26 Mayıs 2022, Perşembe
24.3 C
İstanbul

Kripto Para Borsası Coinbase, Apple’ın Kripto Para Karşıtı Politikalarını Eleştirdi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Haberin Özeti

  • Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Apple’ın kripto para türünden dağıtılan ödüllere ve DeFi uygulamalarına erişimi engellediğini söyledi.
  • Apple’ı Microsoft anti-tröst davasındakine benzer şekilde, rekabete aykırı davranışlarla suçladı.
  • Coinbase CEO’su, Apple’a kripto paraları uygulama içi satın alımlara entegre etmesi için çağrıda bulundu.

Coinbase kurucusu Brian Armstrong, uygulamaları üzerinden kullanıcıların kripto para kazanmasına ve DeFi uygulamalarına erişmesine izin vermesini engelleyen App Store politikaları nedeniyle Apple’a yönelik güçlü bir eleştiride bulundu.

Binance indirim kodu

Twitter üzerinden açıklamalar yapan Armstrong, Apple’ın politikalarını bir “çıkar çatışması” olarak tanımladı ve bunları 2000’li yılların başında Microsoft’un anti-tröst davalarına benzetti.

Binance indirim kodu

Paylaştığı uzun bir Tweet dizisinde Armstrong, Coinbase’in Apple ile yaşadığı zorlukları özetledi. Kripto para borsasının, Apple ile olası tüm etkileşim kanallarını tükettiğini ve bu konuda halka açık olmaktan başka seçeneği kalmadığını belirtti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Apple finansal fırsatları kullanıcılara kapatıyor

Armstrong’un ana sorunu, Apple’ın Coinbase iOS uygulamalarının, kullanıcıların kripto para kazanmalarına ve merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarına erişmelerine olanak tanıyan herhangi bir işlevi yerleştirmesine izin vermemesi. Armstrong, kullanıcıların bu tür bir ek gelire erişmelerini engellemenin, böylesine bir ekonomik durgunluğun ortasında mantıksız olduğunu belirtti. Armstrong, “Kullanıcılar, sunduğumuz kripto ödüllerini alabilmek için web ve uygulama platformları arasında gidip gelmeye zorlandıkları için kötü bir kullanıcı deneyimine yol açtığını” ekledi.

Apple, kısa bir süre önce, kendi ödeme sistemini pas geçen Fortnite geliştiricisi Epic Games’i Apple Store’dan kaldırmış ve ilgili firma ile davalık olmuştu. Armstrong, bu tür bir erişimi kısıtlama kararının savunulamaz olduğuna ve Apple’ın kullanıcılarının tercihleri üzerinde gereksiz bir kontrol uyguladığına inanıyor.

İlgili Haber:  Wall Street'in Bitcoin'e Olan Yoğun İlgisi Üzerine JPMorgan "Bitcoin Destekçisi Kurumlar Topluluğu" Oluşturdu

Apple’ın müşterilerini bilgilendirmesi gerektiğini belirten Armstrong, özellikle kripto paralarla ilgili uygulamalardaki bazı fonksiyonların Apple tarafından sansürlendiğinin bilgisinin kullanıcılarla paylaşılması gerektiğini ifade etti.

Apple gücünü kötüye kullanıyor

Armstrong, Twitter açıklamalarında daha da ileri giderek Apple’ı, müşterileri koruduğunu iddia eden ancak aslında sadece çıkar çatışması yapmakla suçladı. App Store’da kripto ödeme entegrasyonu bulunmadığından, Apple’ın Epic Games’te olduğu gibi her işlemde standart %30 kesintisinden kaçmanın herhangi bir yolu bulunmuyor.

Coinbase kurucusuna göre, bu tür davranışlar, 2001 yılında Amerika Birleşik Devletleri ile Microsoft anti-tröst davasına yol açan rekabete aykırı uygulamaları anımsatıyor. Armstrong, Coinbase’in Apple ile çalışmak ve hatta kripto paraları Apple’ın kendi ödeme sistemlerin entegre etmenin bir yolunu bulmak istediğini vurguladı. Armstrong son olarak, Coinbase’in kripto para ödüllerine ve DeFi uygulamalarına erişim sağlayabilmesi için Apple’dan resmi olarak talepte bulunacaklarını bildirdi.

Apple henüz konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar