1 Temmuz 2022, Cuma
25.7 C
İstanbul

Kripto Para Piyasa Değeri Sadece 3 Ayda İki Katına Yükseldi ve 2 Trilyon Dolara Ulaştı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Tek başına Bitcoin şu anda 1.1 trilyon Dolar değerinde; ve coin başına 60.000 Dolara yaklaşıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Tüm kripto paraların toplam piyasa değeri 2 trilyon Dolara ulaştı.
  • Ocak ayının başlarında bu, sadece 1 trilyon Dolar seviyesinde idi.
  • Bitcoin, kendi başına 1.1 trilyon Dolarlık piyasa değeri ile hala kripto para piyasasının en büyük aktörü.

Kripto veri sağlayıcısı CoinGecko’nun yeni rakamlarına göre kripto para piyasası şu anda 2 trilyon Dolar değere ulaştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ocak Ayında Kripto Piyasası 1 Trilyon Dolar Değerindeydi

Küresel kripto piyasası kapitalizasyonunun 1 trilyon Dolara ulaşmasının üzerinden ise sadece üç ay geçti. Kripto para piyasalarının 1 trilyon Dolara ulaşması ise 10 yıl aldı.

CoinGecko tarafından takip edilen 6.626’dan daha fazla kripto para olduğu için “küresel kripto piyasası kapitalizasyonu” bir tür belirsiz bir kısaltmadır. Karşılaştırıldığında, Binance’e ait CoinMarketCap 4.000’den fazla kripto para izliyor ve şu anda tüm kripto paralar için yaklaşık 1.9 trilyon Dolarlık bir toplam piyasa değeri bildiriyor. 1.000’in biraz üzerinde kripto parayı takip eden Messari için de benzer rakamlar geçerli.

Bununla birlikte açık olan şey; Bitcoin boğa koşusu, NFT çılgınlığı ve PayPal, Tesla gibi şirketlerde artan kurumsal benimsenme ve perakende yatırımlar sayesinde 2017 sonundaki patlamanın ardından kripto paradaki en güçlü zamanlardan geçtiğimizdir.

NFT Piyasası Yükselişe Ne Kadar Katkı Sağladı?

NFT’ler, kripto’nun en son patlama yaşayan yatırımıdır. Genellikle Ethereum ağında, dijital sanat eserleri ve diğer dosyalar için sahiplik kanıtı olarak alınıp satılabilen özel bir tür kripto para olarak kullanılırlar. Geçtiğimiz birkaç ay içinde Taco Bell, Charmin ve The New York Times gibi şirketlerin tümü kendi NFT’lerini yayınlamaya başladı.

İlgili Haber:  Lojistik Amaçlar İçin Blokzincir Kullanan Büyük Şirketlerin Sayısı Artıyor

NFT çılgınlığı, son günlerde ciddi artış yaşayan Ethereum fiyatının kısmen sorumlusu olabilir. ETH’nin şu anda 245 milyar Doları aşan bir piyasa değeri var. Bitcoin ise 1.1 trilyon Dolarlık piyasa değeri ile en değerli kripto para olmaya devam ediyor.

Michael Saylor tarafından yönetilen teknoloji şirketi MicroStrategy, bu alanda bir tür “elebaşı” haline geldi. Şirket, kendi hazinesini Bitcoin’e akıtıyor ve diğer kurumsal devleri de gemiye katılmaya teşvik ediyor. Tesla CEO’su Elon Musk ve Winklevoss ikizler gibi milyarderler de bu davetten etkilenmiş görünüyor.

Bitcoin fiyatı geçen ay tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 61.000 Dolara ulaştı. Geçen yılın aynı günlerinde ise fiyat yalnızca 7.000 Dolar civarında idi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar