Kripto Hedge Fonlarındaki Varlık Miktarı Geçtiğimiz Yıl İkiye Katlandı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Muhasebe devi PwC’ye verilerine göre, hedge fonlarının %46’sı şu anda Bitcoin ve Ethereum ticareti yoluyla kripto endüstrisine yatırım yapıyor.

blank

Haberin Özeti

  • PwC raporuna göre, kripto hedge fonlarındaki varlık miktarı 2020 yılında ikiye katlandı.
  • Fonların %90’ında Bitcoin ve %67’sinde Ethereum ticareti gerçekleştiriliyor.

PricewaterhouseCoopers’a (PwC) göre, kripto hedge fonlarının yönetimi altındaki toplam varlık miktarı 2020’de iki katına çıktı. 2019’da hedge fonlarında 2 milyar Dolar bulunurken geçtiğimiz yıl bu miktar 3.8 milyar Dolara yükseldi.

blank

Kripto Hedge Fonlarının %90’ında Bitcoin Ticareti Yapılıyor

PwC raporu, kripto hedge fonlarının %90’ından fazlasında Bitcoin (BTC) ticaretinin yapıldığını ortaya koydu.

Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para olan Ethereum (ETH) ticareti ise, kripto hedge fonlarının %67’sinde yer almaya devam etti. Söz konusu fonlarda ticareti yapılan diğer büyük kripto paralar ise; %34 ile Litecoin (LTC), %30 ile Chainlink (LINK) ve %28 ile Polkadot (DOT) olarak sıralandı.

PwC raporu, geleneksel hedge fonları gibi çoğu kripto fonunun da Cayman Adaları’nda faaliyet gösterdiğini belirtti. Kripto fonlarının %34’ü Cayman Adaları’nda bulunurken; onu %33 ile ABD ve %9 ile Cebelitarık izledi.

Kripto Hedge Fonları Neden Yükselişe Geçti?

PwC’ye göre, kripto hedge fonlarının piyasaya sürülmesi ve yükselmesi, büyük ölçüde Bitcoin fiyatı ile ilişkilidir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Raporda konu ile ilgili, “2018’deki fiyat artışı, daha fazla kripto fonunun piyasaya sürülmesi için bir katalizör görevi gördü. Sonrasında yaşanan düşüş ise 2019’da daha az fonun başlatılmasına neden oldu.” ifadeleri kullanıldı.

Yükselen fiyatlar pazara yeni gelen kullanıcıları çekiyor olabilir; ancak sektörle ilgili bazı endişeler de halen devam ediyor.

Rapora göre, araştırma kapsamındaki ankete katılan beş kişiden dördü (%82) kripto endüstrisindeki düzenleyici belirsizlikten endişe duyduklarını söyledi. Raporda, “Düzenleyici belirsizlik açık ara en büyük engeldir. Kripto varlıklara yatırım yapanlar bile bunu büyük bir zorluk olarak görüyor.” ifadeleri kullanıldı.

Diğer büyük riskler arasında ise; katılımcıların %77’sinin belirttiği itibar riskleri ve %64’ünün dile getirdiği kripto varlıklar hakkındaki yetersiz bilgi düzeyi yer alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend