30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Kripto Borsası BitMEX, Karbon Nötr Olacağını Açıkladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Kripto borsası BitMEX, karbon dengeleme programı başlatacağını duyurdu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Önde gelen kripto para borsalarından BitMEX, karbon emisyonlarını telafi etmek için önemli bir adım attığını açıkladı.
  • Borsa yetkilileri yaptığı açıklamada, karbon dengeleme stratejisinin kripto endüstrisinin artan ekolojik ayak izi sorunu ile mücadele etmek adına iyi bir başlangıç adımı olduğunu belirtti.

Kripto para borsası BitMEX, platformunun neden olduğu karbon emisyonlarını telafi etmek için ilk adımını attı. Şirket yetkilileri tarafından bugün yapılan açıklamaya göre, kullanıcıların ödediği her 1 Dolarlık blok zinciri ücreti için en az 0.0026 Dolar değerinde karbon dengeleme bağışı yapılacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

“Karbon Dengeleme, İyi Bir Başlangıç Adımı”

Borsa yetkilileri yaptığı açıklamada, “Son zamanlarda kripto paralar ve enerji tüketimi üzerinde çok farklı görüşler ve bilgilerin doğruluğu ile ilgili büyük bir inceleme yaptık. Henüz çok yeni ve gelişmeye devam eden bir tartışma olsa da bazı pozitif adımlar atmayı bir sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Bu nedenle harekete geçiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Karbon dengeleme yönteminin, kripto paranın ekolojik ayak iziyle ilgili endişelerin tek cevabı olmadığını belirten borsa yetkilileri, “Ancak bu etkilerle mücadele etmek adına kesinlikle iyi bir başlangıç.” dedi.

Bitcoin’in Karbon Ayak İzi

Yaptığı son araştırmalar ışığında Cambridge Üniversitesi, Bitcoin ağının yalnızca %39’unun yenilenebilir enerji ile çalıştığını tahmin ediyor.

Bitcoin madenciliği endüstrisinin yenilenemeyen payının ürettiği karbon ayak izi, genel olarak 60 milyar poundun üzerinde yanmış kömüre, 9 milyon evin yıllık ortalama elektrik tüketimine veya bir binek araç tarafından sürülen 138 milyar milin ürettiği karbon ayak izine denk geliyor.

Bağlamı tam olarak belirtmek için Plüton gezegeninin Dünya’ya uzaklığı 4.6 milyar mildir…

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar