Önümüzdeki haftalarda PayPal, müşterilerinin Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin gibi kripto para birimlerini satın almasına, tutmasına ve satmasına izin veren bir dijital cüzdan ve kripto para birimi merkezi başlatmaya hazırlanıyor. 2021’in başından bu yana, PayPal PYPL kullanıcılarının %5’i, PayPal’a bağlı 26 milyon satıcıdan mal ve hizmet satın almak için kripto kullanabilecek. Bu kriptonun kabulü açısından harika bir haber olsa da, kripto para birimleri etrafındaki mevcut vergilendirme sorun teşkil ediyor.

Binance indirim kodu

Kripto Vergileri

Bitcoin gibi kripto para birimleri IRS kurallarına göre malvarlığı olarak kabul edilir. Bu da bir ürün veya hizmet satın almak için her kripto sattığınızda, değiştirdiğinizde veya diğer işlemlerde vergiye tabi olduğunuz anlamına gelir. 21 Ekim 2020’de yayınlanan PayPal’ın basın bültenine göre, kullanıcılar “seçilen kripto para birimi bakiyelerini değer düşmesi ve ek ücretler olmadan, anında itibari para birimine dönüştürebilecekler.” Bu açıklama, kullanıcıların PayPal üzerinden ürün ve hizmetlere ödeme yapmak için kripto para birimini itibari paraya dönüştürdüklerinde, kullanıcının vergi yükümlülüğü olacağı anlamına gelmektedir.

Binance indirim kodu

Örneğin, Özer Bey’in bir PayPal Satıcısı tarafından 10.000 dolar karşılığında listelenen bir mobilya eşyası satın almak istediğini varsayalım. Özer’in satın almak için ABD doları yok, bu yüzden hesabından 1 Bitcoin (BTC) kullanıyor. Özer, bu 1 BTC’i birkaç yıl önce 4,000 dolar karşılığında satın aldı ve şimdi 10,000 dolar değerinde. Özer işlemi PayPal üzerinden başlattığında, PayPal bu 1 BTC’i 10,000 dolara dönüştürür ve fonları satıcıya aktarır. Dönüşüm sırasında, Özer vergiye tabi olan bir olayla karşı karşıya kalacak ve uzun vadeli sermaye kazancı olan alış ve satış farkından gelen 6.000 dolar üzerinden vergi ödemek zorunda kalacak. Üstelik ödeyeceği vergi de kabaca %15 ile 900 dolara denk olacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

İlgili Haber:  4 Milyon Kullanıcılı Kripto Ödeme Firması Electroneum, Blockchain Ekibini Büyütüyor

Vergileri Hesaplamak Sizin Sorumluluğunuzda

Üstelik kripto para birimleri kullanarak yaptığınız işlemler için hangi vergilerin geçerli olduğunu belirlemek sizin sorumluluğunuzda olacak. Gerekli vergi beyannamelerini veya ödemelerini belirlemek amacıyla PayPal hesabınız üzerinden işlem geçmişinize ve hesap ekstrelerinize erişebilieceksiniz.

Bu işlem geçmişi ifadeleri yararlı olsa da, vergileri hesaplamak için tam rakamı yansıtmazlar. Bu nedenle, kullanıcılar, kripto paralar için ne kadar ödediklerini, harcadıkları zamanki piyasa değerini ve vergi yükümlülüklerini doğru bir şekilde hesaplamak için, elden çıkarmadan önce ne kadar süre elde tuttuklarını ayrıntılı olarak kaydetmelidir.

Son olarak, PayPal’ın lansmanda sunduğu şartlarına göre, bu yeni hizmetin kullanıcıların, kripto para birimini kendi cüzdanlarına çekmelerine izin verilmeyeceğini de belirtmek önemlidir. PayPal’ın kripto para için yayınladığı Şartlar ve Koşullar’a göre:

“Nakit hesabınızı ve kripto para merkezinizi kapatmadan önce kripto para merkezinizdeki herhangi bir kripto varlığını satmanız gerekir.”

Buna göre, bir kullanıcı PayPal kripto hesabını kapatmak istiyorsa, kaçınılmaz olarak başka bir vergilendirilebilir olayı da içeren, hesapındaki tüm kripto parayı satmak zorunda kalacak.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?