1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

Kripto Para Fidye Yazılımı Ödemeleri 2020’de %311 Oranında Arttı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Yeni veriler, fidye yazılımıyla (bir tür kötü amaçlı yazılım) ilişkili kripto para ödemelerinin 2020’de önemli oranda arttığını gösteriyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Blockchain veri şirketi Chainalysis’in verilerine göre, fidye yazılımıyla ilişkili kripto para ödemeleri 2020’de %311 oranında arttı.
  • “Fidye yazılımı”, kullanıcıları fidye ödemeye zorlayan kötü amaçlı bilgisayar programları kategorisini ifade eder.
  • Geçen yıl tüm kripto para işlemlerinin %0.34’ü suç teşkil ediyordu.

Yeni veriler, fidye yazılımıyla ilişkili kripto ödemelerinin 2020’de arttığını gösteriyor.

Binance indirim kodu

Blockchain veri şirketi Chainalysis, yıllık Kripto Suç Raporunun yeni yayınlanan bir bölümünde, suçlu adreslerinin 2020’de fidye yazılımından, bir önceki yıla nazaran %311 daha fazla kripto para aldığını söyledi. Rapor ayrıca, bunun muhtemelen iyimser bir tahmin olduğu konusunda da kripto para kullanıcılarını uyarıyor. Analizin geriye dönük olarak fidye yazılımı ödemelerine bağlı daha fazla adres belirlemesinin muhtemel olduğu belirtiliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kripto Para İşlemlerinin %0.34’ü Suç Teşkil Ediyor

Raporun 2020 yılı için en iyimser suç teşkil eden kripto para işlemi tahmini %0.34 (yaklaşık 10 milyar Dolar değerinde) olarak kaydedildi. Bu oranın, daha fazla dolandırıcılık ortaya çıktıkça daha da büyüyeceğinin altı çizildi.

Fidye yazılımıyla bağlantılı ödemeler bu yıl önemli ölçüde artarken, söz konusu suç teşkil eden kripto ödemelerinin büyük çoğunluğunun darknet piyasaları ve genel “dolandırıcılık” kategorisi ile ilgili olduğu belirtildi.

Rapor ayrıca 2020 boyunca fidye yazılımına bağlı ödemelerdeki artış için potansiyel bir açıklama sundu: “Covid-19 kaynaklı evden çalışma stratejisi, birçok kuruluş için yeni güvenlik açıklarını ortaya serdi.” ifadeleri kullanıldı.

Fidye Yazılımı Saldırıları Tıbbi Tesislerde Can Kaybına Neden Olabilir

Saldırganlar, savunmasız kurumlardaki sistemlerden yararlanmaya çalışırken, NPR ve Wall Street Journal’a göre, fidye yazılımı programları salgın sırasında hastaneleri ve okulları da agresif bir şekilde hedef aldı.

İlgili Haber:  JPMorgan'a Göre Bitcoin Yakında Tekrar 60.000 Dolara Çıkmazsa Bu Durum Kötüye Yorulmalı

İç Güvenlik Departmanında kıdemli bir danışman olan Joshua Corman konu ile ilgili yaptığı açıklamada, fidye yazılımıyla ilgili endişenin finansal bir kaygının daha fazlası olduğunu söyledi. Özellikle tıbbi tesislere yapılan saldırıların can kaybına yol açabileceği önemle vurgulandı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar