28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

Kripto Para Dolandırıcılık Faaliyetleri Son Bir Yılda %222 Oranında Arttı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Kripto para dolandırıcılık faaliyetleri ile ilgili İngiltere Mali Davranış Otoritesi (FCA), soruşturmaların bir yıldan kısa bir sürede %222 oranında arttığını gösteren yeni veriler yayınladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • İngiltere Mali Davranış Otoritesi (FCA), kripto para dolandırıcılıkları ile ilgili soruşturmaların bir yılda %222 oranında arttığını açıkladı.
  • FCA, bu artışın bir kısmının, yatırımcıların değişen özelliklerinden ve yatırım kararlarından kaynaklanabileceğini öne sürdü.

İngiltere Mali Davranış Otoritesi (FCA), Nisan 2020 ve Mart 2021 ayları arasında kripto para ile ilgili dolandırıcılık soruşturmalarında %222 artış olduğunu açıkladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Kripto Para Dolandırıcılığında Rekor Artış

Nisan 2020’de İngiliz düzenleyicisi, olası kripto para dolandırıcılıkları ile ilgili toplam 176 soruşturma bildirmişti. Mart 2021’e kadar bu sayı 566’ya yükseldi.

FCA, bu artışın bir kısmının, yatırımcıların değişen özelliklerinden ve yatırım kararlarından kaynaklanabileceğini öne sürüyor.

FCA tarafından yapılan açıklamada, “Gençlerin yüksek riskli yatırımlara yatırım yapma olasılığı genel olarak yetişkinlerden iki kat daha fazladır. Örneğin, kripto paraların %44’ü ve kitle fonlaması yatırımlarının %31’i, 34 yaşın altındaki kişiler tarafından tutuluyor.” ifadelerini kullandı.

Bu yeni yayınlanan rakamları göz önünde bulundurarak FCA’nın kripto endüstrisine karşı eleştirel bir duruş sergilemesi şaşırtıcı değil.

FCA ve Kripto Para

Geçen yıl boyunca FCA, kripto paralar ile ilgili tüketiciyi koruma odaklı bir yaklaşım benimsedi.

Bu yılın Ocak ayında FCA, tüketiciler için kripto para yatırımlarının içerdiği riskler hakkında bir uyarı yayınladı.

FCA, söz konusu açıklamada, “Kripto paralara veya bunlarla bağlantılı yatırımlara ve kredilere yatırım yapmak, genellikle yatırımcıların parasıyla çok yüksek riskler alması demektir. Tüketiciler bu tür ürünlere yatırım yaparsa, tüm paralarını kaybetmeye hazır olmalılar.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  Brezilya Polisi, 29 Milyon Dolar Değerinde Kripto Para Ele Geçirdi

Öte yandan FCA, Binance tarafından satın alınan Binance Markets Limited (BML) şirketini hedef aldığından bu yana kripto gündeminde daha fazla yer aldı. Haziran ayında BML’ye karşı yayınlanan bir tüketici uyarısının ardından FCA ve küresel kripto borsası Binance arasında hâlâ devam eden bir mücadele başladı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar