Singapur, Kripto Para Borsası Bitget’in Lisansını Askıya Aldı: Ünlü K-Pop Grubu BTS ile İlgili Anlaşmazlık!

Singapur merkezli Bitget borsasının, K-Pop grubu BTS ile ilgili bir yasal anlaşmazlık nedeniyle lisansını kaybettiği bildiriliyor.

Haberin Özeti

  • Singapur merkezli Bitget borsasının, K-Pop grubu BTS ile ilgili bir yasal anlaşmazlık nedeniyle lisansını kaybettiği bildiriliyor.
  • Kripto para borsası, “Army Coin” adlı K-Pop ile ilgili yeni bir kripto parayı tartışmalı bir şekilde listelemesinin ardından Singapur’daki lisansını kaybetti.

Singapur merkezli kripto para borsası Bitget, popüler K-Pop grubu BTS ile bir anlaşmazlık yaşadıktan sonra Singapur Para Otoritesi tarafından kapatıldı.

Kripto Para Borsası Bitget ve K-Pop Grubu BTS Arasında Anlaşmazlık

Kripto para borsası Bitget, “Army Coin” adlı K-Pop ile ilgili yeni bir kripto parayı tartışmalı bir şekilde listelemesinin ardından Singapur’daki lisansını kaybetti. Bununla birlikte kripto borsası hâlâ Avustralya, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde faaliyet gösterme lisansına sahip olduğunu belirtti.

Sorun, 25 Ekim’de Bitget borsasının, adını Güney Koreli BTS grubunun takipçilerinden alan Army Coin’i tanıtan bir tweet paylaşmasıyla ortaya çıktı.

İddiaya göre borsa, “Bu para BTS’nin yararına var!” ve “ARMY coini, BTS üyelerine ömür boyu bakmayı hedefliyor!” gibi “yanıltıcı” ifadeler kullandı.

Sonrasında ise borsanın, bu yeni kripto parayı, BTS adını ve resimlerini web sitesinde izinsiz kullanarak grup haklarını ihlal ettiği bildirildi.

“ARMY Coin ve BTS Arasında Bir Bağ Yok”

BTS’nin menajerlik şirketi Hybe konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Şu anda bir kripto paranın, sanatçılarımızın haklarını izin almadan veya menajerleri ile görüşmeden ihlal etmesi de dahil olmak üzere bir dizi yasal ihlalleri araştırıyoruz. Tüm ihlallere karşı yasal işlem başlatacağız.” ifadelerini kullandı.

Hybe, söz konusu kripto paranın BTS ile “hiçbir bağlantısı” olmadığını ekledi ve bu coin üzerinde para kaybeden insanların polise başvurmasını önerdi.

Raporlara göre Bitget, bir ticaret platformu olarak coin’i kendilerinin yaratmadıklarını ve bunun için hiçbir sorumluluk almayacaklarını söyleyerek Hybe’a yanıt verdi. Ayrıca ARMY tokeni 3 Aralık’ta borsa tarafından delist edildi.

2018’de Singapur’da kurulan kripto para borsası Bitget, dünya çapında 1.5 milyondan fazla kayıtlı kullanıcıya sahip olduğunu ve en son B Serisi finansman turu ile 1 milyar Dolar değerlemeye ulaştığını belirtti.

Mert Akdoğan

1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Güncel Haberler

Terra Çöküşü Derinleşirken Ethereum, Avalanche ve Solana Büyük Kayıplar Yaşıyor

Kripto piyasası yine kırmızıya bürünmüş durumda. Özellikle Ether, Solana ve Avalanche gibi büyük kripto paralar büyük kayıplar yaşıyor. Ethereum için talep…

26 Mayıs 2022, 20:20

LUNA 2.0 Kripto Piyasasında Tekrar Bir Heyecan Yarattı, Bu Kez Başarılı Olacak mı?

Kripto dünyasında yaşanılanlar çabuk unutulur. İki haftadan biraz daha uzun bir süre önce yatırımcılara milyarlarca dolara mal olan Terra blok…

26 Mayıs 2022, 00:34

Terra Blok Zinciri Bölündü, UST Kendi Kaderine Terk Edildi

Ve beklenen oldu. Terra blok zincirinin bölünmesine yönelik yapılan oylama %65 ile kabul edildi. Sorunlu Terra ekosisteminin kurucusu Do Kwon'un…

26 Mayıs 2022, 00:16

Wall Street Dijital Dolara Cephe Aldı

Wall Street endişeli. Endişenin nedeni ise ABD'nin dijital dolar projesi. Wall Street kreditörleri Fed tarafından desteklenen bir dijital biriminin bankacılık…

25 Mayıs 2022, 11:44

Guggenheim CIO’sundan Yeni Bitcoin Fiyat Tahmini Geldi, Bu Defa Tutacak mı?

Guggenheim CIO'su Scott Minerd yeni bir Bitcoin fiyat tahmini ile karşımızda. Minerd, bu sefer dibe henüz yakın bile olmadığımızı söylüyor.…

24 Mayıs 2022, 20:18

Bitcoin Bugün Biraz Toparlandı, Önümüzdeki Günlerde Fiyat Nereye Gidecek?

Bitcoin, Terra'nın geçtiğimiz günlerde tüm kripto piyasasını da dibe çekerek çöküşünün ardından bugün hafta başında toparlanma emareleri gösterdi. Bitcoin son…

23 Mayıs 2022, 20:01