KuCoin’de yaşanan hack olayında 150 milyon dolar değerindeki Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto paralar çalındı.

Haberin Özeti

  • KuCoin, hacklendiğini doğruladı.
  • Yaklaşık 150 milyon dolarlık Bitcoin ve ERC20 tokenlerinin çalındığı bildirildi.
  • Borsa, kullanıcı fonlarındaki kayıpları karşılayacağını vaat etti.

Kendisini “Bitcoin, Ethereum, Litecoin, TRON, USDT, NEO, XRP, KCS ve daha fazlasını alıp satmak için en gelişmiş ve güvenli kripto para borsası” olarak tanımlayan KuCoin hacklendi ve 150 milyon dolarlık fon kaybı yaşadı.

Şirket, 25 Eylül gecesinde “Bitcoin, ERC-20 ve KuCoin’in sıcak cüzdanlarındaki tokenlerde bir sorun oluştuğunu ve borsadan başka bir yere transfer edildiğini” doğruladı.

Kullanıcıların Zararı KuCoin Sigorta Fonu Tarafından Karşılanacak

Yetkililer, sıcak cüzdanlardaki sorunun dışında soğuk cüzdanlarının (cold wallet) güvende olduğunu savunuyor. Ayrıca şirket, “Herhangi bir kullanıcı fonu bu olaydan etkilenirse, tamamen KuCoin ve sigorta fonumuz tarafından zarar karşılanacaktır” açıklamasını yaparak kullanıcılarını rahatlatmayı amaçlıyor.

Sorun kullanıcılar para çekmede problem yaşayıp şikayet etmeye başladığında ortaya çıktı.

Başlangıçta, KuCoin’in yönetici ekibi bir sistem sorunu yaşandığını düşünüyor gibiydi. KuCoin’in Telegram kanalındaki bir yönetici mesajında ise kullanıcıların para çekmemesi veya para yatırmaması gerektiği belirtildi. Başlangıçt “işlemlerin beklemede” olduğu iddia edildi.

Daha sonra, yaklaşık 150 milyon dolar değerindeki tokenin farklı bir adrese taşındığı ortaya çıktı. Söz konusu çalıntı tokenler arasında Gladius, Chroma, Ocean Token ve Hawala gibi pek çoğu az bilinen tokenler yer alsa da Maker, OMG ve YFI gibi dikkat çeken tokenler de göze çarptı.

Bu karışıklığa ek olarak, Crypto veri şirketi Cryptoquant tarafından büyük miktarda Bitcoin’in KuCoin cüzdanlarından hızla ayrıldığı ve sonrasında bunun da durduğu tespit edildi.

KuCoin CEO’su kamera karşısına geçip açıklama yaptı

KuCoin CEO’su Johnny Lyu, konu ile ilgili daha fazla ayrıntı vermek için sabah saatlerinde bir canlı yayın gerçekleştirdi.

İlgili Haber:  Bitcoin Güçlü Bir Hafta Yaşıyor, Fiyat Artışı Devam Ediyor

Lyu tarafından yapılan açıklamalara göre, kripto paraların KuCoin’e ait bir sıcak cüzdandan transfer edildiği fark edilince sunucu hemen kapatıldı. Ancak sıcak cüzdanın özel anahtarı ele geçirildiği için transferler devam etti. KuCoin, daha sonra, işlem görmemiş olan fonları yeni ve güvenli bir adrese transfer etti.

Şirket, borsadan çıkan miktarla ilgili ise herhangi bir doğrulama yapmadı.

CoinMarketCap’in verilerine göre, Singapur merkezli KuCoin, ticaret etkinliği, trafiği ve hacmi göz önünde bulundurulduğunda en popüler 16. kripto spot borsası olarak dikkat çekiyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın