9.4 C
İstanbul
9 Aralık 2021, Perşembe

Bitcoin, Diğer Kripto Paralar ve Facebook ile Metaverse Arasında Nasıl Bir İlişki Var?

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 1 ay önce

blank

Oculus CTO’su John Carmack, Facebook’un ismini Meta olarak değiştirmesi ve genel anlamda metaverse planları ile kripto para arasında nasıl bir ilişki olduğunu açıkladı.

blank

Haberin Özeti

  • Facebook’un ismi ‘Meta’ olarak değiştirildi.
  • Bu karar, Facebook’un metaverse planlarına yönelik de önemli bir vurgu yapıyor.
  • Oculus CTO’su John Carmack ise Facebook’un metaverse planlarının, kripto parayı tamamen benimsemesi anlamına gelmediğini söyledi.

Oculus CTO’su John Carmack, geçtiğimiz gün yaptığı bir konuşmada, Facebook’un yeni metaverse’inin “tamamen açık kripto para dünyasına geçiş anlamına gelmediğini” belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Facebook’un Metaverse Planları

Facebook’un ismini “Meta” olarak değiştirdiğini duyurduğu açıklamalar sırasında pek çok kişi, NFT’lerin ve kripto paranın metaverse’de kaçınılmaz olarak bir rol oynayacağını belirtmiş ve birçok kripto destekçisinin de bu durumun nasıl bir bağ yaratabileceği konusunda meraklanmasına neden olmuştu.

John Carmack konu ile ilgili yaptığı açıklamada ise Meta’nın şüphesiz kripto para işlemlerini kullanacağını; ancak tamamen açık kripto dostu bir platform olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

Carmack, “Herkes metaverse’de geçimini sağlaması gerektiği konusunda hemfikir. Ticaret bunun bir parçası olacak ama yetişkinlere yönelik eğlenceyi bir platformun ne kadar açık olduğuna dair bir turnusol testi olarak kullanıyorum. Ayrıca tamamen açık kripto dünyasında olmamız pek olası değil. İçimdeki özgürlükçü, durdurulamaz küresel nakit işlemleri fikrini seviyor; ancak aynı zamanda her sabah zaman akışımdan temizlemem gereken büyük bir dolandırıcılık ve spam bataklığının oluşabileceğinin de farkındayım.” dedi.

Metaverse ve Kripto Para

Metaverse, bugün kullandığımız düz uygulamaları ve web sitelerini, sürükleyici sanal gerçeklik ortamları ve paylaşılan alanlarla değiştirmesi beklenen ve internetin gelecekteki olası bir evrimini tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

İlgili Haber:  1 Milyar Dolar Değerinde Bitcoin Gönderip, Sadece 3 Dolar Ücret Ödedi!

Metaverse, kripto meraklısı geliştiricilerin, bu yazın başlarında ilk sanal müzik festivaline ev sahipliği yapan Decentraland gibi tarayıcı tabanlı kripto destekli oyunlar aracılığıyla kısmen endüstrinin gündemine gelmişti.

Facebook, metaverse’inin bir tür “birlikte çalışabilir varlıkların katıldığı bir açık dünyalar koleksiyonu” olacağını belirtti. Peki NFT’ler bunun neresinde olacak? Perşembe günkü açılış konuşması sırasında Facebook yöneticileri, birkaç senaryo örneği sundu.

Teorik olarak, bir 3D NFT avatarı satın aldıysanız, sanal kişiliğinizle birlikte o NFT’yi metaverse’deki çeşitli VR alanlarına yerleştirebileceksiniz. Bu bir konser bileti, tablo, herhangi bir resim veya başka bir şey olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend