Kripto ile Çalışan Freelance Sitesi Hayatları Değiştirmek İstiyor

Önemli Gelişmeler
blank
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

Kripto destekli bir serbest çalışma platformu, dünyanın en büyük markalarından bazılarını ele alıyor ve çalışkan yeteneklere çok daha adil davrandığını söylüyor.

blank

Kripto para birimi projesi Electroneum’un bir buluşu olan AnyTask, şubat ayında yumuşak bir lansman geçirmişti. Buna karşın şirket, birkaç serbest çalışanın yaşamları üzerinde olumlu bir etki göstermeye başladıklarını söylüyor.

blank

AnyTask’a göre, önemli sayıda yetenekli birey, banka hesapları olmadığı için Fiverr, Freelancer.com ve Upwork gibi daha köklü web sitelerinde hesaplarının dondurulması riskiyle karşı karşıya. Dondurulma bedeli olarak, cezalandırıcı ücretler dahi ödemeleri söz konusu olabilir. Bu şirketlerden bazıları %20 komisyon alırken, PayPal her para çekme işlemi gerçekleştirildiğinde başka bir kesinti yapıyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi, serbest çalışanları zor kazandıkları paraya erişmek için iki haftalık bir bekleme süresi bekliyor.

AnyTask, bir alıcının işten memnun olduğunu doğruladıktan sonra serbest çalışanların ödeme almasına izin verdiğini söylüyor. Daha da iyisi, platform satıcılardan herhangi bir ücret talep etmiyor. Yani freelance çalışan kazancının her kuruşunu alabiliyor. Kullanıcılara, cep telefonu ve elektrik yüklemeleri satın almak için kullanılabilecek bir kripto para birimi olan ETN cinsinden ödeme yapılıyor. Token ayrıca dünya çapında 2.000’den fazla tüccar tarafından kabul ediliyor ve bu sayı sürekli artıyor.

Nasıl çalışır

Şirket, serbest çalışanlarının logo tasarımı, blog yazımı, video düzenleme ve sanal yardım dahil olmak üzere çeşitli uzmanlık alanlarında hizmet sunduğunu söylüyor. Platform kripto ile desteklense de, alıcılar şu anda kredi ve banka kartlarını kullanarak hizmetler için ödeme yapıyor. Ekibe göre ETN alımları kısa süre içinde tanıtılacak.

AnyTask’taki yöneticiler, halka madencilik içermeyen bir kripto para kazanma yolu sunmaktan gurur duyduklarını ve bu yeni platformun daha önce görülmemiş bir şekilde benimseme düzeylerini artırmaya yardımcı olabileceğine inandıklarını söylüyorlar. Ekip, serbest çalışan web sitesinin 530.000’den fazla kayıtlı kullanıcıya ve düzinelerce kategoride 15.000’den fazla göreve sahip olduğunu belirtiyor.

Ayrıca, serbest çalışmanın şu anda popülaritesinde bir patlama yaşadığını gösteren rakamlara da atıfta bulundu. Şu anda, dünya çapında yıllık 750 milyar dolar gelir elde eden yaklaşık 150 milyon serbest çalışan var. Sadece beş yıl içinde, toplam 2,7 trilyon dolar değerinde bir sektörde 540 milyon serbest çalışan olacağı tahmin ediliyor.

AnyTask’ın ana şirketi Electroneum, gelecek vadeden serbest çalışanların iş bulmaları ve ETN kazanmaları için ihtiyaç duydukları becerileri kazanmalarına yardımcı olmayı amaçlayan kar amacı gütmeyen bir eğitim kaynağı üzerinde çalıştığını da duyurdu. İhtiyaç duydukları tek araç akıllı telefonları.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Tüm bunlar, koronavirüs salgını ekonominin çalışma şeklini kalıcı olarak değiştirmeye devam ederken gerçekleşiyor. Birçok şirket, ofislerini temelli kapatmayı planladıklarını açıkladı, bu da çalışanların yalnızca evden çalışacağı anlamına geliyor. Bazı şirketlerse işten çıkarmaları ilan etti ve bu, işini kaybeden insanları kendi şartlarına göre iş aramaya yönlendirdi.

Hayatları değiştirmek

Hayatlarının AnyTask tarafından dönüştürüldüğünü söyleyen serbest gazetecilerden biri de 17 yaşındaki Hırvat Nikola Bobetic. Başta Fiverr üzerinde çalışmaya başladıktan sonra, kripto odaklı platforma geçti ve şimdi ev otomasyonu kurulum hizmetleri sunarak kendisi için bütün bir pazarı köşeye sıkıştırmayı başardığını söylüyor.

AnyTask’taki bir blog gönderisinde Bobetic şunları söyledi: “Ev otomasyonu, insanların ışıklar, vantilatörler, garaj kapıları, kahve makineleri ve çok daha fazlası dahil olmak üzere tüm ev aletlerini dünyanın her yerinden cep telefonlarıyla kontrol etmelerini sağlıyor.”

AnyTask’tan kazandığı gelir sayesinde genç, kendisine okul için yepyeni bir 3D yazıcı ve ders kitapları satın aldı, gelecek için birikim yaptı ve CV’sini oluşturdu.

Çalışma dünyası değiştikçe, kripto para birimi platformları, daha düşük ücretler ve daha hızlı ödeme süreleriyle mevcut duruma kuvvetli yönleri olan bir alternatif sunmaya başlıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Ethereum Fiyatının 4.000 Doları Aşması İçin Ne Yapması Gerekiyor?

Dünyanın en büyük altcoini olan Ethereum, 4.000 doların üstüne bir türlü çıkış yapamaması ile birlikte yatırımcıların sinirleriyle oynuyor gibi...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

Send this to a friend