Kripto Paralar, İngiltere Ekonomisi İçin “Sınırlı Bir Risk” Oluşturuyor

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

İngiltere Merkez Bankası’na göre, kripto paralar İngiltere’nin finansal istikrarı için yalnızca “sınırlı bir risk” oluşturuyor.

blank

Haberin Özeti

  • İngiltere Merkez Bankası’na göre, kripto para piyasaları İngiltere ekonomisi için yalnızca “sınırlı bir risk” oluşturuyor.
  • Merkez Bankası, ayrıca, “Gelecekte oluşturabilecekleri riskleri ele almak için hem yerel hem de küresel düzeyde kripto düzenlemelerinin hızlı bir şekilde ilerlemesi gerekiyor.” diye ekliyor.

İngiltere Merkez Bankası’na göre, kripto para piyasaları İngiltere ekonomisi için yalnızca “sınırlı bir risk” oluşturuyor.

blank

Kripto, İngiltere Ekonomisi İçin Büyük Bir Risk Değil

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Mali Politika Komitesi (FPC) konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kripto varlık piyasaları hızla büyümeye devam ediyor; ancak bu durum, şu anda İngiltere’nin finansal istikrarı için sınırlı bir risk oluşturuyor.” ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası, ayrıca, “Gelecekte oluşturabilecekleri riskleri ele almak için hem yerel hem de küresel düzeyde düzenlemelerin hızlı bir şekilde ilerlemesi gerekiyor.” diye ekledi.

Kripto meraklıları sektöre dair iyimser bir bakış açısı gibi görünen ifadeyi kutlayabilir; ancak FPC, kripto yorumlarını bir uyarı ile sonlandırmayı tercih etti ve “FPC, finansal kurumların bu varlıkların herhangi bir şekilde benimsenmesi konusunda temkinli ve ihtiyatlı bir yaklaşımla hareket etmesi gerektiğini düşünüyor.” diye ekledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bu yorumlar, İngiltere finansal hizmetler düzenleyicisi Mali Davranış Otoritesinin (FCA) kripto para hakkında bir dizi “sert açıklama” yayınlamasının ardından geldi.

FCA ve Kripto Para

Bu yılın Ocak ayında FCA, kripto paralar ile ilgili 5 temel endişesini yayınladı. FCA’nın endişeleri arasında; tüketici koruması eksikliği, fiyat değişkenliği, ürün karmaşıklığı, yüksek ücretler ve dolandırıcılık faaliyetleri yer alıyordu. Düzenleyici kurum, ayrıca, “Tüketiciler, bu tür ürünlere yatırım yaparsa, tüm paralarını kaybetmeye hazır olmalılar.” diye ekledi.

FCA’nın endişelerini anlamak zor değil; özellikle de Nisan 2020 ile Mart 2021 ayları arasında kripto para ile ilgili dolandırıcılık soruşturmalarında %222’lik bir artış olduğu göz önünde bulundurulursa FCA’nın bu tavrı pek çok kişi için mantıklı gelebilir.

FCA, ayrıca, günlük işlem hacmine göre kripto endüstrisinin en büyük borsası olan Binance ile de yaz boyunca devam eden tartışması ile sık sık kripto endüstrisinin gündeminde yer aldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Ripple (XRP), Amerikan Borsalarında Tekrar Listelenebilir Mi? Coinbase CEO’sundan Ripple’a Büyük Destek Geldi!

Coinbase CEO’su Armstrong, SEC ile olan savaşında Ripple’a destek verdiğini açıkladı ve XRP’nin Coinbase üzerinde tekrardan listelenebileceğine dair spekülasyonları...
Send this to a friend