Kripto para borsası Gemini, FCA onayı alarak Birleşik Krallık piyasasına girmeyi başardı.

Yasa ve mevzuatlara uyumlu bir kripto para borsası olarak bilinen Gemini, Finansal Davranış Otoritesinden (FCA) başarıyla onay aldıktan sonra Birleşik Krallık piyasası kapsamında genişlemesini devam ettirdi. FCA, borsaya Elektronik Para Kurumu (EMI) lisansı ile izin verdi.

Kripto borsasının FCA tarafından onaylanması, Birleşik Krallık’ta kripto hizmetlerinin yaygınlaştırılmasında yeni bir adıma işaret ediyor. Gemini, kullanıcıların kripto varlıkları ile ticaret ve yatırım yapmasına olanak tanıyan çeşitli araçlar sağlıyor. Yeni onaylanan lisansla birlikte Birleşik Krallık müşterileri Gemini hesaplarına Faster Payments, CHAPS ve SWIFT gibi havale transferlerini kullanarak GBP yatırabilirler.

Kullanıcılar Güvenlik Konusunda Emin Olabilir

Gemini Avrupa Baş Uyum Sorumlusu Blair Halliday, yaptığı açıklamalarda, “Kripto kapsamında sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek ve şirket olarak büyümek için yerel yasalara uyumluluk çok önemlidir.” dedi. Müşterilerin fonlarının ve verilerinin yeterince korunmasını ve kullanıcıların ürünün güvenliği ve kararlılığı konusunda kafalarında herhangi bir soru işareti olmamasının ana hedefleri olduğunu belirten Halliday, alınmış olan onayların bu anlamda büyük önem teşkil ettiğini ifade etti.

Onayda kazanılan EMI lisansına ek olarak Gemini, FCA’nın Beşinci Kara Para Aklama Direktifi (MLD) kripto varlık kayıt sürecinin bir parçası olarak da onaylandı. FCA, İngiltere’deki kripto varlık işletmeleri için kara para aklama ve terörle mücadele finansmanı denetleyicisi olarak faaliyet gösteriyor. Bu nedenle de kayıtlı herhangi bir şirketin, müşteri durum tespiti ile ilgili tüm kurallara eksiksiz olarak uyması gerekecektir.

Halliday, “FCA’nın AML ve CTF mevzuatına uymak, kullanıcılarımıza yasadışı kaynaklardan gelen fonlarla dolu bir ürüne para yatırmadıklarına dair mutlak bir güvence sağlıyor” şeklinde konuştu. Halliday, Gemini için, FCA’nın mevzuatı ile uyumlu olmanın küresel genişlemeye ulaşmak adına oldukça büyük bir adım olduğunu vurguladı.

İlgili Haber:  Tether'in Piyasa Değeri 2020'de 4 Kat Artarak 15 Milyar Dolara Ulaştı

Küresel Genişleme Devam Edecek

Gemini CEO’su Tyler Winklevoss yaptığı açıklamada, “Birleşik Krallık’ta GBP cinsinden sunulan tüm hizmetlerimizle faaliyete başlamak, Gemini’nin uluslararası genişlemesinde ileriye doğru bir başka heyecan verici adımdır ve dünyanın dört bir yanındaki kişi ve kurumları kripto kullanarak güçlendirme misyonumuzu ilerletmektedir” şeklinde konuştu.

Gemini’nin Birleşik Krallık’ta yasal onay alması tesadüf olmadı. Bu anlamda “FCA, bir e-para kurumunda ne araması gerektiğini çok iyi biliyor. New York ile birlikte Londra, Fintech alanındaki en büyük dünya merkezlerinden biridir” şeklinde konuşan Halliday, kripto şirketlerinin eski finans dünyası ile yeni dijital dünya arasında bir köprü kurmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın