Kripto Para Piyasası, ABD Bankacılık Endüstrisini Geride Bıraktı

Bitcoin piyasa değeri 10 gündür 1 trilyon Doların üzerinde seyrederken; daha geniş kripto para piyasaları, ABD bankacılık endüstrisini geride bırakmayı başardı.

Haberin Özeti

  • Kripto para, ABD bankacılık endeksini geride bıraktı.
  • Bitcoin ise 1 trilyon Doların üzerinde 10 günden fazla zaman geçirdi.
  • Teknoloji hisse senetleri yeni rekorlar kırdıkça borsalar kapanış zirvelerini gördü.

Kripto, geleneksel olarak en güçlü büyüme çeyreğine girerken, işler yoluna giriyor.

Küresel kripto pazarları, dün manşetlere çıkan 2 trilyon Dolarlık seviyenin ötesinde büyümeye devam ediyor. Toplam piyasa değeri, bir önceki güne göre %4.9 artışla 2.06 trilyon Dolara ulaştı.

Kripto Para, Tüm ABD Finans Sisteminden Daha Değerli Hale Gelebilir

Analiz şirketi Bianco Research’ün başkanı Jim Bianco’ya göre bu değerleme, kriptoyu ABD bankacılık sisteminden daha değerli hale getiriyor.

Bianco’nun tweet’ine eklenen grafikte, kripto paranın 2021’de iki katına yükselmesi, onu ABD’deki halka açık bankacılık kurumlarının performansını izleyen S&P 1500 Bankalar endeksinin değerinin üstüne çıkardı.

Bianco, kripto paranın tekrar ikiye katlanması durumunda bankalar, komisyoncular, sigorta, döviz firmaları ve varlık yöneticileri dahil olmak üzere tüm ABD finansal sisteminden daha büyük olacağını söyledi.

Bu arada lider kripto para Bitcoin, 10 gün boyunca 1 trilyon Dolarlık piyasa değerinin üzerinde tutunmayı başardı. BTC, bir gecede %3.4 değer kazandı ve 60.000 Doların hemen altında seyrediyor.

Bu hiç şüphesiz etkileyici olsa da, kripto kazançlarının çoğunu oluşturan piyasanın geri kalanı oldu. Ethereum %5’lik bir kazanç sayesinde 2.000 Doların üzerinde kalmaya devam ediyor.

Diğer büyük hareket edenler ise %12 artışla Binance Coin, %11 artışla Litecoin, %13 artışla Bitcoin Cash ve yaklaşık %30 artışla Ripple oldu.

Kripto Para Neden Artıyor?

Peki, kripto paraya ne oldu? Hisse senedi piyasaları, ABD ekonomisinin hızlanan toparlanmasında yükselişte ve kripto, daha aktif bir yatırımcı topluluğunun faydalarını hissediyor.

  Bitcoin Fiyatı Eylül Başından Bu Yana En Yüksek Seviyede

Dün S&P 500 ve Dow, ABD Çalışma Bakanlığı’nın Mart ayı iş raporunu yayınlamasının ardından rekor seviyelere ulaştı.

Diğer ekonomik veriler de piyasaları canlandırıyor: ABD’de imalat üretimi son 37 yılın en yüksek seviyesini gördü. Institute for Supply Management’a göre, yatırımcı iştahı da bu süreçte artıyor.

Geçen yıl piyasa patlamasına neden olan mega teknoloji hisselerinde ise Facebook %3.4 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Google’ın ana şirketi Alphabet de fiyatının %4.2 artmasının ardından tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Diğer önemli teknoloji kazançları arasında Amazon.com %2.1, Apple Inc. %2.4 kazandı ve Microsoft Corp %2.8 artış bildirdi.

Teknoloji hisse senetlerine ve kripto para artışına yardımcı olabilecek bir başka faktör, geçen hafta yaşanan Archegos patlaması nedeniyle devam eden düşüş. Birçok banka bu süreçte çapraz ateşe yakalandı. Bunların başında İsviçreli dev Credit Suisse yer aldı. Banka, yaşadığı kayıptan ve kitlesel satışlardan sorumlu olduğunu düşündüğü bazı üst düzey yöneticileri işten çıkardığını duyurdu.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın