Dijital varlıkları 100 kata kadar kaldıraçla takas etmenize olanak tanıyan kripto para borsası BitMEX, kara para aklamayı önlememekle ve ABD müşterilerine yasadışı kripto türev ticaret hizmetleri sunmakla suçlandı.

34 yaşındaki Arthur Hayes, 36 yaşındaki Ben Delo ve 31 yaşındaki Samuel Reed’in yanı sıra, ilk çalışanı 37 yaşındaki Gregory Dwyer, Banka Gizlilik Yasasını ihlal etmekle ve kara para aklamayı önleme (AML) programını uygulamamaklar suçlanıyorlar. Amerika Birleşik Devletleri New York Güney Bölgesi Ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre, Reed tutuklanırken, Hayes, Delo ve Dwyer halen aranıyor. Her bir suçlama en fazla beş yıl hapis cezası ile sonuçlanabilir.

FBI yetkilisi yaptığı açıklamada, BitMex’in kurucularından birinin şirketi tropik bir ülkede kurup ABD’li vatandaşlara hizmet verdiklerini ve bulundukları bu tropik ülkede yasalardan kaçmak için verilen rüşvetin bir “hindistan cevizi” kadar ucuz olduğunu söyleyerek övündüğünü belirtti. “Çalışanlarımızın gayretli çalışmaları sayesinde iddia edilen suçlarının bedelinin tropikal meyvelerle ödenmeyeceğini, para cezaları, tazminat ve federal hapis cezasıyla sonuçlanabileceğini yakında öğrenecekler.” diye ekledi.

BitMEX’in ana şirketi Seyşeller’de kurulmuştu.

Pazar bütünlüğü önemli

İlgili bir hukuk davasında, ABD Emtia Gelecek Ticaret Komisyonu, Hayes, Delo ve Reed ve BitMEX ile ilgili beş şirket hakkında, “kayıtsız ticaret platformu işletmek ve gerekli kara para aklama önleme prosedürlerini uygulamama dahil olmak üzere birden fazla CFTC düzenlemesini ihlal etmek” suçlamalarıyla dava açtı.

CFTC basın bülteni, “BitMEX platformunun 11 milyar dolardan fazla bitcoin topladığını ve 1 milyar dolardan fazla ücret kazandığını, diğer yandan da işinin önemli yönlerini ABD’den yürüttüğünü ve ABD müşterilerinden sipariş ve fon kabul ettiğini” iddia ediyor.

CFTC Başkanı Heath P. Tarbert, dijital varlıklara olumlu baktığını belirterek, “Dijital varlıklar, türev piyasalarımız ve ekonomimiz için büyük umut vaat ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin bu alanda küresel bir lider olabilmesi için, bu davada iddia edilen yasadışı faaliyetleri kökten kaldırmamız zorunludur. Yeni ve yenilikçi finansal ürünler, ancak pazar bütünlüğü varsa gelişebilir.” dedi.

İlgili Haber:  Amerikan Adalet Bakanlığı'na Göre Tether Stablecoin Uyuşturucu Kartelleri Tarafından Kullanıldı

Bu suçlamalar medya kuruluşlarında haber olduktan sonra, Bitcoin’in fiyatı %4.5 düşüşle, 24 saatin en yüksek seviyesi olan 10.920$’dan 10.437$’a düştü.

Suçlamalarla ilgili iddianameye buradan ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın