5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Kripto Paralar, İngiltere Ekonomisi İçin “Sınırlı Bir Risk” Oluşturuyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

İngiltere Merkez Bankası’na göre, kripto paralar İngiltere’nin finansal istikrarı için yalnızca “sınırlı bir risk” oluşturuyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • İngiltere Merkez Bankası’na göre, kripto para piyasaları İngiltere ekonomisi için yalnızca “sınırlı bir risk” oluşturuyor.
  • Merkez Bankası, ayrıca, “Gelecekte oluşturabilecekleri riskleri ele almak için hem yerel hem de küresel düzeyde kripto düzenlemelerinin hızlı bir şekilde ilerlemesi gerekiyor.” diye ekliyor.

İngiltere Merkez Bankası’na göre, kripto para piyasaları İngiltere ekonomisi için yalnızca “sınırlı bir risk” oluşturuyor.

Binance indirim kodu

Kripto, İngiltere Ekonomisi İçin Büyük Bir Risk Değil

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Mali Politika Komitesi (FPC) konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kripto varlık piyasaları hızla büyümeye devam ediyor; ancak bu durum, şu anda İngiltere’nin finansal istikrarı için sınırlı bir risk oluşturuyor.” ifadelerini kullandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Merkez Bankası, ayrıca, “Gelecekte oluşturabilecekleri riskleri ele almak için hem yerel hem de küresel düzeyde düzenlemelerin hızlı bir şekilde ilerlemesi gerekiyor.” diye ekledi.

Kripto meraklıları sektöre dair iyimser bir bakış açısı gibi görünen ifadeyi kutlayabilir; ancak FPC, kripto yorumlarını bir uyarı ile sonlandırmayı tercih etti ve “FPC, finansal kurumların bu varlıkların herhangi bir şekilde benimsenmesi konusunda temkinli ve ihtiyatlı bir yaklaşımla hareket etmesi gerektiğini düşünüyor.” diye ekledi.

Bu yorumlar, İngiltere finansal hizmetler düzenleyicisi Mali Davranış Otoritesinin (FCA) kripto para hakkında bir dizi “sert açıklama” yayınlamasının ardından geldi.

FCA ve Kripto Para

Bu yılın Ocak ayında FCA, kripto paralar ile ilgili 5 temel endişesini yayınladı. FCA’nın endişeleri arasında; tüketici koruması eksikliği, fiyat değişkenliği, ürün karmaşıklığı, yüksek ücretler ve dolandırıcılık faaliyetleri yer alıyordu. Düzenleyici kurum, ayrıca, “Tüketiciler, bu tür ürünlere yatırım yaparsa, tüm paralarını kaybetmeye hazır olmalılar.” diye ekledi.

İlgili Haber:  İngiltere Merkez Bankası Müdürü Bitcoin'i Bir Ödeme Aracı Olarak Göremiyor

FCA’nın endişelerini anlamak zor değil; özellikle de Nisan 2020 ile Mart 2021 ayları arasında kripto para ile ilgili dolandırıcılık soruşturmalarında %222’lik bir artış olduğu göz önünde bulundurulursa FCA’nın bu tavrı pek çok kişi için mantıklı gelebilir.

FCA, ayrıca, günlük işlem hacmine göre kripto endüstrisinin en büyük borsası olan Binance ile de yaz boyunca devam eden tartışması ile sık sık kripto endüstrisinin gündeminde yer aldı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar