26 Mayıs 2022, Perşembe
24 C
İstanbul

Kripto Borsası Poloniex, SEC ile 10 Milyon Dolarlık Bir Anlaşma İmzaladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Poloniex, SEC’in iddialarını ne kabul etti ne de reddetti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • SEC, kripto borsası Poloniex’in Temmuz 2017 ve Kasım 2019 arasında “yatırım sözleşmeleri ve dolayısıyla menkul kıymetler olan dijital varlıkların” alım satımını kolaylaştırdığını iddia etti.
  • Poloniex ise son olarak SEC’e 10 milyon Dolarlık bir ödeme yapmayı kabul etti.

Kripto para borsası Poloniex, dijital menkul kıymetler satmak için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile 10 milyon Dolarlık bir anlaşma imzaladı.

Binance indirim kodu

SEC ve Poloniex Arasındaki Mücadele

SEC, kripto borsası Poloniex’in Temmuz 2017’den Kasım 2019’a kadar “yatırım sözleşmeleri ve dolayısıyla menkul kıymetler olan dijital varlıkların” alım satımını kolaylaştırdığını iddia etti. Poloniex ise SEC’in iddialarını ne kabul etti ne de reddetti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Menkul kıymetler, yatırımcılara bir şirketteki hisseler gibi makul kâr beklentileri sağlayan yatırım sözleşmeleridir. Bunların ABD’de satılması için bir lisans alınması gerekir.

Poloniex, tokenlerini borsada listelemek isteyen başvuru sahiplerine “bir menkul kıymete benzeyen herhangi bir token listeleyemeyeceğini” söyledi.

Ancak Poloniex, Ağustos 2017’de yaptığı bir açıklamada, pazar payını artırmak için menkul kıymet olarak kabul edilebilecekler de dahil olmak üzere yeni varlıkları listelemede “agresif” davranmak istediğini dile getirdi.

SEC ise hangi varlıkların menkul kıymet oluşturduğundan bahsetmeden, “Bu, Poloniex’in Howey kapsamında yatırım sözleşmeleri olan Poloniex Ticaret Platformu dijital varlıklarında ve dolayısıyla menkul kıymetlerde alım satıma açılmasına neden oldu.” ifadelerini kullandı.

Poloniex’in Çabaları Net Bir Karşılık Vermedi

Circle, Poloniex’i Şubat 2018’de satın aldığında, şirket içi bir hukuk ekibi oluşturdu ve tokenleri değerlendirmek için avukatlara danıştı. Ancak SEC iddialarına göre Poloniex Temmuz 2018 döneminde de “orta riskli” varlıkların ticaretini kolaylaştırmaya devam etti.

İlgili Haber:  Ripple’a Bir Dava Daha Açıldı

Aynı ayda Poloniex, daha düşük işlem hacmine sahip riskli varlıkları listesinden çıkardı. Bunlar FLO, FoldingCoin, BitCrystals ve Vcash gibi varlıklardı; bu tokenlerin hepsi şu anda değersiz.

Eylül’den Kasım 2018’e kadar Poloniex, Binance’in BTCDOWN tokeni, Einsteinium ve PotCoin de dahil olmak üzere çok sayıda “menkul kıymet olarak kabul edilen projeyi” listesinden kaldırdı. Ancak SEC, bu listeden çıkarmaların yeterince kapsamlı olmadığını tespit etti.

Poloniex, SEC’in bulgularını ne kabul etti ne de reddetti; ancak yine de menkul kıymet ihlalleri yapmamayı ve SEC’e 10.3 milyon Dolar ödeme yapmayı taahhüt etti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar