Bugün erken saatlerde, Çin’in ünlü kripto borsası OKEx aniden para çekme işlemlerini durdurdu. Bir kaynak, OKEx’in kurucusunun yakın zamanda polis tarafından götürüldüğünü iddia ediyor.

Binance indirim kodu

OKEx borsasının kurucusu Xu Mingxing, yerel kaynaklara göre polis tarafından götürüldü. Decrypt tarafından bildirildiği üzere, polisin yüksek yetkiye sahip kişileri sorguya almasından dolayı, OKEx borsası bugün para çekme işlemlerini de askıya aldı.

Binance indirim kodu

Şirket tarafından yapılan ilk açıklamada,”kurucularımızdan biri şu anda incelemelere yardımcı olabilmek için bir kamu güvenliği bürosu ile işbirliği yapıyor” denildi. Ayrıca, “Bu nedenle şu anda ilgili kurucuya ulaşılamadığından, alakalı konuda yetkilendirme tamamlanamadı” ifadelerine yer verildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Kripto borsası OKEx, bu soruşturmanın Mingxing’in kara para aklama soruşturmasınına dahil olduğu ile ilgili olmasına dair söylentileri de reddetti. Firma sözcüsü Coindesk’e verdiği demeçte, “şu anda soruşturma altında olan herhangi bir konuyu tartışmak için özgür değiliz, ancak bunun AML veya OKEx ile hiçbir şekilde ilişkili olmadığını ortaya koyabiliriz” dedi.

Aslında bu soruşturma Mingxing’in polis ile yaptığı ilk konuşması değil. Mingxing Eylül 2018’de, küçük bir kripto para birimi ile ilgili dolandırıcılık suçlamaları konusunda da yetkililerle işbirliği yapmıştı.

Günlük işlem hacmi 6 milyar dolardan fazla olan OKEx, Çin’in en büyük üç borsasından biridir. Glassnode’a göre, OKEx borsa cüzdanlarında yaklaşık 200.000 Bitcoin (yani yaklaşık 2.3 milyar dolar) tutuyor. Bu değer, şu anda dolaşımdaki Bitcoin arzının yaklaşık %1.1’ine tekabül ediyor. Yani para çekme işlemi yeniden açılana kadar kilitli kalacak bir 2.3 milyar dolarlık bir Bitcoin miktarı demek oluyor.

Bununla birlikte, Glassnode’dan elde edilen diğer veriler, OKEx borsası CEO’sunun polis tarafından alınmasından sonra borsanın para çekme işlemlerini kapatmasından hemen önceki son iki gün içinde, milyonlarca dolarlık Bitcoin’in geri çekildiğini gösteriyor. Glassnode, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “verilerimize göre, son 48 saat içinde iki büyük partide toplam 10,000 BTC (yaklaşık 113 milyon dolar) geri çekildi” dedi.

İlgili Haber:  NFT'ler Çevreye Ne Kadar Zarar Veriyor?

Öte yandan diğer bazı raporlar, Bitcoin’in hâlâ OKEx borsasından diğer borsalara doğru hareket ettiğini gösteriyor. Bununla birlikte WhaleAlert, bu durumun iç transferlerden kaynaklı olabileceğinden endişe ediyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?