Kripto Endüstrisi, Stablecoin Yasasına “Hayır” Dedi

Kripto para endüstrisi, stablecoin ihraççılarını ağır bir şekilde düzenleyecek yasa tasarısına sert tepki gösterdi.

Haberin Özeti

  • Kongre’deki üç Demokrat üye, stablecoinleri düzenlemek için bir yasa tasarısı önerdi.
  • Stable Yasası, stablecoin ihraççılarının bankalarla aynı standartlara sahip olması gerektiğini öneriyor.
  • Bazı kripto para savunucuları, bunun, inovasyonu bastıracağını ve yetersiz toplulukları da marjinalleştireceğini düşünüyor.

3 Ocak 2021’de sona erecek olan 116. Kongre’nin son günlerinde, o zamana kadar yasalaşmayan tasarılar da Kongre ile birlikte tarihteki yerini alacak.

Kongredeki temsilcilerden Rashida Tlaib, Jesús “Chuy” García ve Stephen Lynch’in ortak bir şekilde hazırladığı Stablecoin Tethering ve Banka Lisanslama Uygulama (STABLE) Yasası, kripto endüstrisini tam anlamıyla karıştırdı.

Stable Yasası, Kripto Para Dünyasını Kızdırdı

Yasalaşma şansı, neredeyse, olmayan tasarı, kripto para meraklılarını bir hayli kızdırdı.

Bunun nedeni, Tether gibi stablecoin şirketlerinin yanı sıra SC meraklısı Facebook’u da doğrudan hedef alan yasa tasarısının, stablecoin çıkaran herhangi bir şirketin bir bankacılık sözleşmesine sahip olmasını ve Federal Rezerv ve FDIC tarafından onaylanmasını zorunlu kılmasıdır.

Tasarının, görünüşte, kendilerini geleneksel bankacılık sektörünün dışında bulan düşük ve orta gelirli tüketicileri korumak için yazıldığı savunuluyor. Ancak CoinShares’in Strateji Direktörü Meltem Demirors gibi bazı isimler ise tasarının amaçladığının tam tersini yapacağını dile getiriyor.

“Stable Yasası, Geriye Doğru Bir Adım Olacaktır”

Demirors, “Kripto para birimleri, tarihsel olarak bankacılık sektöründen dışlanmış olan nüfusun hizmet maliyetlerini düşürüyor. Maliyetleri ve uyumluluk yükümlülüklerini artırmak, şirketleri kârsız müşteriler için erişimi kesmeye zorlayacaktır.” dedi.

USDC stablecoin’i yayınlayan Circle CEO’su Jeremy Allaire, artan inovasyonu vurgulayarak, “Stable Yasası, Amerika Birleşik Devletleri’nde dijital para inovasyonu için geriye doğru büyük bir adımı temsil edecek ve her ikisinin de, blockchain ve fintech endüstrisi, hızlanan ilerlemesini sınırlayacaktır.” dedi.

  Bitcoin İçin Korku Duymak Yerine Uzun Vadeli Düşünmek Gerekiyor

Tasarı için veri sağlayan Willamette Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Rohan Gray ise “Yenilikçilerin korkuluklara ihtiyacı var.” diyerek Stable Yasası’nı destekledi.

Ancak söz konusu yasa tasarısı, bu haftanın ardından pek konuşulmayabilir. Bunun yerine, kripto para kullanıcıları için daha olası yasal düzenlemelerin geliştirilmesi gerekmektedir.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın