8 Ağustos 2022, Pazartesi
26.7 C
İstanbul

Rapor: Kripto Para Borsalarının Bitcoin SegWit’i Benimseme Oranı Düşük

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Glassnode tarafından yapılan bir araştırma, 18 büyük kripto borsasından yalnızca 6’sının 2017’de etkinleştirilen Bitcoin SegWit güncellemesini tamamen benimsediğini gösteriyor. Peki büyük borsalar neden halen SegWit’i benimsemiyor?

Binance indirim kodu

Segregated Witness veya kısaca SegWit, Ağustos 2017’de Bitcoin ağında etkinleştirilen bir protokoldür. SegWit güncellemesinin birincil nedeni, Bitcoin blok zincirinin ölçeklenebilirliğini artırmaktır. SegWit etkinleştirilmeden önce, bir megabaytlık blokların yetersizliği nedeniyle Bitcoin ağı genellikle tıkanıklık sorunlarıyla karşılaşıyordu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Tıkanıklığı azaltmak ve ağ verimini artırmak için SegWit iki temel değişkeni iyileştirdi. Biri, daha fazla işlemin sabit bir blok alanına sığabilmesi için SegWit’in daha küçük işlemlere olanak sağlaması, diğeri ise daha büyük bloklara izin vermesi ve böylece her bloğa daha fazla işlemin sığmasını sağlaması. Birlikte ele alındığında, bu iyileştirmeler Bitcoin ağının genel verimini artırır.

Glassnode yakın zamanda yaptığı bir araştırmada, büyük kripto borsaları tarafından SegWit’in benimsenme oranını inceledi. Borsaların SegWit’in benimsenmesi için önemli olmasının nedeni, borsaların en çok bitcoin kullanan sektörlerin başında gelmesi ve borsaların SegWit’i benimsemeleri durumunda SegWit’siz olduğundan daha az blok alanı tüketecekleri ve büyük ölçüde Bitcoin ağının genel performansına olumlu yönde katkıda bulunacaklarıdır.

Glassnode’a göre, borsalar bitcoin ağı üzerindeki tüm blok alanının yaklaşık %40’ından sorumlu ve SegWit’e karşı duruşları Bitcoin’in ölçeklenebilirliği üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Binance ve Coinbase tek başına tüketilen blok alanının yaklaşık %25’ini temsil ediyor.

Borsaların günlük ortalama blok tüketimi
Borsaların günlük ortalama blok tüketimi

Glassnode’un raporuna göre, özellikle Bitcoin blok alanının yaklaşık %15’ini tüketmekten tek başına sorumlu olan Binance de dahil olmak üzere borsaların büyük bir çoğunluğu, SegWit’i tam olarak benimsemedi.

Glassnode araştırma sonuçlarını borsalara giren ve çıkan Bitcoin işlemlerini ve bu işlemlerin SegWit’i nasıl kullandığına göre elde etti. Çalışma daha sonra incelenen borsaları üç kategoriye ayırıyor: %90’ın üzerinde benimseyen öncü borsalar, %20 ila %90 arasında benimseyenler ve %20’den az benimseyenler.

İlgili Haber:  Bitcoin ile Bitcoin Cash Arasındaki Fark

Araştırma 18 büyük borsayı kapsıyor ve bu borsalardan altısı SegWit’i tamamen benimsemiş görünüyor, diğer altısı ise hala geniş ölçekli SegWit kullanımına geçmiş değil ve geri kalan altı borsa SegWit’in benimsenmesi konusunda çok az çaba sarf ediyor.

Tüm Bitcoin blok alanı tüketiminin %10’undan sorumlu olan Coinbase, neredeyse tam olarak SegWit’i benimsemiş durumda.

Binance’de durum ne?

Tüm borsalar arasında Binance ve Coinbase, açık ara en büyük blok alanı tüketicileri. Rapora göre tüm blok tüketiminin %15’inden sorumlu olan Binance tam anlamıyla SegWit’i benimsemiş değil.

Raporda şöyle dendi;

Binance, 2021’in sonuna kadar sadece %10 gibi önemsiz seviyede bir SegWit benimseme oranına sahipti. Son zamanlarda, bu benimseme yaklaşık %50’ye yükseldi. Binance’in tek başına tüm Bitcoin blok alanının yaklaşık %15’ini tükettiği düşünüldüğünde, bu oran halen yetersiz görünüyor.

Borsaların SegWit kullanım oranları
Borsaların SegWit kullanım oranları

Rapora göre 18 büyük borsanın SegWit kullanım oranları aşağıdaki şekilde;

  • %90’ın üzerinde benimseme: FTX, Kucoin, Coinbase, Luno, Kraken ve Bitstamp.
  • %20-%90 arası benimseme: Gemini, Hibtc, Coincheck, BitMEX, Bitfinex ve Binance.
  • %20’den az benimseme: Okex, Bithumb, Bittrex, Huobi, Gate.io ve Poloniex.
Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar