1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, El Salvador’un Bitcoin Kararına Karşı Uyarılarda Bulundu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Fitch, Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmenin, finansal ve operasyonel riskleri artıracağını söyledi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Fitch, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmesinin finansal riskleri artıracağını söyledi.
  • Kredi derecelendirme kuruluşu, bu kararın özellikle de bankalar için düzenleyici, finansal ve operasyonel riskler taşıyacağını bildirdi.

Üç büyük kredi derecelendirme kuruluşundan biri olan Fitch, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etme kararının bankaları kara para aklama, terör finansmanı ve vergi kaçakçılığı gibi çeşitli risklere dahil edebileceği konusunda uyardı.

Binance indirim kodu

Bitcoin, 7 Eylül’de El Salvador’un Resmi Para Birimi Haline Gelecek

El Salvador başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’in 7 Eylül’de resmi para birimi haline geleceğini duyurdu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ancak Dünya Bankası, IMF ve diğer küresel yetkililer bu kararı eleştirdi. Dünya Bankası, El Salvador’un teknik destek talebine olumsuz yanıt verdi.

Fitch tarafından yapılan açıklamada da Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmenin çeşitli finansal ve operasyonel riskleri artıracağı vurgulandı.

Bu anlamda, organize suç ve Bitcoin arasındaki bağlantı, düzenleyiciler için özel bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Bukele, Orta Amerika’nın en büyük uyuşturucu kartellerinden ikisi olan MS-13 ve Barrio 18 ile bağlantısı olduğu iddialarını defalarca yalanladı. Ancak eleştirmenler, Bukele’nin siyasi kariyerine yardımcı olması için bu çetelerle çalıştığını iddia etmeye devam ediyor.

Fitch’in El Salvador’a Yönelik Uyarıları

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, El Salvador’un henüz kripto para hakkında ayrıntılı bir düzenleyici kılavuz yayınlamadığını belirtti; yasal bir çerçevenin oluşturulması ve ödeme sistemlerinin tanıtılması gerektiğine dikkat çekti.

Geçen hafta Bukele, devlet destekli bir kripto cüzdanı olan Chivo’yu tanıttı ve buna kaydolan her vatandaşın 30 Dolarlık ücretsiz Bitcoin alacağını söyledi. Ancak Fitch, bu ödeme sistemlerinin tam olarak nasıl işleyeceği ve hükümet müdahalesinin kapsamının henüz net olmadığını vurguladı.

İlgili Haber:  Sinema Salonu Zinciri AMC, Bitcoin ile Ödeme Almayı Planlıyor

Fitch, buna ek olarak, Bitcoin ödeme sistemlerinde acele etmenin bankaların para birimi ve likidite risklerinin yanı sıra mevcut fidye yazılımı risklerini de artıracağını belirtti.

Eleştirmenler, yeni Bitcoin Yasasının insanları kripto parayı kabul etmeye “zorladığını” savunuyor. Bu endişelere yanıt olarak ise Bukele, Bitcoin kullanımının “zorunlu olmayacağını” açıkladı.

Bu kapsamda Fitch, işletmelerin ve vatandaşların Bitcoin’i benimsemede görece yavaş davranacağını tahmin ediyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar