8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Kripto Borsası Binance’nin Başı Japonya Mali Düzenleyicisi ile Dertte

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Japonya’nın önde gelen mali düzenleyicisi Finansal Hizmetler Ajansı (FSA), kripto borsası Binance’nin ülkede resmi kaydı olmadan faaliyet göstermeye devam ettiğini belirten başka bir uyarı yayınladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Japonya mali düzenleyicisi, kripto borsası Binance için bir uyarı yayınladı.
  • Japonya Finansal Hizmetler Ajansı (FSA), Binance’ın düzenleyici kuruma kayıt olmadan ülkede faaliyet yürüttüğünü belirtti.
  • Binance yetkilileri henüz konu ile ilgili bir açıklama yapmadı.

Japonya’nın Finansal Hizmetler Ajansı (FSA), kripto borsası Binance’e, borsanın düzenleyiciye kayıt olmadan ülkede faaliyet gösterdiğini belirten bir uyarı yayınladı. Haberin geçerliliği, konuya yakın bir kaynak tarafından da doğrulandı.

Binance indirim kodu

FSA’nın Binance İçin Yayınladığı İkinci Uyarı

2017 yılında FSA, Japonya’daki kripto para şirketlerinin faaliyete devam etmek için düzenleyiciye başvurmasını gerektiren bir kayıt süreci başlattı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Söz konusu kayıt kararı, özellikle kripto borsalarını ve kullanıcıları büyük zararlara uğratan çeşitli siber saldırılara ve dolandırıcılık faaliyetlerine karşı alındı. Bu anlamda Mt.Gox borsasının 2014’teki çöküşü belki de en unutulmaz gelişmelerden biriydi. 2018 yılında hazırlanan bir raporda da o yılın ilk çeyreğinde 500 milyon Doların üzerinde kripto paranın hacker saldırıları nedeniyle kaybedildiği ortaya konuldu.

Bugün yapılan uyarı, Binance’in FSA’dan aldığı ikinci uyarı. İlk uyarı 2018 yılında yayınlandı; ardından da borsa, faaliyetlerini Malta’ya taşıma kararı aldı.

Binance yetkilileri henüz söz konusu uyarı ile ilgili bir açıklama yapmadı. Ancak şirket CEO’su Changpeng “CZ” Zhao, bu yıl düzenlenen Ethereal Zirvesi’nde Binance’nin herhangi bir “resmi merkezi” olmadığını belirtmişti.

Binance’nin Düzenleyiciler ile Sorunları

Kripto para borsası Binance, hacim olarak sektördeki en büyük ticaret platformudur. Ancak böylesine büyük bir borsa olması nedeniyle şirketin başı sık sık düzenleyici kurumlar ile derde giriyor.

İlgili Haber:  Kripto Tarihinde Bir İlk: Uniswap'ın Günlük İşlem Hacmi Coinbase'i Geçti

2020’de Malezya hükümeti, borsanın yasa dışı çalıştığını belirterek Japon düzenleyicilerinin yaptığına benzer bir uyarı yayınladı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Emtia Ticareti Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) ise, Binance’in CFTC’ye kaydolmadan türev ticareti hizmeti verdiğini belirtti ve bir soruşturma başlattı.

Öte yandan Binance, düzenleyici kurumlar ile arasını düzeltmek için cesur adımlar da atıyor. Nisan ayında şirket, borsanın ABD merkezli kuruluşu Binance.US’a liderlik etmesi için eski Para Birimi Denetçisi (OCC) Brian Books’u işe aldı.

FSA’dan gelen son uyarının Binance’in Japonya operasyonlarını durdurup durdurmayacağı henüz belli değil. Ancak platformun zorlu geçmişi göz önüne alındığında, bu uyarının çok daha küçük bir etki oluşturması muhtemel.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar