30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Kripto Firması Fireblocks’a 71 Milyon Dolarlık Kayıp Ethereum İddiası ile Dava Açıldı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Kripto saklama firması Fireblocks, bir dava ile karşı karşıya. Firmanın ihmali nedeniyle Ethereum’da 71 milyon Dolarlık (38.178 ETH) kalıcı bir kayıp yaşandığı iddia ediliyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Kripto saklama şirketi Fireblocks’un, bir çalışan ihmali sonucunda 38.178 ETH’yi kalıcı olarak kaybettiği iddia ediliyor.
  • StakeHound, İsrail mahkemelerinde Fireblocks aleyhine dava açtı.

2018 yılında kurulan Fireblocks, kurumsal yatırımcıların kripto paraya güvenli bir şekilde yatırım yapmalarını sağlayan bir kripto saklama şirketidir. Ancak firma “güvenlik” ile ilgili sorunlar nedeniyle bir davanın konusu oldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

İsviçre merkezli yatırım platformu StakeHound, Fireblocks’un “bir StakeHound müşterisinin kripto cüzdanını açmak için gereken özel anahtarları yedeklemediği, görünürde hiçbir neden olmaksızın anahtarları sildiği ve davacının kripto varlıklarına erişilmesini engellediği” yönündeki iddialar ile bir dava açtı.

Davayı yakından takip eden Lior Lamesh, Fireblocks’un özel anahtarların koruyucusu olarak hareket ettiği StakeHound tarafından sunulan Ethereum 2.0 staking hizmetinde büyük bir “hata” olduğunu söyledi. Lamesh daha önce İsrail başbakanlığında siber güvenlik uzmanı olarak çalıştı ve şu anda da kripto saklama şirketi GK8’in CEO’su olarak görev yapıyor.

Fireblocks Hakkındaki İddialar

Ağ Ethereum 2.0’a geçiş yapana kadar ETH’lerini bu sistemde kilitleyen (stake eden) ve Ethereum 2.0’da pay sahibi olan müşteriler iki özel anahtar alırlar.

İlk anahtar, ETH’nin stake edilmesine izin veren doğrulayıcıdır. İkinci anahtar ise kullanıcıların, stake edilen ETH’yi çekmesine ve doğrulayıcı aracılığıyla takas etmesine izin veren para çekme bilgileridir.

Fireblocks, bu kullanıcıların para çekme bilgilerini, LastPass kripto gibi çalışan çok taraflı hesaplama sisteminde (MPC) tutar. Şirket, Nisan ayında yaptığı açıklamada, bu teknoloji ile güvence altına alınan para transferlerinin toplam değerinin 30 milyar Doları aştığını belirtti. Anahtarlar şifrelendikten sonra güvenlidir; ancak doğru anahtarları saklamak ve kilidi açmak için gerçek bir kişinin erişimi gerekir.

İlgili Haber:  Bir Teknik Analizciye Göre Şu Anda Bitcoin Yerine Ethereum Yatırımı Daha Mantıklı Olabilir

Bir Fireblocks çalışanının anahtarları silip silmediği veya teknik bir aksaklık nedeniyle bir şekilde kaybolup kaybolmadığı henüz belli değil.

Fireblocks, Bundan 3 Ay Önce 163 Milyon Dolarlık Bir Finansman Turu Düzenlemişti

Fireblocks, özel anahtarların güvenliğini artırmak için anahtarların yedeklerini çevrimdışı kasalarda tutan Coinover şirketi ile birlikte çalışır. Buna ek olarak; Coinover’ın Fireblocks’tan “yanlış anahtarları” aldığı iddia ediliyor. StakeHound’daki bir gizlilik anlaşması da Coinover’ın Fireblocks’tan aldığı anahtarları doğrulamasını engelliyor.

İsrailli yazılım şirketi Jelurida’da çalışan ve MPC sistemine aşina olan blockchain geliştiricisi Lior Yaffe konu ile ilgili, “Bu felaketin gerçekleşmesi için MPC oluşturma sürecinin doğru bir şekilde takip edilmediğini ve dolayısıyla hatalı bir para yatırma adresi üretildiğini tahmin ediyorum.” dedi.

Yaffe, ayrıca, “Anlaması daha zor olan şey; bu kurtarma işleminin neden bu kadar büyük miktarda ETH’yi kilitlemeden önce küçük bir miktar üzerinde uygulanmadığı veya uygulandıysa da başarısız olmasına neden olan şeyin neden belirlenmediğidir.” diye ekledi.

Fireblocks hakkındaki iddialar, şirketin Coatue, Ribbit, Stripes, SVB Capital ve BNY Mellon gibi büyük firmaların destek verdiği C Serisi finansman turunda 163 milyon Dolarlık fon toplamasından üç ay sonra geldi.

Dava, bugün Tel Aviv Bölge Mahkemesi’nde açıldı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar