Kripto Borsası BitMEX, Karbon Nötr Olacağını Açıkladı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 4 hafta önce

blank

Kripto borsası BitMEX, karbon dengeleme programı başlatacağını duyurdu.

blank

Haberin Özeti

  • Önde gelen kripto para borsalarından BitMEX, karbon emisyonlarını telafi etmek için önemli bir adım attığını açıkladı.
  • Borsa yetkilileri yaptığı açıklamada, karbon dengeleme stratejisinin kripto endüstrisinin artan ekolojik ayak izi sorunu ile mücadele etmek adına iyi bir başlangıç adımı olduğunu belirtti.

Kripto para borsası BitMEX, platformunun neden olduğu karbon emisyonlarını telafi etmek için ilk adımını attı. Şirket yetkilileri tarafından bugün yapılan açıklamaya göre, kullanıcıların ödediği her 1 Dolarlık blok zinciri ücreti için en az 0.0026 Dolar değerinde karbon dengeleme bağışı yapılacak.

“Karbon Dengeleme, İyi Bir Başlangıç Adımı”

Borsa yetkilileri yaptığı açıklamada, “Son zamanlarda kripto paralar ve enerji tüketimi üzerinde çok farklı görüşler ve bilgilerin doğruluğu ile ilgili büyük bir inceleme yaptık. Henüz çok yeni ve gelişmeye devam eden bir tartışma olsa da bazı pozitif adımlar atmayı bir sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Bu nedenle harekete geçiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Karbon dengeleme yönteminin, kripto paranın ekolojik ayak iziyle ilgili endişelerin tek cevabı olmadığını belirten borsa yetkilileri, “Ancak bu etkilerle mücadele etmek adına kesinlikle iyi bir başlangıç.” dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bitcoin’in Karbon Ayak İzi

Yaptığı son araştırmalar ışığında Cambridge Üniversitesi, Bitcoin ağının yalnızca %39’unun yenilenebilir enerji ile çalıştığını tahmin ediyor.

Bitcoin madenciliği endüstrisinin yenilenemeyen payının ürettiği karbon ayak izi, genel olarak 60 milyar poundun üzerinde yanmış kömüre, 9 milyon evin yıllık ortalama elektrik tüketimine veya bir binek araç tarafından sürülen 138 milyar milin ürettiği karbon ayak izine denk geliyor.

Bağlamı tam olarak belirtmek için Plüton gezegeninin Dünya’ya uzaklığı 4.6 milyar mildir…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend