9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Dikkat! Kripto Para Dolandırıcıları YouTube Kanallarını Ele Geçiriyor!

Önemli Gelişmeler

Google’ın Tehdit Analizi Grubuna göre, bilgisayar korsanları, kripto para dolandırıcılığı yapmak için bazı ünlü YouTube kanallarını ele geçiriyor.

blank

Haberin Özeti

  • Google’ın yaptığı açıklamaya göre, bilgisayar korsanları, kripto para dolandırıcılığı yapmak için bazı ünlü YouTube kanallarını ele geçiriyor.
  • Dolandırıcılar, canlı yayın çekilişleri gibi bazı yöntemleri kullanarak ciddi gelir elde ediyor.

Google’ın Tehdit Analizi Grubu, bir grup bilgisayar korsanının popüler YouTube kanallarını ele geçirdiğini ve ardından tanınmış kripto para şirketlerinin markalarını “taklit” ederek kripto para dolandırıcılığı yaptıklarını ortaya koydu.

blank

Kripto Para Dolandırıcılığına Dikkat!

Konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Kanal adı, profil resmi ve içeriğin tümü, büyük teknoloji veya kripto para borsası şirketlerini taklit etmek için değiştiriliyor. Sonrasında da canlı yayın çekilişleri gibi çeşitli yöntemler kullanılarak dolandırıcılık faaliyetleri gerçekleştiriliyor.” ifadeleri kullanıldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Google, ayrıca, bu tip canlı yayın çekilişlerinde 3.000 ile 4.000 ABD Doları arasında satışların yapılabildiğini; bu değerin, kanalın abone sayısına göre de değişebildiğini belirtti.

YouTube ve Kripto Para

Bu, kötü niyetli kişilerin YouTube’da bir kripto para dolandırıcılığı yapmak için başvurdukları ilk yöntem değil.

Geçen yılın Aralık ayında kripto borsası Gemini, Gemini firmasında çalışıyormuş gibi yapan iki adet sahte YouTube kanalını ifşa etti. Borsa, o gün yaptığı açıklamada, “Bu dolandırıcılık hesapları bizim şirketimiz ile ilişkili değil. Bu hesapları YouTube’a bildirdik.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan bu, Gemini’nin sosyal medya hesaplarını “taklit etme” sorunuyla ilk kez karşılaşması da değildi. Temmuz 2020’de Gemini, borsanın “çeşitli sosyal medya platformlarında sahte Gemini profilleri hakkında DM’ler aldığını” söyleyerek başka bir dolandırıcılık uyarısı yayınladı.

Ayrıca YouTube da kripto paralar ile ilgili içerikleri yasaklama konusunda uzun bir geçmişe sahip.

İlgili Haber:  Kings of Leon, Yeni Albümünü NFT Olarak Satacak

Buna karşılık İngiltere’nin finansal hizmetler düzenleyicisi FCA da kısa süre önce YouTube ve TikTok’ta genç yatırımcıları kripto para riskleri konusunda uyarmak için bir sosyal medya kampanyası başlattı.

FCA yönetici direktörü Sarah Pritchard konu ile ilgili, “Kendine güvenen tüketiciler yaratmak istiyoruz. Bu kampanya genç yatırımcıları engellemekle değil; onları güçlendirmekle ilgili.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend