1 Ekim 2022, Cumartesi
22.9 C
İstanbul

Kripto Bankacılığı Ana Akıma Dönüşüyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

2020’den itibaren pozitif kripto ivmesini sürdüren Para Birimi Denetleyici Ofisi (OCC), kısa süre önce kripto ve geleneksel finansal hizmetlerin ne kadar hızlı bir şekilde birleştiğini gösteren güncellemeler yayınlıyor.

Binance indirim kodu

Özellikle bir değişim aracı olarak daha geniş blok zinciri ile kripto para benimsenmesi ve kullanımına karşı bir akımın varlığı kanıtlanmış önemli bir sorun olarak bu teknolojilerin alternatif bir finansal sistemin temelini oluşturması meselesi ön plana çıkıyor. Bu, aslında Bitcoin ve diğer kripto paraların arkasındaki orijinal fikir olsa da aynı zamanda mevcut finansal yapılarla bağlantılı bazı aşinalık ve kolaylıkların mevcut olmadığı anlamına geliyor. Ancak OCC, bu temel sorunu çözmek için adımlar atıyor gibi görünüyor.

Binance indirim kodu

İtibari paranın iyi yanları blok zincirine de uyarlanacak

İlk ilgili duyuru, federal olarak yetkilendirilmiş bankacılık kurumlarının, stabilcoin ihraççıları için rezerv görevi gören mevduatları tutabileceğini belirtiyor. Bu açıklama, bankaların stabilcoin ihraççılarına hizmet açısından neler sunabileceği konusunda daha fazla netlik ve kesinlik sağlamaya yardımcı oluyor ve blok zinciri ile kriptoyu finansal sisteme daha da entegre ediyor. Daha yeni güncellemede ise federal olarak yetkilendirilmiş bankaların stabilcoin satın almalarına, satmalarına, ihraç etmelerine ve ayrıca blok zincirleri için OCC terminolojisi olan bağımsız düğüm doğrulama ağları (INVN) olarak adlandırılanlara katılmalarına izin veriyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

OCC’den gelen bu son güncellemeler, itibari para tabanlı bankacılığın kolaylıklarının, güvenlik prosedürlerinin ve verimliliklerinin birçoğunun yakında blok zinciri tabanlı çözümlerin güvenliği, izlenebilirliği ve şeffaflığı ile arttırılacağını gösteriyor gibi görünüyor. Bu duyuruların son zamanlarda yani Eylül 2020 ile Ocak 2021 aralığındaki niteliği nedeniyle bu güncellemelerin uzun vadeli etkileri gelişmeye devam ediyor ancak bazı olası sonuçlara bir göz atmak gerekiyor.

Bu güncellemeler, stabilcoinlerin önemini pekiştiriyor. Stabilcoinler, özellikle kripto paraları yasal bir değişim aracı olarak kullanmakla ilgili oldukları için giderek artan bir şekilde blok zinciri ve kripto varlık alanının geleceği gibi görünüyor. Özellikle, OCC güncellemelerinin her ikisi de stabilcoinlere ve stabilcoinlerin mevcut finansal kurumlar ve ödeme boru hatlarıyla nasıl kesiştiğine işaret ediyor.

Daha da önemlisi ocak bildirisi, bankacılık kurumlarının artık halka açık blok zincirlerine üye olabileceğini ve kripto para şeklinde gerçekleşen işlemleri kolaylaştırabileceğini gösteriyor. Güncelleme, herhangi bir kripto paranın değil de stabilcoinlerin bu bildirimlere göre onaylanmış kripto para olduğunu özellikle belirtiyor. Bu özgüllük, stabilcoinlerin kripto benimsemesinin geleceği için önemini daha da vurguluyor.

İlgili Haber:  Efsanevi Rock Grubu Kiss'in Basçısı Gene Simmons, Dogecoin ve XRP Satın Aldığını Açıkladı

Blok zinciri bankacılığı bir gerçek olacak gibi görünüyor. Bu güncellemelerin ek bir anlamı, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu açıklamalar ve yönergelerin gerçek bir blok zinciri tabanlı bankacılık sistemi olasılığını hızlandırması olarak değerlendiriliyor. Artık federal olarak yetkilendirilmiş bankacılık kurumları hem halka açık blok zincirlerinin üyesi olabileceği hem de stabilcoinler aracılığıyla gerçekleşen işlemleri doğrulayabileceği için yalnızca blok zinciri ve kripto işlemlerine odaklanan bir kurumun tamamını inşa etmenin önünde çok az engel bulunuyor.

Aslında halihazırda geliştirilmekte ve inşa edilmekte olan bu türden birkaç kurum var olsa da OCC’nin bu ek açıklamalarının yalnızca bu eğilimlerin hızlandırılmasına yardımcı olacağı düşünülüyor.

Bu alanda yeni uygulamalar geliştirilecek

Blok zinciri ve kripto meraklıları için eski bir haber olsa da uzman olmayanları veya sektöre yeni girenleri şaşırtabilecek bir başka nokta olarak akıllı sözleşmelerin blok zinciri konusundaki önemi meselesi ön plana çıkıyor. Temel unsurlarına, yani ne doğası gereği akıllı ne de geleneksel bir sözleşme olan akıllı sözleşmelere kadar derinlemesine incelemek, blok zincirlerinin ve içerdiği verilerin birbirleriyle ve diğer teknoloji sistemleriyle etkileşim, işlem ve iletişim kurmasını sağlıyor. Bankacılık kurumlarının yeteneği ve dolayısıyla bu kurumlardaki finansman, personel ve uzmanlık sayesinde artık blok zincirlerinin tam ve aktif üyeleri olabilmesinin ardından yeni uygulamaların geliştirme hızının neredeyse kesin bir şekilde hızlanması bekleniyor.

Aslında bu OCC güncellemelerinin, her ne kadar bankacılık ve ödemelere yönelik olsa da diğer endüstri alanlarında da yeni hizmetlerin sağlanmasına yardımcı olacağını tahmin etmek mantıklı görünüyor. Mülkiyet işlemleri, sigorta ödemeleri ve poliçeleri, vergi tahsilatı ve değerlendirmesi ve diğer bankacılıkla ilgili alanların, bu artan faiz ve yatırımdan kesinlikle faydalanacağına inanılıyor.

Halihazırda blok zinciri ve kripto varlıkları alanında yükseklerde uçan bir sektör olan stabilcoinler, bu son düzenleyici açıklamalarla aşırı doldurulmaya devam ediyor. Bu bildirimler ve açıklamalar, stabilcoinlerin çok çeşitli ekonomik sektörlerde blok zincirinin sürekli olgunlaşması, geliştirilmesi ve entegrasyonu için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurguluyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar