7 Aralık 2022, Çarşamba
11.7 C
İstanbul

Kripto Para Piyasasının Toplam Değeri 2.1 Trilyon Dolara Ulaştı: Yükseliş Devam Edecek mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kripto para piyasası genelinde yaşanan fiyat yükselişine en büyük kripto paralar olan Bitcoin ve Ethereum öncülük ediyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin, 29 Eylül’de 40.996 Dolar seviyesinde seyrederken; dün gece 48.436 Dolara kadar yükseldi.
  • Ethereum ise mevcut fiyatı olan 3.288 Dolara gerilemeden önce, bu sabah erken saatlerde 3.315 Dolara kadar yükseldi.
  • Kripto piyasasının geri kalanı da lider kripto paraların izinden giderek önemli bir fiyat artışı kaydetti.

Yatırımcılar, yeni girdiğimiz Ekim ayını “Uptober” (Up ve October kelimelerinin birleşimi) olarak tanımlıyorlar.

Binance indirim kodu

Bitcoin, Ethereum ve Diğerleri

Piyasa değerine göre en büyük kripto para olan Bitcoin, 29 Eylül’de 40.996 Dolar seviyesinde seyrederken; dün gece 48.436 Dolara kadar yükseldi. BTC, bu seviyesinden itibaren bir miktar geri çekildi; ve şu dakikalarda 47.606 Dolar civarında seyrediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bitcoin’in geçen akşamki yükselişini, birkaç saat önce yaklaşık %11 oranında artan ikinci en büyük kripto para Ethereum takip etti. Ethereum, mevcut fiyatı olan 3.288 Dolara gerilemeden önce, bu sabah erken saatlerde 3.315 Dolara kadar yükseldi.

Kripto para piyasasının geri kalanı da lider kripto paraların izinden giderek önemli bir fiyat artışı kaydetti. CoinMarketCap verilerine göre, kripto para piyasasının toplam değeri bugün 2.1 trilyon Dolara ulaştı.

Kripto Para Piyasası Neden Yükseliyor?

Peki kripto piyasası neden yükseliyor?

Birinci etken, Çin’in birçok Çinli tüccarı merkezi olmayan finansmana (DeFi) yönelmeye zorlayan en son kripto yasağı. Çinli kripto gazetecisi Colin Wu’ya göre, ülkedeki pek çok kripto yatırımcısı, varlıklarının büyük bölümünü geçen hafta yerel tokeni yaklaşık %90 oranında artan DeFi protokolü dYdX’e taşıdı.

İkinci önemli haber ise Amerika Birleşik Devletleri’nden geldi. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Perşembe günü Kongre’de yaptığı konuşmada, Çin’den farklı olarak kripto paraları “yasaklama niyetinde olmadıklarını” söyledi.

İlgili Haber:  Analistlere Göre 100 Milyar Dolarlık Coinbase Değerlemesi Çok Yüksek

Powell, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kripto parayı yasaklama planımız yok. Ancak stablecoinler, para piyasası fonları veya banka mevduatları gibidirler; ve bir dereceye kadar düzenleyici çerçevenin dışındadırlar. Bizce bunların düzenlenmesi uygundur.” ifadelerini kullandı.

Fed Başkanı’nın stablecoin endüstrisi hakkındaki yorumları piyasaların yükselişini durdurmaya yetmedi. Ancak bildiğiniz gibi kripto parada hızlı değişimler olabilir…

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar