4 Temmuz 2022, Pazartesi
28.5 C
İstanbul

Bitcoin, Diğer Kripto Paralar ve Facebook ile Metaverse Arasında Nasıl Bir İlişki Var?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 8 ay önce

Binance indirim kodu

Oculus CTO’su John Carmack, Facebook’un ismini Meta olarak değiştirmesi ve genel anlamda metaverse planları ile kripto para arasında nasıl bir ilişki olduğunu açıkladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Facebook’un ismi ‘Meta’ olarak değiştirildi.
  • Bu karar, Facebook’un metaverse planlarına yönelik de önemli bir vurgu yapıyor.
  • Oculus CTO’su John Carmack ise Facebook’un metaverse planlarının, kripto parayı tamamen benimsemesi anlamına gelmediğini söyledi.

Oculus CTO’su John Carmack, geçtiğimiz gün yaptığı bir konuşmada, Facebook’un yeni metaverse’inin “tamamen açık kripto para dünyasına geçiş anlamına gelmediğini” belirtti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Facebook’un Metaverse Planları

Facebook’un ismini “Meta” olarak değiştirdiğini duyurduğu açıklamalar sırasında pek çok kişi, NFT’lerin ve kripto paranın metaverse’de kaçınılmaz olarak bir rol oynayacağını belirtmiş ve birçok kripto destekçisinin de bu durumun nasıl bir bağ yaratabileceği konusunda meraklanmasına neden olmuştu.

John Carmack konu ile ilgili yaptığı açıklamada ise Meta’nın şüphesiz kripto para işlemlerini kullanacağını; ancak tamamen açık kripto dostu bir platform olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

Carmack, “Herkes metaverse’de geçimini sağlaması gerektiği konusunda hemfikir. Ticaret bunun bir parçası olacak ama yetişkinlere yönelik eğlenceyi bir platformun ne kadar açık olduğuna dair bir turnusol testi olarak kullanıyorum. Ayrıca tamamen açık kripto dünyasında olmamız pek olası değil. İçimdeki özgürlükçü, durdurulamaz küresel nakit işlemleri fikrini seviyor; ancak aynı zamanda her sabah zaman akışımdan temizlemem gereken büyük bir dolandırıcılık ve spam bataklığının oluşabileceğinin de farkındayım.” dedi.

Metaverse ve Kripto Para

Metaverse, bugün kullandığımız düz uygulamaları ve web sitelerini, sürükleyici sanal gerçeklik ortamları ve paylaşılan alanlarla değiştirmesi beklenen ve internetin gelecekteki olası bir evrimini tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

İlgili Haber:  ABD'de Adayların Bitcoin Sahipliği Neden Açıklanmalı?

Metaverse, kripto meraklısı geliştiricilerin, bu yazın başlarında ilk sanal müzik festivaline ev sahipliği yapan Decentraland gibi tarayıcı tabanlı kripto destekli oyunlar aracılığıyla kısmen endüstrinin gündemine gelmişti.

Facebook, metaverse’inin bir tür “birlikte çalışabilir varlıkların katıldığı bir açık dünyalar koleksiyonu” olacağını belirtti. Peki NFT’ler bunun neresinde olacak? Perşembe günkü açılış konuşması sırasında Facebook yöneticileri, birkaç senaryo örneği sundu.

Teorik olarak, bir 3D NFT avatarı satın aldıysanız, sanal kişiliğinizle birlikte o NFT’yi metaverse’deki çeşitli VR alanlarına yerleştirebileceksiniz. Bu bir konser bileti, tablo, herhangi bir resim veya başka bir şey olabilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar