Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, El Salvador’un Bitcoin Kararına Karşı Uyarılarda Bulundu

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Fitch, Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmenin, finansal ve operasyonel riskleri artıracağını söyledi.

blank

Haberin Özeti

  • Fitch, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmesinin finansal riskleri artıracağını söyledi.
  • Kredi derecelendirme kuruluşu, bu kararın özellikle de bankalar için düzenleyici, finansal ve operasyonel riskler taşıyacağını bildirdi.

Üç büyük kredi derecelendirme kuruluşundan biri olan Fitch, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etme kararının bankaları kara para aklama, terör finansmanı ve vergi kaçakçılığı gibi çeşitli risklere dahil edebileceği konusunda uyardı.

blank

Bitcoin, 7 Eylül’de El Salvador’un Resmi Para Birimi Haline Gelecek

El Salvador başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’in 7 Eylül’de resmi para birimi haline geleceğini duyurdu.

Ancak Dünya Bankası, IMF ve diğer küresel yetkililer bu kararı eleştirdi. Dünya Bankası, El Salvador’un teknik destek talebine olumsuz yanıt verdi.

Fitch tarafından yapılan açıklamada da Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmenin çeşitli finansal ve operasyonel riskleri artıracağı vurgulandı.

Bu anlamda, organize suç ve Bitcoin arasındaki bağlantı, düzenleyiciler için özel bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Bukele, Orta Amerika’nın en büyük uyuşturucu kartellerinden ikisi olan MS-13 ve Barrio 18 ile bağlantısı olduğu iddialarını defalarca yalanladı. Ancak eleştirmenler, Bukele’nin siyasi kariyerine yardımcı olması için bu çetelerle çalıştığını iddia etmeye devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Fitch’in El Salvador’a Yönelik Uyarıları

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, El Salvador’un henüz kripto para hakkında ayrıntılı bir düzenleyici kılavuz yayınlamadığını belirtti; yasal bir çerçevenin oluşturulması ve ödeme sistemlerinin tanıtılması gerektiğine dikkat çekti.

Geçen hafta Bukele, devlet destekli bir kripto cüzdanı olan Chivo’yu tanıttı ve buna kaydolan her vatandaşın 30 Dolarlık ücretsiz Bitcoin alacağını söyledi. Ancak Fitch, bu ödeme sistemlerinin tam olarak nasıl işleyeceği ve hükümet müdahalesinin kapsamının henüz net olmadığını vurguladı.

Fitch, buna ek olarak, Bitcoin ödeme sistemlerinde acele etmenin bankaların para birimi ve likidite risklerinin yanı sıra mevcut fidye yazılımı risklerini de artıracağını belirtti.

Eleştirmenler, yeni Bitcoin Yasasının insanları kripto parayı kabul etmeye “zorladığını” savunuyor. Bu endişelere yanıt olarak ise Bukele, Bitcoin kullanımının “zorunlu olmayacağını” açıkladı.

Bu kapsamda Fitch, işletmelerin ve vatandaşların Bitcoin’i benimsemede görece yavaş davranacağını tahmin ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend