Kripto Para Piyasaları Çöküşten Sonra Tekrardan Toparlanmaya Başladı

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Kripto paralarda yaşanan çöküşten sonra 19 Mayıs tarihinde piyasalar kıpkırmızıyken 20 Mayıs’ta ise iyileşme belirtileri görüldü. Kripto para piyasaları tekrardan hareketlenmek için bir dinlenmeye ihtiyaç duyuyor olabilir.

blank

19 Mayıs tarihinde kripto para piyasaları yangın yeri haline gelmişken, bu yangın beklendiğinden daha hızlı sönmüş gibi görünüyor. Birçok yatırımcı uygun ortamı yakalayıp cüzdanlarını ucuz coinler ile doldurdu. 19 Mayıs’ta yaşanan çöküş sırasında 175.000 adet Bitcoin, kripto para borsalarından çekilmişti. Sonuç olarak 24 saat içerisinde kripto paraların toplam piyasa değerleri yeniden 500 milyar dolarlık bir artış sergiledi. Çöküş sırasında 700 milyar dolarlık bir kayıp yaşanmış ve toplam piyasa değeri 1.35 trilyon dolara kadar düşmüştü. Bu yazının yazıldığı anlarda 1.9 trilyon dolar seviyesinde olan piyasa değeri, günlük olarak %12 yükseldi ve tekrardan hızlı bir şekilde 2 trilyon dolar seviyesine yaklaştı.

blank

Kripto Paralar Şoktan Kurtuldu

En azından kripto paraların toplam piyasa değerlerine bakıldığında, kripto paraların çöküş sırasında aşırı büyük kayıplar yaşamadığı söylenebilir.

“Sadece” yüzde 9 değer kazanan XRP dışında, en büyük kripto paralar listesinde ilk 10’da yer alan bütün coinler çift haneli yüzdeler ile yükseliş gösterdi. Bitcoin ise %17 artış kaydederek 42.000 dolar seviyesini gördü. Rekor düzey olan 65.000 dolar seviyesi ise halen uzaklarda yer alıyor. Yine de Bitcoin’in son çöküşte 33.000 dolara kadar düştüğünü düşündüğümüzde, bir iyileşme belirtisi görüldüğü söylenebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Ethereum da çöküşün getirdiği ilk şok dalgasını atlatmışa benziyor. Dünyanın en büyük ikinci kripto parası olan ETH, bir günde %19 değer kazanarak 3.000 dolar seviyesine yaklaştı. En büyük kripto paralar arasındaki yükselişlerde lider konumunda olan coin ise Cardano (ADA) olarak gözüküyor. ADA fiyatları bir günde neredeyse %30 değer kazanarak etkileyici bir geri dönüş yaptı.

Olumlu Hava Kripto Para Piyasalarına Geri mi Döndü?

Kripto para piyasalarında yaşanabilecek bir yeniden alış dalgasının tekrar bir yükseliş yaratacağı zaten bilinen bir olaydı. Ancak kripto paraların kayıplarını bu denli hızlı telafi etmesi de en az yaşanan çöküş kadar sürpriz oldu. Kripto para piyasalarında bu tür vakaların yaşanması zaten alışılageldik bir durum, her büyük yükselişten sonra bir çöküş yaşanabileceği de yıllardır geleneksel borsalarda da biliniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend