Kripto Para Piyasalarında Durgunluk Devam Ederken Cardano (ADA) Fiyatı Bugün %11 Arttı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Cardano blok zincirinde büyük bir yükseltme Cuma günü hizmete sunuldu. Kripto paranın fiyatı bugün %11 oranında yükseldi.

blank

Haberin Özeti

  • Cardano (ADA) fiyatı bugün %11 oranında yükselerek 1.64 Dolara ulaştı.
  • Kripto para piyasasının geri kalanı ise durgun bir gün geçiriyor.

Kripto para piyasası bugün büyük oranda sabit bir görüntü sergiliyor. Ancak piyasa değerine göre dördüncü en büyük kripto para olan Cardano (ADA), piyasanın geri kalanından büyük oranda bağımsız hareket ediyor. Metrik sitesi Nomics’ten alınan verilere göre ADA fiyatı bugün %11 oranında artarak 1.64 Dolara yükseldi.

blank

Cardano ve Alonzo Test Ağı

Bu fiyat artışına rağmen Cardano, 16 Mayıs günü ulaştığı 2.46 Dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesinden uzakta kalmaya devam ediyor.

Cardano, Cuma günü Alonzo test ağını kullanıma sunmaya başladı. Adını matematik ve bilgisayar bilimcisi Alonzo Church’ten alan güncelleme, Cardano blok zincirine akıllı sözleşmelerin eklenmesine olanak sağlıyor. Bu yükseltme, Cardano’nun kararlı bir şekilde merkezi olmayan uygulamaları blok zincirine entegre etme yolunda önemli bir adım attığı anlamına geliyor. Alonzo ana ağının ise Ağustos ayının sonunda hizmete sunulması bekleniyor.

Cardano kurucusu Charles Hoskinson bu haftanın başlarında yaptığı bir YouTube yayınında, “Önümüzdeki 90 gün, Cardano ağı için en kritik mühendislik ve entegrasyon dönemi olacak.” ifadelerini kullandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Cardano, Ethereum’un En Büyük Rakibi Olmayı Amaçlıyor

Akıllı sözleşme işlevi ile birlikte Cardano, piyasa değeri bakımından ikinci en büyük kripto para olan ETH ve Ethereum blok zinciri ile doğrudan rekabete girecek. Ethereum, 2015’teki lansmanından bu yana akıllı sözleşmeleri desteklemeye devam ediyor. Şu anda Ethereum ağındaki merkezi olmayan finans (DeFi) sektörü, geçtiğimiz Ocak ayından bu yana yaklaşık 60 milyar Dolarlık bir büyüme kaydetti.

Yeni yükseltmeler geleneksel olarak kripto paralarda fiyat artışına neden olurken; ADA’nın fiyatı Cuma günkü Alonzo duyurusunun ardından düşüş yaşadı. Cardano, duyuruyu takip eden altı saat içinde yaklaşık %8 değer kaybetti. Ancak bugün yaşanan fiyat artışı ile birlikte ADA, geçtiğimiz hafta genelinde %25 oranında bir artış kaydetmiş oldu.

Cardano’nun piyasa değeri şu anda 52 milyar Dolar: Yani en değerli kripto paralar sıralamasında dördüncü olan Binance Coin’den (BNB) yaklaşık 1 milyar Dolar daha fazla. ADA’nın piyasa değeri, USDT stablecoin Tether’den 10 milyar Dolar ve en büyük rakibi Ethereum’un piyasa değerinden yaklaşık 127 milyar Dolar daha düşük seviyede seyrediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend