BlockFiCelsius Network ve Nexo gibi popüler kripto borç verme platformlarının sunduğu cazip faiz oranları hakkında çok fazla görüş mevcut olsa da her zaman madalyonun iki farklı yüzü vardır. Yüksek faiz oranlarında ödeme yapmak, borçlulara daha da yüksek oranlar uygulanması anlamına geliyor. 

Buna rağmen Nexo kurucu ortağı Antoni Trenchev, kripto kredi faiz oranlarının yüksek olduğunu düşünmüyor. Trenchev geçerli faiz oranlarının sadece Batılı ülkelerde düşük olma eğiliminde olduğunu dile getiriyor. “Faiz oranlarını, üçüncü dünya ülkelerindeki ve hatta Asya gibi gelişmekte olan pazarlardaki insanlar için %599 APY’ye kadar düşürüyoruz. Dolayısıyla, geleneksel finans sektörüyle nasıl karşılaştırırsanız karşılaştırın, bu oranın hala çok düşük olduğunu söyleyebilirim. Ve bunun böyle olmasının temel nedenleri; dayanak varlıklarla borç teminatlarının taşıdığı risk ve sizin üzerinizde kredi denetimi yapamamamız gerçeğidir.”

DeFi projelerini rakip olarak görmüyoruz

Borç verme platformlarının sunduğu oranlar, banka mevduat hesaplarına ve hatta para piyasası araçlarına kıyasla nispeten yüksek görünse de DeFi projelerinin sunduğu getirilerle kıyaslanıldığında zayıf kalmaktadır. DeFi projelerini rakip olarak görüp görmediği sorulduğunda TrenchevNexo’nun DeFi’yi doğrudan rakip olarak görmediğini söyledi. Geleneksel bir finans geçmişine sahip olan DeFi konseptini sevse de bu alanı şahsi görüşüne göre çok riskli bulduğunu söyleyen Trenchev, kazanç çiftçiliğine (yield farming) herhangi bir şekilde dahil olmadığını belirtti. 

Merkezi olmayan bir sistemin var olabilmesi için işlemlerin tümünün blok zincirinde bulunması ve resmi izinden bağımsız olması gerektiğini ifade eden Trenchev, şu anda Nexo’nun geleneksel finans piyasaları ile kripto alanı arasında bir köprü olarak konumlandığını ve bu alanda biraz farklı şeyler yaptıklarını düşündüğünü açıkladı.

Türkiye’deki kullanıcıların taleplerinde artış var

Bu tespitler neticesinde kendisine yöneltilen “Bu açıklamalarınız, Nexo’dan borç alanların çoğunun gelişmekte olan ülkelerden geldiği anlamına mı geliyor” sorusunu yanıtlayan Trenchev, elinde buna dair kesin rakamlar bulunmasa da tipik olarak Türkiye gibi enflasyonist baskı yaşayan ülkelerden gelen bir talep akışı gördükleri yanıtını verdi. 

Facebook Yorumları
İlgili Haber:  Borç ile Kredi Arasındaki Fark

Bir Cevap Yazın