5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Kripto Para Borsaları FTX ve Binance, Yüksek Kaldıraçlı İşlemlerin Kaldırıldığını Duyurdu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

FTX ve Binance borsaları, kullanıcılarını maksimum 20 kat kaldıraçla sınırlayacağını duyurdu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • FTX ve Binance, yüksek kaldıraçlı işlemlerin kaldırıldığını duyurdu.
  • Her iki borsa da artık kullanıcıları maksimum 20x kaldıraçla sınırlayacak.

Kripto endüstrisinin en büyük borsalarından ikisi olan FTX ve Binance, kullanıcıların ticaret yapabileceği kaldıraç miktarını azalttı. FTX’in kararı dün yürürlüğe girerken, Binance kararını 19 Temmuz tarihinde açıklamıştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Şimdi, her iki borsa da kullanıcılara maksimum 20x kaldıraç sağlayacak. FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’e (SBF) göre, bu, “sektörün bir süredir yöneldiği bir yenilik.” Buna karşılık, Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), bu kararın “tüketicinin korunmasına yönelik” alındığını belirtti.

Kaldıraç Nedir?

Kaldıraç, ticaret dünyasında, yatırımcıların herhangi bir yatırımın tam tutarından daha azını ödeyerek piyasa varlıklarına yatırım yapmasını ve kâr elde etmesini açıklamak için kullanılan bir terimdir. Örneğin bir tüccar, 20x kaldıraç kullanarak 100 Dolarlık yatırımını 2.000 Dolara çevirebilir.

Kaldıraç ne kadar yüksek olursa, gerçekleştirebileceğiniz herhangi bir ticaretteki değer de o kadar yüksek olur. Elbette yüksek kaldıraç, doğası gereği hem borsa hem de tüketici için yüksek riskler taşır. SBF, yüksek kaldıraç gerçeğinin, kripto endüstrisinin sağlıklı bir parçası olmadığını dile getiriyor.

Ayrıca Binance bugün AUD, EUR ve GBP marj çiftlerini 12 Ağustos’a kadar listesinden çıkaracağını da duyurdu.

FTX ve Binance

Her iki borsanın da kaldıraç ile ilgili duyuruları, iki borsa arasındaki bir ayrılık haberinin ardından geldi.

FTX, geçtiğimiz günlerde 900 milyon Dolarlık rekor bir finansman turu düzenlerken; aynı süreçte borsanın erken bir yatırımcısı olan Binance ise bu pozisyonundan ayrıldığını duyurmuştu.

Her iki borsanın CEO’su, bunun sektördeki rutin ve sıradan bir gelişme olduğunu belirtse de; bundan sonra Binance ve FTX’in sıkı rakipler olacağı öngörülüyor.

İlgili Haber:  KuCoin Borsası, Bitcoin Boğa Koşusunun Gerisinde Kaldı

Öte yandan son aylarda Binance borsası, Birleşik Krallık, İtalya, Japonya ve Cayman Adaları başta olmak üzere pek çok farklı düzenleyicinin sert tutumu ile karşı karşıya kaldı. Bazı bankalar ve ödeme işlemcileri de kendi güvenlikleri için Binance’ye yapılan müşteri transferlerini durdurdular.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar