5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Kripto Para Monero’nun Geliştiricileri, Gizlilik Algoritmasındaki Önemli Bir Hatayı Açıkladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Monero’nun kodunda yeni keşfedilen bir kusur, izleyicilerin sayısız “yem” arasında gerçek işlemleri tam olarak belirlemesine olanak tanıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Gizlilik odaklı kripto para Monero’nun (XMR) geliştiricileri, kullanıcıların işlemlerinin gizliliğini etkileyebilecek “oldukça önemli” bir hata keşfetti.
  • Bir kullanıcının, XMR tokenlerini aldıktan sonra yaklaşık 20 dakika içinde işlem yaparsa, bu işlemlerin takip edilebileceği ortaya çıktı.

Gizlilik odaklı kripto para Monero’nun (XMR) geliştiricileri, kullanıcıların işlemlerinin gizliliğini etkileyebilecek “oldukça önemli” bir hata keşfettiklerini açıkladı.

Binance indirim kodu

Monero’daki Gizlilik Hatası

Monero geliştiricileri konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kullanıcılar, konsensüs kurallarının izin verdiği ilk 2 blokta (para aldıktan yaklaşık 20 dakika sonra) kilitleme süresinin ardından hemen para harcarsa, o çıktının gerçek harcama olarak tanımlanabilmesi için büyük bir olasılık oluşuyor.” ifadelerini kullandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Başlangıçta yazılım geliştiricisi Justin Berman tarafından araştırılan hata, Monero’nun tuzak seçim algoritmasında keşfedildi.

Daha net bir şekilde açıklamak gerekirse; bir kullanıcı, XMR tokenlerini aldıktan sonra yaklaşık 20 dakika içinde işlem yaparsa, bu işlemlerin takip edilebileceği ortaya çıktı.

Berman ayrıca, “Bugün bir kullanıcı, kilidini açtığı blokta bir harcama yapar ve bu harcama toplamda 100’den az işlem içeren bir blokta oluşturulursa, bu işlemler takip edilebilir ve tanımlanabilir.” dedi.

Monero Fonları Risk Altında mı?

Geliştiricilere göre bu hata, Monero’nun resmi cüzdanında konu ile ilgili bir yazılım güncellemesi yapılana dek devam edecek. Bununla birlikte, potansiyel bir düzeltme hamlesi, Monero’nun blok zincirinde bir hard fork (tam ağ yükseltmesi) gerektirmeyecek.

Ek olarak; hatanın, kullanıcı fonları için herhangi bir tehdit oluşturmadığı da bildiriliyor.

Geliştiriciler bu konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu, adresler veya işlem miktarları hakkında hiçbir şeyi tam olarak göstermiyor. Fonların herhangi bir çalınma riski de bulunmuyor.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  Bitcoin Piyasa Hakimiyeti, 2018’den Bu Yana En Düşük Seviyesine Geriledi

Bu arada, gizliliklerinden ödün vermek istemeyen kullanıcılar, yakın zamanda aldıkları XMR’yi tekrar bir işleme sokmadan önce en az bir saat beklemelidir.

Geliştiriciler, söz konusu hataya dair yaptıkları basın açıklamasını, “Monero Araştırma Laboratuvarı ve Monero geliştiricileri bu konuyu son derece ciddiye alıyor. Cüzdan düzeltmeleri mevcut olduğunda bir güncelleme yayınlayacağız.” diye bitirdi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar