12 Ağustos 2022, Cuma
19.7 C
İstanbul

Kripto Endüstrisinin Dört Temel Ayağı: Kripto Para, Blockchain, DeFi ve NFT

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

ConsenSys CEO’su Joseph Lubin, blockchain, kripto para, DeFi ve NFT’lerin kripto endüstrisinin geniş kitleler tarafından benimsenmeye başlayan dört temel ayağı olduğunu söylüyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ethereum kurucu ortağı Joseph Lubin, kripto ekosistemi için dört temel ayağın benimsenmeye başladığını söyledi.
  • Lubin, onları “dört at” şeklinde tanımladı: Blockchain, kripto para, DeFi ve NFT.

Ethereum kurucu ortağı Joseph Lubin, geçen hafta Ethereal Zirvesinde yaptığı açıklamalarda, her geçen gün geniş kitleler tarafından benimsenmeye devam eden kripto sektörünün dört temel ayağının altını çizdi: Kripto para, blockchain, DeFi ve NFT.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

“Esasen teknolojimiz ve kripto ekosistemimiz şu anda dörtnala koşuyor.” diyen Lubin, kripto para, blockchain, DeFi ve NFT’yi de “dört at” olarak tanımladığını dile getirdi.

Kripto Evrimi

Blockchain çözümleri sağlayıcısı ConsenSys’in de kurucusu olan Lubin, kripto evriminin tüm aşamalarında insanların sektöre nasıl katıldığını detaylı olarak açıkladı.

Lubin, “İlk blockchain atları: şifreleme uzmanları, kriptograflar, protokol tasarımcıları ve ekonomi teorisyenleri idi. İkinci atlar ise, borsa operatörleri, tüccarlar ve cüzdan sağlayıcılarıydı. Üçüncü atlar, DeFi (merkezi olmayan finans) meraklılarıydı. Son olarak ise sanatçılar, içerik sahipleri, sıradan vatandaşlar dördüncü at olan NFT’yi benimsediler ve kriptoyu popüler kültüre taşıdılar.” ifadelerini kullandı.

Lubin, tüm bu evrim sürecinde, Elon Musk, Mark Cuban, Edward Snowden, Mike Novogratz gibi ünlü kişiliklerin katkısının da önemli yer tuttuğunu belirtti.

NFT Piyasası

Lubin, NFT’lerin, esasen yazılım alanında büyük bir atılım olduğunu; hatta “yazılım alanının ortaya çıkışından bu yana gerçekleşen en büyük yenilik” olarak tanımlanabileceğini söyledi. Kriptografik olarak benzersiz olan NFT tokenleri, fotoğraf, video, müzik gibi çok çeşitli dijital içerikleri temsil etmek ve onlara kıtlık sağlamak için kullanılıyor. Son aylarda NFT piyasasına duyulan ilgi özellikle sanatçıların önderliğinde önemli bir artış gösterdi.

İlgili Haber:  Kripto Avukatı Brian Brooks OCC'den Ayrılıyor

Lubin, “Sanatçılar artık eserlerinin farklı yönlerini ‘ruhlarını satmadan’ sergileyebilirler.” dedi ve NFT’ler aracılığıyla gittikçe daha fazla gerçek dünya varlığının blockchain üzerinde temsil edilme potansiyeli olduğunu belirtti.

Palm NFT Studio

Yıl içinde ConsenSys, kültür ve yaratıcılığa dayalı NFT’ler için bir platform olan Palm NFT Studio’yu başlatmayı umuyor. Popüler MetaMask cüzdanı tarafından desteklenen Ethereum ağında bir yan zincir olarak çalışacak olan Palm NFT Studio, Damien Hirst’in ilk NFT projesinin satışı ile faaliyet göstermeye başlayacak.

Ayrıca, Lubin’e göre, Palm NFT Studio, DeFi ile yakından bağlantılı bir NFT ağı olduğu için gelecek adına daha fazla yenilik ve özgürlük vaat ediyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar