1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Kripto Borsası Cryptopia’nın Eski Bir Çalışanı Borsadan 170.000 Dolarlık Kripto Para Çaldığını İtiraf Etti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Cryptopia borsası, 2019’da büyük bir hacker saldırısına uğradıktan sonra feshedilmişti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Kripto borsası Cryptopia’nın eski bir çalışanı, borsadan 170.000 Dolarlık kripto para çaldığı gerekçesiyle suçlu bulundu.
  • Cryptopia borsası, 2019’da gerçekleşen bir hacker saldırısının ardından çökmüştü.

Saldırıya uğrayan Yeni Zelanda merkezli kripto para borsası Cryptopia’nın eski bir çalışanı, bugün sonuçlanan bir mahkemede, 170.000 Doların üzerinde kripto para ve müşteri verisi çalmaktan suçlu bulundu.

Binance indirim kodu

Cryptopia’nın 2019 Çöküşü

Yeni Zelanda haber sitesi Stuff’ın Pazartesi günü bildirdiği habere göre, yasal nedenlerle adı henüz açıklanmayan sanık Christchurch Bölge Mahkemesi’nde hırsızlık suçunu kabul etti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Cryptopia, büyük bir hacker saldırısının ardından 2019’da feshedilene kadar Yeni Zelanda’nın en büyük kripto para borsasıydı. Saldırıda 17.85 milyon Dolarlık kripto para kayboldu. Borsanın eski kullanıcıları hâlâ daha çalınan fonlarını geri alabilmiş değiller.

Eski Çalışan 170.000 Dolarlık Kripto Para Çaldı

Bugünkü duruşmanın 2019’daki söz konusu hacker saldırısı ile alakasız olduğu belirtildi. Ancak sanık, Cryptopia tarafından tutulan cüzdanlar için özel anahtarların güvenliği konusundaki endişelerini o dönem yönetime ilettiğini iddia etti. Stuff’ın bildirdiğine göre, sanık daha sonrasında özel anahtarların kopyalarını çıkardı ve bu kopyalardan bazıları evine götürdü. Davalının bu sayede Cryptopia cüzdanlarından para çalabildiği iddia edildi.

Söz konusu borsa çalışanı, muhasebe firması Grant Thornton’un kripto paraların kaybolduğunu fark etmesinin ardından Eylül 2020’de suçunu itiraf etti. Sanık, 20 Ekim’de hapis cezasını çekmeye başlayacak.

Kripto borsası Cryptopia, zirve yaptığı dönemde, dünya çapında 1.4 milyon kullanıcıya ulaştığını bildirdi. 2019’daki hacker saldırısından bu yana, hesap sahipleri, kayıp kriptolarını geri almak için Cryptopia ile çetin bir mücadele veriyor.

Borsanın çökmesine neden olan saldırıyı yapan hackerın kimliği ise henüz bilinmiyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar