8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Kripto Borsaları Terra Tokenlerini Platformlarından Çıkarıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 3 ay önce

Binance indirim kodu

En büyük kripto para borsalarından bazıları, çökmekte olan Terra blok zinciriyle ilişkili tokenleri askıya almaya veya platformlarından çıkarmaya başladı.

Binance indirim kodu

En büyük kripto borsalarından biri olan OKX, UST, LUNA ve Terra blok zincirindeki diğer iki token olan Anchor ve Mirror’ın tüm ticaretini sonlandırma kararı aldı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

FTX, LUNA “perpetual swap” işlemlerini kaldırma kararı aldı.

İşlem hacmine göre dünyanın en büyük borsası olan Binance, Cuma günü erken saatlerde LUNA ve UST spot ticaretini askıya aldığını duyurdu.

Huobi de benzer önlemler aldı.

Crypto.com, LUNA, Anchor ve Mirror ticaretini askıya aldığını duyurdu.

Coinbase ise ilgili tokenlerin ticaretini 27 Mayıs’ta askıya alacak.

Bu borsalardan bazıları Terra’nın en tanınmış yatırımcıları arasındaydı. Binance, Huobi, OKX ve Coinbase daha önce Terra’ya yatırım yapmıştı.

Binance CEO’su Changpeng Zhao, attığı bir tweet’te kararın Terra blok zincirinin ağını ikinci kez durdurmasından sonra alındığını söyledi. Ağın durması demek herhangi bir borsaya ilgili tokenlerin gönderilememesi ya da çekilememesi demek.

CZ ayrıca UST/LUNA olayının bu kadar kötü yönetilmesinden dolayı da hayal kırıklığına uğradını belirtti. CZ, Terra ekibine ağı tekrar ayağa kaldırmalarını, fazladan basılan LUNA’ları yakmalarını ve UST’nin dolar ile olan bağını tekrar geri getirmelerini talep ettiklerini ancak ilgili ekipten herhangi bir olumlu dönüş almadıklarını söyledi.

Terra blok zinciri çöküşten sonra iki defa durduruldu. En son restart 9 saat sürmüş ve ağ bu süre boyunca erişilemez hale gelmişti. Bu durum pek çok kişide “merkeziyetsizliği” sorgulatmıştı.

İlgili Haber:  Bitcoin 31.000 Dolar Civarında Seyrederken, Terra Ekonomisi Tamamen Çöktü

Coinmarketcap verilerine göre UST, son 24 saatte %62 düşüşle şu an 0.24 dolardan işlem görüyor. LUNA ise neredeyse sıfıra indi. Çöküşten önce Nisan ortasında yaklaşık 120 dolara tırmanmıştı.

Geçen hafta sonu çöküş başlamadan önce UST, piyasa değeri açısından dünyanın en büyük sabit paralarından biriydi. UST’nin 1-1’lik sabitini dolar karşısında tutmak için kullanılan kardeş tokeni LUNA, aynı zamanda en büyük kripto para birimlerinden biriydi. UST ve LUNA’nın çöküşü tüm piyasayı etkiledi.

Her ne kadar hazinesinde algoritmik herhangi bir stabil para olmadığını açıklasa da, Digital Galaxy bugün yayınladığı bir ön bilgilendirmede “son piyasa koşulları ışığında” 300 milyon dolarlık bir gelir kaybı yaşadığını duyurdu.

Diğer yandan gözler MicroStrategy’ye çevrilmiş durumda. Firma en büyük Bitcoin hazinesine sahip şirketlerden birisi ve hazinesindeki Bitcoin’lerin çoğunu kredi ve borçla satın aldı. Yaşanan olaylar ışığında şirketin Bitcoinlerini satıp satmayacağı soru işareti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar