8 Ağustos 2022, Pazartesi
24.7 C
İstanbul

Dikkat! Kripto Para Dolandırıcıları YouTube Kanallarını Ele Geçiriyor!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Google’ın Tehdit Analizi Grubuna göre, bilgisayar korsanları, kripto para dolandırıcılığı yapmak için bazı ünlü YouTube kanallarını ele geçiriyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Google’ın yaptığı açıklamaya göre, bilgisayar korsanları, kripto para dolandırıcılığı yapmak için bazı ünlü YouTube kanallarını ele geçiriyor.
  • Dolandırıcılar, canlı yayın çekilişleri gibi bazı yöntemleri kullanarak ciddi gelir elde ediyor.

Google’ın Tehdit Analizi Grubu, bir grup bilgisayar korsanının popüler YouTube kanallarını ele geçirdiğini ve ardından tanınmış kripto para şirketlerinin markalarını “taklit” ederek kripto para dolandırıcılığı yaptıklarını ortaya koydu.

Binance indirim kodu

Kripto Para Dolandırıcılığına Dikkat!

Konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Kanal adı, profil resmi ve içeriğin tümü, büyük teknoloji veya kripto para borsası şirketlerini taklit etmek için değiştiriliyor. Sonrasında da canlı yayın çekilişleri gibi çeşitli yöntemler kullanılarak dolandırıcılık faaliyetleri gerçekleştiriliyor.” ifadeleri kullanıldı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Google, ayrıca, bu tip canlı yayın çekilişlerinde 3.000 ile 4.000 ABD Doları arasında satışların yapılabildiğini; bu değerin, kanalın abone sayısına göre de değişebildiğini belirtti.

YouTube ve Kripto Para

Bu, kötü niyetli kişilerin YouTube’da bir kripto para dolandırıcılığı yapmak için başvurdukları ilk yöntem değil.

Geçen yılın Aralık ayında kripto borsası Gemini, Gemini firmasında çalışıyormuş gibi yapan iki adet sahte YouTube kanalını ifşa etti. Borsa, o gün yaptığı açıklamada, “Bu dolandırıcılık hesapları bizim şirketimiz ile ilişkili değil. Bu hesapları YouTube’a bildirdik.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan bu, Gemini’nin sosyal medya hesaplarını “taklit etme” sorunuyla ilk kez karşılaşması da değildi. Temmuz 2020’de Gemini, borsanın “çeşitli sosyal medya platformlarında sahte Gemini profilleri hakkında DM’ler aldığını” söyleyerek başka bir dolandırıcılık uyarısı yayınladı.

Ayrıca YouTube da kripto paralar ile ilgili içerikleri yasaklama konusunda uzun bir geçmişe sahip.

İlgili Haber:  Kredi Puanları Kripto Kredileri İçin Kullanım Alanlarını Genişletebilir

Buna karşılık İngiltere’nin finansal hizmetler düzenleyicisi FCA da kısa süre önce YouTube ve TikTok’ta genç yatırımcıları kripto para riskleri konusunda uyarmak için bir sosyal medya kampanyası başlattı.

FCA yönetici direktörü Sarah Pritchard konu ile ilgili, “Kendine güvenen tüketiciler yaratmak istiyoruz. Bu kampanya genç yatırımcıları engellemekle değil; onları güçlendirmekle ilgili.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar