7 Aralık 2022, Çarşamba
11.7 C
İstanbul

Bitcoin ve Diğer Kripto Paralar Asya Kıtasında Neden Bu Kadar Popüler Hale Geldi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Chainalysis’in yayınladığı yeni bir raporda, dünyanın kripto paralara en hızlı adapte olan üç ülkesinin Asya kıtasında bulunduğu ortaya çıktı. Peki bu durumun sebebi ne?

Binance indirim kodu

Çin merkez bankasının kripto paralar ile ilgili tüm işlemleri yasaklamasına rağmen, kripto paraların adaptasyonu Asya kıtasında son hız devam ediyor. Okyanusya, Orta ve Güney Asya, Chainalysis’in raporuna göre dünyanın en büyük dördüncü kripto para piyasasını oluşturuyor. Sadece 2020 yılı Temmuz ayı ile 2021 yılı arasında bile bu bölgede 572.5 milyar dolarlık kripto para transferi yapıldı. Bu sayı, dünya üzerindeki toplam işlem hacminin %14’üne tekabül ediyor.

Binance indirim kodu

Geçtiğimiz yıla baktığımızda, bölgede bu alanda %706’lık bir yükseliş olduğunu gösteriyoruz. İşlem hacmi büyüme oranı olarak söz konusu bölge Orta, Kuzey ve Batı Avrupa’nın gerisinde kalsa da, dünyanın en yüksek kripto para adaptasyonuna sahip olan üç ülkesi Asya kıtasında yer alıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Kripto Para Adaptasyonu Asya Ülkelerinde Neden Bu Kadar Yüksek?

Chainalysis’in raporuna göre, kıtada dijital para birimlerinin büyüme oranlarının büyük bir çoğunluğunu birkaç kilit ülke sağlıyor. Dünyanın en yüksek kripto para adaptasyonuna sahip olan üç ülke yani, Vietnam, Hindistan ve Pakistan, Asya kıtasında bulunuyor. Yine yüksek düzeyde kripto para adaptasyonuna sahip olan ülkeler ise Tayland ve Filipinler olarak gösterildi.

Diğer birçok bölgede olduğu gibi, Asya kıtasında da geçtiğimiz sene merkezsiz finans (DeFi) alanındaki işlem hacimlerinde büyük bir yükseliş yaşandı.

2020 yılının Mayıs ayından itibaren ise, bölgenin sahip olduğu işlem hacminde DeFi sektörünün payı ani bir şekilde yükselmeye başladı. Şubat ayında bu yükselişin oranı %50 oldu. Bölgede DeFi sektörünün yükselişinden sorumlu olan kripto paraların başında ise Uniswap (UNI), Instadapp (INST) und dYdX (DYDX), Compound (COMP), Curve (CRV), Aave (AAVE) ve 1inch (1INCH) yer aldı.

İlgili Haber:  Gizlilik Odaklı Kripto Para Monero’nun Fiyatı %30 Yükseldi: İşte Nedeni

Asya’daki belirli bölgelerin kripto para adaptasyonunda öne çıkmasının nedeni ise, bu bölgelerde yaşayan insanların büyük bir kısmının geleneksel finans araçlarına erişimi olmaması olabilir. Dünya üzerinde herhangi bir banka hizmetine erişimi olmayan 1.7 milyar insanın 290 milyonu Güney Doğu Asya’da yaşıyor. Örneğin Filipinler’de, yetişkin nüfusun %71’inin herhangi bir banka hesabı bulunmuyor. Ülkenin nüfusu baz alındığında, banka hizmetlerine erişimi olmayan kişi sayısı 51 milyon düzeyinde görülüyor.

Bununla birlikte, Dünya Bankası’nın 2017 yılındaki bir raporuna göre, Hindistan, Çin’in ardından, herhangi bir banka hizmetine erişimi olmayan nüfus olarak ikinci sırada yer alıyor. Ülkenin 1.4 milyar kişilik nüfusunun 190 milyonunun finans sistemine dahil olmadığı biliniyor. Pakistan’da ise 220 milyon kişilik nüfusun 100 milyonunun herhangi bir banka hesabı bulunmuyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar