13.5 C
İstanbul
3 Aralık 2021, Cuma

Kripto Bankalar Üç Yıl İçerisinde Yasal Para Bankalarını Geride Bırakacak

Önemli Gelişmeler

Daha genç nesil finansal hizmet müşterilerinin birkaç yıl içerisinde girdikleri bankada hem kripto hem de yasal para varlıklarını barındırabilen kredi ürünlerine, tasarruf hesaplarına ve yatırımlara erişebilmesi öngörülüyor. Aslında, tüm bunların olmasına izin verecek olan ilerlemeler şimdiden çığır açmaya başlıyor.

blank

San Francisco merkezli bir kripto para borsası olan Kraken, şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde bir banka haline gelen ilk kripto para birimi işi olma özelliği taşıyor. Resmi olarak yetkilendirilmiş bir banka olmak, Kraken’in mevcut müşterilere daha fazla bankacılık ve finansman seçeneği sunabileceği anlamına geliyor. Aynı zamanda bu durum, Kraken Financial’ın eyalet bazında uyum planlarıyla uğraşmak zorunda kalmadan birden fazla yargı alanında faaliyet gösterebileceği anlamına da geliyor.

blank

Kraken, ABD müşterilerine SWIFT ve FedWire finansman seçenekleri sunmak için şu anda Silvergate Bank ile çalışıyor. Yakın gelecekte mevcut durum giderek bu tür ortaklıklardan ibaret hale geleceği için geride kalan geleneksel bankaların bu konuda adım atmaları gerekiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Müşteri olarak 880 dijital varlık şirketine sahip olan Kraken’in müşterileri, bankaya 1.5 milyar dolardan fazla para yatırıyor. Bu, çoğu büyük bankanın ve hatta bu konudaki en büyük kripto para birimlerinin piyasa değerlerine göre hala küçük bir miktar olarak kabul ediliyor. Bununla birlikte sadece birkaç yıl önce büyük kripto borsaları olan Coinbase ve Gemini’nin artık JPMorgan müşterileri olduğunu hatırlamak gerekiyor.

Tüketicilerin yakın gelecekte “tam anlamıyla hizmet veren bir banka”yı hem kripto hem de yasal para anlamında finansal hizmetler sunan bir banka olarak tanımlaması bekleniyor. Uyum sağlamaya ve kripto bankacılığı ticaretinin gerekli araçlarını edinmeye başlamak için uygun zaman olarak görülen bu süreçte gerekli adımları atmayan bankaların geride kalması ve çağa ayak uyduramaması öngörülüyor.

Ama gerçekte bu bankalar hangi araçlara ihtiyaç duyuyor?

Hukuki blok zinciri araçları

Bitcoin veya blok zincirlerinin tamamen gizli olduğu fikri defalarca kez yanlışlandı. Aslında blok zinciri tabanlı para birimleri, araştırma yöntemlerine yasal para birimlerinden çok daha açık oluyor ve işlemlerin kökenlerini ortaya çıkarmak kesinlikle mümkün görünüyor. Bankaların bunu kripto para birimiyle yapabilmeleri için halka açık olacak şekilde sağlanan mevcut hizmetlerden bir adım daha ileri gidebilecek blok zinciri kaşiflerine ve risk puanlama araçlarına ihtiyaçları var.

Bu halihazırda mevcut olan hukuki araçlar; araştırmacıların kümeleme ve buluşsal yöntemler gibi teknikleri kullanarak adresler, cüzdanlar, işlemler, blok zincirleri ve diğer dijital varlıklardaki dijital kağıt izlerini takip etmelerine izin veriyor. Bu alandaki şirketler, gizli fonların kökenlerini tespit etmek ve suçluların maskesini düşürmek için tasarlanmış kendi tescilli arama algoritmalarını geliştiriyor.

İlgili Haber:  Bitcoin Balina Kümeleri, Kısa Vadeli Direnç Olarak 18.600 Doları Belirledi

Geleneksel yasal para, kara para aklama uzmanları için hala tercih edilen para birimi olsa da kripto para, yeni doğduğu bu günlerde ve dünya çapında kara para aklama riskini azaltmada önemli bir güç olarak ortaya çıkıyor.

DeFi ortalama tüketici için cevap olmayacak

Kripto para biriminin merkezi olmayan finans sektörü neredeyse sonsuz bir vaatte bulunuyor. Kazanç çiftçiliği son derece popüler olsa da DeFi sektörü bundan çok daha fazlasına sahip olma özelliği taşıyor.

DeFi projeleri, diğer tüccarlardan teknik ve temel düzeyde alım satım tavsiyeleri almanıza izin verirken yalnızca kâr edince bir ücret ödemenizi gerektiriyor. Emeklilik portföyünüzün yüzbinlerce dolarlık kısmını tüketebilecek yatırım fonu ücretlerini ödemek zorunda kalmadan sermayenizi dijital yatırım portföylerine aktarabiliyorsunuz. Yatırımcılar ayrıca blok zincirleri arasında sürekli geçiş yapmak zorunda kalmadan istedikleri kriptoların türevlerini tutabiliyor. Bu yenilikler, buzdağının sadece görünen kısmını oluşturuyor. Pazar olgunlaşmaya devam ederken gelecekte daha da fazla DeFi projesinin şu anda düşünemediğimiz şeyleri yapmamıza izin vereceği tahmin ediliyor.

Bununla birlikte tüm bunlarla ilgili temel bir sorun yaşanıyor. Ortalama bir bankacılık müşterisinin, onlarca yıldır merkezsiz bir şekilde ilerleyen finans protokolleri ile etkileşime girmemesi bekleniyor. En hevesli kripto meraklılarının dahi bir ERC-20 tokeninin sözleşme adresini bulması, merkezi olmayan borsalarda bunu takas etmesi ve bu tokeni borç verme platformları ve likidite havuzları aracılığıyla yatıracak kadar biliyor olması öngörülüyor.

Yine de ortalama bir kişinin, servetinin çoğunu kripto para birimi biçiminde tuttuğu takdirde zaman zaman bir bankacıyla konuşması gerekiyor. Dahası, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, ortalama bir tüketicinin kendi devleti tarafından desteklenen ve kendi seçtiği bankada erişmek isteyeceği kripto para birimleri üzerinde çalışıyor.

Daha sonra yerine şimdi!  

Önümüzdeki birkaç yılın ardından kripto para birimine endişeyle yaklaşmaya devam eden herhangi bir banka, Kraken gibi gemiye atlayan ve riske girmeyi göze alan diğer bankaların yanında yok olma riski taşıyor. 

Şu anda geleneksel yasal para bankalarının müşterilerini, kriptoya daha fazla erişim sağlayarak güçlendirmeye girişme zamanı başlıyor. Aksi takdirde bu bankalar, dünyanın finansal sistemini bir şekilde yeniden icat etmeye hazır kripto para birimlerinin yükselen dalgası tarafından yok oluyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend