30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Kripto Dünyasının Sessiz Devleri Tether ve USD Coin’in Yükselişi Piyasalar Üzerinde Neye İşaret Ediyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Bazı kripto paralar dikkatleri üzerine çekmeye başladı ve giderek artan bir inceleme altına girdiler. Bu coin’lerin gelecekte nasıl denetleneceği ise tüm dijital para birimleri üzerine büyük etkilere sahip olacak.

Binance indirim kodu

Tether ve USD Coin gibi stable coin’ler, ya da diğer bir deyişle sabit coin’ler, Amerikan Doları gibi bazı itibari para birimlerinin değerlerini takip ediyor. Bu yüzden bitcoin ve ethereum benzeri coin’lerde görülen yüksek fiyat dalgalanmaları bu coin’lerde gözlenmiyor ve ayrıca bu coin’ler kripto ekosisteminin büyümesinin kritik bir parçası olma özelliği de taşıyorlar.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bu yazının yazıldığı an itibariyle Tether’ın 76 milyar $’lık 24 saatlik hacmine karşı Bitcoin’in hacmi 53 milyar $ seviyesinde geziyor. Bitcoin alımlarının %55’i ise Tether üzerinden gerçekleşiyor.

Stable coin’lerin son beş yıldaki bu hızlı yükselişleri denetimleri ve düzenlemeleri ile ilgili de sorgulamalara yol açmaya başladı.

J.P. Morgan yetkilileri bu coinlerin normal dolarda olduğu gibi ABD tarafından sigortalı olmadıkları ve yatırımcılarını kayıplara uğratabilecekleri konusunda uyarılarda bulundular.

Aynı yetkililer geçen ay da yatırımcıların tether’ı kullanmalarını engelleyebilecek herhangi bir durumda genel olarak kripto para piyasasında likidite şoku oluşabileceği konusunda uyarmışlardı. Stable coin’ler ticari bankalara benzer ‘klasik likidite dönüşümlerini’ uyguluyorlar ancak ticari bankalarda bunlar sıkı denetimlere ve mevduat sigortalarına sahip iken tether için bu söz konusu değil.

Tether’ın en başta nasıl oluşturulduğuyla ilgili pek fazla şey bilinmese de teorik olarak her zaman 1$ bandında seyretmesinin nedeni her coin için bir bankada 1$’lık itibari para bulundurduğunu beyan etmesinden ileri geliyor. Tether Ltd. Şirketi bu miktarların nakit ve diğer eşdeğer rezervlerde bulunduğunu belirtse de şimdiye kadar herhangi bir denetim gerçekleştirilmedi. ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu Aralık ayında firmayı ve bağlantılı olduğu kripto borsası Bitfinex’i elinde bulundurdukları dolarlar için kanıt göstermeleri amacıyla mahkemeye çağırmıştı.

İlgili Haber:  STABLE Düzenlemesi Kripto Mevzuatını Nasıl Etkileyecek?

Stable Coin’lerin Geleceği

Stable coin kullanımının ise birçok şirkette havale ve ödemeleri kapsayacak şekilde genişlemesi bekleniyor. Tether Ltd. şirketinin 2019’daki piyasa değer 4.1 milyar $ iken şu sıralar 38.1 milyar $’a çıkması da bunu destekler nitelikte.

10 Mart’ta yayınlanan bir rapora göre küresel altyapılar kurulduktan sonra 1 trilyon dolarlık bir yıllık stable coin hacminin sadece başlangıç olacağı düşünülüyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar