Kripto Dünyasının 2021’deki En Önemli Trendleri ve Tahminleri

Önemli Gelişmeler

Bitcoin’in rekor kıran yükselişi tarafından desteklenen kripto endüstrisi, 2020’yi oldukça verimli görüyor. Tarihteki bu benzeri görülmemiş dönemin tüm kargaşasının ortasında, dijital varlık alanı dayanıklılığını kanıtlamış bulunuyor ve giderek belirsizleşen dünyada güvenli bir sığınak haline gelmek için sağlam bir örnek teşkil ediyor gibi görünüyor.

blank

Diğer ilerlemelerin yanı sıra geçen yıl, kurumsal ve kitlesel benimsemenin sürekli genişlemesine de tanık olmuş bulunuyor. Peki bu eğilimin 2021’de devam etmesi bekleniyor mu ve önümüzdeki yıl endüstrinin çeşitli sektörlerinde kripto benimseme dinamiklerini hangi faktörlerin şekillendireceği düşünülüyor?

blank

Kurumsal para akışı

Bitcoin’in (BTC) son dönemdeki ivmesinin en azından bir kısmını, yatırım bankalarının ve serbest yatırım fonlarının toplu olarak alana taşınmasının etkilerine atfetmek biraz sıradan hale gelmiş olsa da bu eğilim herhangi bir düşüş belirtisi göstermiyor.

2021’de geleneksel finansın büyük silahlarının Bitcoin’de giderek yükselişe geçeceğini gösteren çok sayıda kanıt bulunuyor.

Dijital varlık yatırım firması CoinShares’ın strateji başkanı Meltem Demirörs, Bitcoin’in etrafındaki anlatının değişiminin çok derin olduğuna dikkat çekiyor. Larry Fink, Mark Carney ile konferans görüşmesinde Bitcoin’den dijital altın olarak bahsediyor ve Bitcoin’in “gelecek” olduğuna inandığını söylüyor. Guggenheim ortakların baş yatırım sorumlusu Scott Minerd ise Bitcoin için 400.000 dolarlık bir fiyat hedefi belirliyor.

Eskiden bu cesur çağrıları yapan sektördeki sıradan insanlar olurken şimdi trilyonlarca doları varlıklara tahsis eden sermaye piyasaları kuruluşlarının ve devlerinin bu tür söylemleri benimsediği görülüyor.

Demirörs ayrıca, gelen Demokrat yönetimin 2020 boyunca yaratılan paradan daha fazla para üretimini kolaylaştıracağını öngörüyor ve tüm bu paranın gidecek bir yere ihtiyacı olacağını belirterek kripto para piyasalarına yakıt oluşturmayı kastediyor.

NEM Group’un baş yatırım sorumlusu Dave Hodgson da mevcut ABD para politikasını Bitcoin’e akan kurumsal paranın arkasındaki ana itici güç olarak görüyor. ABD’nin niceliksel genişlemeyi veya enflasyonu azaltmadan genişlemeyi sürdürmesinin daha mantıklı göründüğünü belirten Hodgson, BTC’nin, sığınak arayan likiditeler için doğal seçeneklerden biri olacağının altını çiziyor.

Bitcoin’in kademeli şekilde enflasyona karşı bir korunma aracı olarak altının yerini aldığı anlatısı da her geçen gün güçlenmeye devam ediyor. Kripto para ticaret platformu Coinsquare’in işletme müdürü Eric Richmond, Bitcoin’in 2021’de de emeklilik fonları, aile ofisleri, serbest yatırım fonları, makro yatırımcılar ve portföylerinin bir kısmını tahsis eden şirketlerle altına alternatif akıllı para olarak ortaya çıkmaya devam edeceğini söylüyor.

Kitle benimsemesi

2020’de kripto paranın, kısmen PayPal ve Square gibi popüler ödeme hizmetleri sayesinde ve büyük kullanıcı tabanlarına dijital varlıkların sunulması yardımıyla perakende yatırımcılar için her zamankinden daha erişilebilir hale geldiği görülüyor. Erişim noktalarının çeşitlendirilmesi ve giderek artan sezgisel arayüzlerin, önümüzdeki yıl kripto sahiplerinin, tüccarların ve yatırımcıların saflarına katılacak günlük kullanıcıların daha büyük bir kısmına katkıda bulunması bekleniyor.

Kripto yatırım uygulaması B21’in kurucusu ve yöneticisi Miles Paschini, 2021’in kitlesel benimsemenin başlayacağı yıl olacağına yönelik inancını paylaşıyor. Yatırımcılar ile ödeme sistemi kullanıcıları için araçların daha kullanıcı dostu olacağını belirten Paschini, bankaların daha önce kaçınılmış kripto paralara entegre hizmetler adapte etmeye ve sunmaya başlayacağını ifade ediyor.

Mevcut araçlara ve platformlara ek olarak kitleleri kripto varlıklarıyla tanıştıran yeni tekliflerin de ortaya çıkmaya devam edeceği düşünülüyor. EToro ticaret platformu kripto piyasası analisti Simon Peters, verdiği demeçte Facebook’un Diem‘inin bunlardan biri olmaya hazırlandığını açıklıyor.

Facebook’un, uygulama paketinde 2.7 milyar kullanıcıya sahip olduğunu ve Ocak 2021’de piyasaya sürülecek olan Diem ile kripto için önemli bir artış sağlanabileceğini ifade eden Peters, Diem’in, Bitcoin ve diğer alt paralarla değiştirilebildiği kripto borsalarında listelenmesi halinde bunun, kriptoyu keşfetmeye yepyeni bir demografiyi teşvik edebileceğine inanıyor.

Peters, Diem ile kripto satın almanın itibari paradan daha ucuz ve daha kolay olduğunun kanıtlanması halinde Facebook’un ödeme hizmetinin 2021’de kitlesel benimsemeyi arttıran bir başka faktör olabileceğini de sözlerine ekliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Merkezi olmayan finans

DeFi uygulamaları 2020’de kripto endüstrisinin diğer hiçbir sektöründe görülmediği şekilde patlama yaşamış bulunuyor ve birçok uzman önümüzdeki yıl bu alanda sürekli büyümeyi ve artan kamu bilincini öngörüyor.

Blok zinciri platformu Ontology’de Amerika ekosistemi lideri olan Erick Pinos, kriptonun kullanıcılarının para kazanmasını sağladığını belirterek merkezi olmayan borsaların, borç verme, sigorta, türevler, yatırım fonları ve daha fazlasıyla DeFi’de sonsuz para kazanma fırsatı sunduğunu ifade ediyor. Genel olarak Pinos, önümüzdeki yıl için önemli işlem hacmi ve ürün geliştirme çabalarının DeFi merkezli olmaya devam edeceğini umuyor.

Aynı zamanda, DeFi sektörünün büyümesi üzerindeki başka önemli bir kısıtlamanın, geleneksel ve merkezi olmayan finans alanlarını köprüleme sürecinde kaçınılmaz olarak ortaya çıkması beklenen düzenleyici baskı olduğu düşünülüyor. İlk başta bu baskıların bu yeni ortaya çıkan alana önemli gerilimler getirebileceğine ancak sonuçta uyumdan elde edilen kazancın muazzam olacağına inanılıyor.

Kullanıcı dostu hale getirerek DeFi protokollerine erişim engelini azaltmanin, bu yatırım araçlarını kullananların sayılarının artmasına katkıda bulunması bekleniyor. Merkezi olmayan SAGA protokolü başkanı Will Liu, DeFi’nin, 2021’de daha standartlaştırılmış ve kullanımı kolay bir form olacağını ve uzun süre bireysel yatırımcılar için güzel bir seçenek olacağına inandığını açıklıyor.

Liu ayrıca 2020’nin diğer sıcak trendlerinin, özellikle de eşsiz tokenler için çeşitli kullanım durumlarının, önümüzdeki yıl da ilgi kazanmaya devam edeceğini düşünüyor. Örneğin, dijital ve fiziksel sanat eserlerinin NFTleri bazı büyük müzayedelerin dikkatini çekerken kişisel verilerin korunmasına yönelik NFTlerin de veri yasasının devam eden evriminden yararlanacağı düşünülüyor.

Ethereum

DeFi etkinliğinin, altta yatan Ethereum altyapısı tarafından etkinleştirilmesi sonucunda 2020 DeFi patlamasının, protokolün genel kullanımını arttırdığı görülüyor. Bu arada, Ethereum topluluğu bu yıl ağını mükemmelleştirme arayışında bazı önemli kilometre taşlarından geçiyor ve süreç her zaman sorunsuz ilerlemiyor.

Hodgson, ağ yükseltmeleriyle ilgili sorunların, bazı kullanıcıların Eth2 tarihlerindeki belirsizlik ve zaman ölçeklerinde net olmayan durumlardan kaynaklanan bir dereceye kadar proje yorgunluğu yaşamasına yol açtığını belirtiyor. Ancak Hodgson, bu sorunlar çözüldüğünde Ethereum’un DeFi ile ilgili ani artışların dışında artan bir benimseme göreceği fikrini savunuyor.

Richmond ise Ethereum’un 2020’de 1 trilyon doların üzerinde işlem yaptığını hatırlatarak  2021’de birçok yeni proje hayata geçtikçe bu miktarın artacağını ifade ediyor. Ethereum’un, stabilcoinleri, DeFi’yi, kripto ödünç verme ve NFT uygulamaları gibi tüm büyük kripto ürünlerini desteklediğinin altını çizen Richmond, bu ürünlerin geliştirilmesi için kritik önem taşıdığı için yatırımcıların bu ürünlere erişmek amacıyla kesinlikle bu varlığı benimsemeye devam edeceklerini söylüyor.

Finansmanın ötesinde kullanım

Bazı endüstri katılımcıları, önümüzdeki yılın, doğrudan parasal işlemlerle ilgili olmayan bağlamlarda kripto benimsemesinde kritik kazanımlar sağlayacağını düşünüyor. Pandeminin neden olduğu krizin, bu alandaki inovasyon ihtiyacının altını çizmesi üzerine sağlık teknolojisinin kriptonun en bariz yararlanıcılarından biri olması bekleniyor.

Sağlık hizmetleri teknolojisi başlangıcı Patientory Inc.’in CEO’su ve kurucusu Chrissa McFarlane, 2020 boyunca daha fazla ana akım kitlenin ilgi duyduğu çözümlerden birinin, kullanıcıları tıbbi kayıtlara erişim sağlarken aynı zamanda sağlıklı olmaya teşvik eden tokenler olduğunu belirtiyor.

Tüm bu hesaplar, 2021’de her zamankinden daha fazla insana ve kuruma ulaşmaya hazır bir sektörün resmini çiziyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Dogecoin Fiyatı, Elon Musk’ın Tweetinden Sonra Yükselişe Geçti

Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk, ilk "Dogecoin trilyoneri" mi olacak? Piyasa, Musk'ın tweetine olumlu tepki veriyor. Haberin Özeti Dogecoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

Send this to a friend