılar, işçiler için kullanılan hücrelerden önemli ölçüde daha büyük hücrelerde yetiştirilir.

Facebook Yorumları

Yorum yapın