1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Ekim 2020 Seviyelerine Düştü

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin (BTC) fiyatı 29.000 dolar eşiğinin altına düşerken yatırımcıların ruh hali kötüleşmeye başladı ve Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Ekim 2020 seviyelerine indi.

Binance indirim kodu

Bugünkü endeks hareketi sonucunda değer, keskin bir şekilde 40 seviyesine düştü ve piyasa duyarlılığını “Aşırı Açgözlülük” seviyesinden “Korku” seviyesine taşıdı. Endeks, Bitcoin’in 10.500 dolar civarında işlem gördüğü 3 Ekim 2020’den bu yana ilk kez bu düşük seviyeye kaydı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu değer, hangi seviyeden alım yapılması gerektiğini belirleme konusunda işe yarıyor

Geleneksel piyasalardaki korku ve açgözlülük endekslerine benzer şekilde Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, yatırımcıların Bitcoin gibi kripto paraları satın almaya ne kadar istekli olduğunu etkileyen iki ana duyguyu ölçen bir araç olarak hareket ediyor.

Alternative.me’ye göre, aşırı korku seviyesi yatırımcıların çok endişeli olduğunun bir işareti olabiliyor ve bu da iyi bir satın alma fırsatı anlamına geliyor. Aksine yatırımcılar fazla açgözlü davrandığında ise piyasanın bir düzeltme yapması gerektiği yorumu yapılıyor.

Gerçekten de bu değer 40’a düşmeden önce, Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi’nin 6 Ocak’ta 95’e yükseldiği ve yatırımcıların Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 42.000 doları 8 Ocak’ta vurmasıyla çok açgözlü davrandığı görülüyor. Bitcoin fiyatı daha sonra yaşadığı büyük düzeltme neticesinde dün itibariyle 28.750 dolara kadar inmiş bulunuyor.

Hacim gerilediğinde dibe vursa da ralli sürdürülebilir görünüyor

Bitcoin son günlerde keskin bir düzeltme yaşadığı için sektörde daha fazla insanın fiyat hareketleri hakkında yorum yaptığı görülüyor. Finansal hizmetler firması Guggenheim’ın baş yatırım sorumlusu Scott Minerd dün bu konu hakkında konuşarak Bitcoin’in 20.000 dolara düşeceği tahmininde bulunuyor ve Bitcoin’in uzun vadede 400.000 dolara ulaşacağına inansa da bunun bu yıl olmayacağını söylüyor.

İlgili Haber:  Bitcoin Daha Ne Kadar Düşebilir?

Galaxy Digital’in kurucusu Mike Novogratz ise Bitcoin’in tekrar toparlanacağından emin görünüyor. Dün konu hakkında bir tweet atan Novogratz, yatırımcıların %150 hacimli ortamlarda yaşaması gerekmediğini ve hacim gerilediğinde dibe vursa da rallinin sürdürüleceğini ifade ediyor.

Bitcoin fiyatının bugün 31.000 dolar civarında hafifçe yükseldiği görülüyor. Bitcoin fiyat endeksine göre dünyanın en büyük kripto parası son 24 saatte %10’dan fazla düşmüş olsa da son 30 günde yaklaşık %30 artış kaydediyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar