Kripto Para Borsası FTX, Kendi NFT Pazarını Başlattı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Gemini ve Binance de NFT piyasasına dair büyük hamleler yaptı.

blank

Haberin Özeti

  • Kripto para borsası FTX, bir NFT pazarı başlattı.
  • FTX, bu anlamda, Gemini ve Binance gibi diğer borsaların izinden gidiyor.

29 yaşındaki milyarder Sam Bankman-Fried tarafından yönetilen Hong Kong merkezli kripto şirketi FTX, kendi NFT pazarını başlattı.

blank

NFT Piyasası Yılın İlk Aylarında Patlama Yaşadı

NFT’ler, müzik, resim, video, gif gibi çeşitli dosya biçimlerini kriptografik olarak temsil eden ve bir mülkiyet kanıtı sunan değiştirilemez tokenlerdir.

Bu yılın başlarında, özellikle bazı bireysel NFT satışlarının milyonlarca Dolar değere ulaşması ile birlikte piyasa önemli bir patlama yaşadı. Artık dijital sanatın en tanınmış isimlerinden biri olan Beeple, bu patlamanın ortasında 69 milyon Dolarlık bir NFT satışı gerçekleştirdi.

FTX Borsasına Ait NFT Pazarı, Hem Ethereum Hem de Solana’da Çalışacak

FTX tarafından oluşturulan NFT pazar yeri ise, hem Ethereum blok zincirinde (en popüler NFT müzayede evlerinin tercih ettiği ağ) hem de hisse kanıtı konsensüs mekanizması kullanan ve Ethereum’dan önemli ölçüde daha az enerji tüketen Solana blok zincirinde çalışıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

FTX’in ana kripto türevleri borsasında olduğu gibi, birincil NFT pazarı da ABD’de mevcut olmayacak. ABD’deki tüccarlar, borsanın özel Amerikan kolu olan FTX US’de ayrı bir NFT pazar yeri kullanmak zorunda kalacak.

Winklevoss ikizler tarafından kurulan kripto borsası Gemini, 2019’da Nifty Gateway adlı bir NFT girişimini satın aldı. Öte yandan dünyanın en büyük kripto borsası olduğu düşünülen Binance de geçtiğimiz günlerde kendi NFT pazarını başlatacağını duyurdu.

2017’de faaliyet göstermeye başlayan FTX ise, geçen ay Miami Heat ile 19 yıllık bir sponsorluk anlaşması imzaladı. Anlaşma kapsamında Miami Heat’in iç saha maçlarını oynadığı spor kompleksinin adı FTX Arena olarak değiştirildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend