Kripto Para Borsaları Haftasonu Yaşanan Düşüşte 60.000 Bitcoin Kaybetti

Önemli Gelişmeler

Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bitcoin fiyatları, hafta sonu yaşanan madencilik hashrate’lerindeki büyük azalma nedeniyle ani bir düşüş sergilemişti. Görünüşe göre birçok yatırımcı, bu alım fırsatını portföylerini Bitcoin ile genişletmek için kullandı.

Kripto para yatırımcıları, bu haftasonu Bitcoin ve altcoinlerin fiyatlarının dip yapmasıyla beraber ellerini ovuşturmaya başladı. Dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin 14 Nisanda 64.805 dolar seviyesiyle kendisine ait tüm zamanların en yüksek fiyat rekorunu kırmıştı. Pazar günü ise çok büyük bir satış dalgası başladı ve Bitcoin fiyatları 50.931 seviyesine kadar kısa bir süre için geriledi.

Bu gerilemeye ise piyasanın yanıtı gecikmedi ve ilk şoktan sonra, kuvvetli bir destek noktası olan 53.057 dolar seviyesi başarıyla savunuldu. Bu yazının yazıldığı dakikalarda ise 55.300 seviyelerinde yatay seyrini koruyor gibi gözüküyor.

Kripto Para Piyasalarının Çöküşünün Arkaplanında Çin Mi Var?

Bitcoin ve birçok altcoin piyasasında gerçekleşen büyük satışlara, Bitcoin madenciliği ağındaki hashrate düşüşlerinin neden olduğu düşünülüyor.

Fiyatlardaki büyük düşüş, Çin’in Xinjiang bölgesindeki kömür madenlerinin denetimleri nedeniyle gerçekleştirilen geniş kapsamlı elektrik kesintilerinin sebep olduğu hashrate’lerdeki azalma ile ilişkili olabilir. Xinjiang bölgesinin, Bitcoin madenciliği için dünyadaki en önemli alanlardan biri olduğu düşünülüyor. 10 Nisan tarihinde bu bölgedeki bir madende, henüz sebebi açıklanmayan büyük çaplı bir sel felaketi gerçekleşmişti. Twitter’da WuBlockchain adıyla tanınan Çinli bir kripto para analizcisi, 16 Nisan’da attığı bir tweet’inde, özellikle Çinli Bitcoin maden havuzlarının hashrate’lerindeki düşüşün ana nedeninin Kuzey Batı Çin’de gerçekleşen maden denetimleri yüzünden olduğunu söylemişti. Ancak bazı uzmanlara göre ise haftasonu yaşanan düşüşün nedeni, yine Çinli bir yatırımcının Binance üzerinden çok sayıda Bitcoin’inini satması ya da Tether ile çok fazla borçlanan yatırımcıların likidite olması olabilir.

Yatırımcılar, Fiyatların Dip Yapmasını Bitcoin Stoklama Amacıyla Kullandı

Öte yandan pek çok yatırımcı Bitcoin fiyatlarındaki bu düşüşü, kripto para borsalarının elindeki, halihazırda azalmış olan Bitcoin stoklarını eritmekte kullandı. 18 Nisan tarihinde kripto para borsalarından toplamda 62.300 Bitcoin yatırımcılar tarafından çekildi. Bütün bunlar hesaba katıldığında Bitcoin ve diğer altcoinlerin yeni rekorlar kırmasının sadece zaman meselesi olduğu söylenebilir. Geçtiğimiz hafta birçok altcoin kendilerine ait rekorları tazelemişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin’den Bahsettiği SNL’den Sonra Elon Musk 20 Milyar Dolar Fakirleşti

Tesla’nın milyarder kurucusu ve CEO'su Elon Musk'ın serveti, Musk'ın geçen hafta sonu Saturday Night Live'da tartışmalı bir şekilde rol...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend