16 Ağustos 2022, Salı
23.6 C
İstanbul

Kripto Para Chia, Sabit Disk Stoklarını Tüketti: İşte Nedeni

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Depolama ispatının öne çıktığı kripto para Chia, piyasaya sürüldüğünden bu yana sabit disk kıtlığına neden oldu. Sabit disk stoklarının büyük oranda tükenmesi ile birlikte fiyatta da önemli bir artış yaşandı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Sabit disk üreticilerinin hisse senetleri, “alan ispatı” fikir birliği mekanizmasına sahip kripto para Chia’nın piyasaya sürülmesinin ardından önemli bir artış gördü.
  • Kripto para, depolama kapasitesi kullanılarak üretiliyor.
  • Chia lansmanının sabit disk kıtlığına neden olduğu bildiriliyor.

Alan ispatı fikir birliği mekanizmasını kullanan kripto para Chia, geçen ay gerçekleşen lansmanından bu yana Güneydoğu Asya’da sabit disk kıtlığına yol açtı. Bu süreçte sabit disk üreticilerinin hisse senedi fiyatlarının da arttığı görüldü.

Binance indirim kodu

Chia’ya Ait XCH Tokeninin Fiyatı Arttı

Western Digital ve Seagate sabit disk üreticilerinin hisseleri, Chia’nın bu ayın başlarında piyasaya sürülmesinden bu yana arttı. Seagate hisseleri, Mayıs başında 88.48 Dolardan işlem görüyordu; şu an ise %11 artışla 98.47 Dolara yükseldi. Western Digital hisseleri ise 3 Mayıs’taki 70.10 Dolar seviyesine göre daha mütevazı bir artış kaydederek 71.56 Dolara yükseldi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

CoinGecko’ya göre, aynı zaman dilimi içinde, Chia’nın XCH kripto parasının fiyatı da önemli bir artış gösterdi. Mayıs ayı başında 700 Dolar seviyesinde seyreden XCH, bir ara 1.600 Doların üzerine kadar çıktı. Ancak son kripto piyasası çöküşünün de etkisiyle XCH, 1.100 Dolar düzeylerine geriledi.

Tesla’nın çevresel endişeleri nedeniyle Bitcoin’i bir ödeme seçeneği olarak kabul etmeme kararı, Chia gibi daha çevre dostu fikir birliği mekanizmaları kullanan kripto paralara karşı ilgiyi artırdı.

Chia Nasıl Üretiliyor?

Bitcoin’in iş ispatı fikir birliği mekanizmasının aksine Chia’nın XCH kripto parası, depolama kapasiteleri kullanılarak üretilir.

İlgili Haber:  Yatırımcıların Sağlıklı Olduğunu Açıkladığı Düzeltme Sonucunda Bitcoin Fiyatı 50 Bin Doları Geri Aldı

Chia “çiftçileri”, madencilik için işlem gücü kullanmak yerine sabit disklerine karma ile doldurulmuş 100 GB’lık alanlar ayırıyor. Chia blockchain’e yeni bir blok eklendiğinde, hash’i çiftçilerin sürücülerindeki hash’lerle karşılaştırıyor ve en yakın hash’e sahip kullanıcı bloğu kripto parayı üretiyor, karşılığında blok ödülünü de alıyor.

Bu, Chia üreticisi bir “çiftçinin” sahip olduğu “alan” ne kadar fazlaysa, arazilerinin eşleşen bir hash içerme ve bir ödül alma şansının da o kadar yüksek olduğu anlamına geliyor.

Daha küçük kapasiteli SSD diskler çabuk yıprandığı için, Chia çiftçileri yüksek kapasiteli kurumsal sınıf diskleri kullanıyor. Bu durum da haliyle donanım dünyası için kıtlıklara ve giderek artan fiyatlara neden oluyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar