Kripto Para Piyasası Yükselişte: Bitcoin Fiyatında %9’luk Artış Yaşandı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bitcoin son 24 saatte %9’luk artış yaşayarak 33.200 Dolar fiyatına yükseldi. Ancak yine de haftalık veriler kırmızı renkte seyrediyor.

blank

Haberin Özeti

  • Bitcoin, son 24 saatte %9 değer kazandı.
  • BTC şu anda 33.200 Dolar seviyesinde seyrediyor.
  • Kripto piyasasının geneli de Bitcoin’in olumlu fiyat hareketini takip ediyor.

Bitcoin’in fiyatı son 24 saat içinde %9’luk artış kaydederek 33.200 Dolar seviyesine yükseldi. Bu artış, lider kripto parayı 30.000 Doların altına düşme korkusundan bir nebze olsun uzaklaştırdı; ancak BTC neredeyse her gün 30.000 ve 35.000 Dolar seviyeleri arasında dalgalanmaya devam ediyor.

blank

Bitcoin’deki Yüksek Dalgalanma

Bitcoin son olarak 24 Haziran’da 35.000 Dolar fiyatını aştı; ancak dün öğleden sonra Nomics’ten alınan verilere göre kripto para 30.860 Dolara kadar da geriledi.

Bitcoin, 622 milyar Dolarlık piyasa değeri ile en büyük kripto para konumunda yer alıyor. Lider coin, 1.3 trilyon Dolarlık kripto piyasasının %47’sini tek başına elinde tutuyor. Onu 217 milyar Dolarlık piyasa değeri ile pazarın %16.4’ünü oluşturan Ethereum takip ediyor.

Son 24 saatte altcoinler de büyük oranda Bitcoin’in fiyat hareketlerini takip etti. Ethereum %7.5 oranında artarak 1.850 Dolar seviyesine ulaştı. Binance Coin %5.30 artışla 280 Dolara, Cardano %6.26’lık artışla 1.28 Dolara ve sosyal medyanın sevilen kripto parası Dogecoin de %5.24’lük artışla 0.24 Dolar seviyesine ulaştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Haftalık Veriler Hâlâ Olumsuz Seyrediyor

Yine de haftalık verilere göre kripto piyasasının büyük bölümü kırmızı renkte seyrediyor. Geçen hafta genelinde Bitcoin %6, Ethereum %15, Binance Coin %16, Cardano %8 ve Dogecoin %12 değer kaybetti.

Çin’in Bitcoin madencileri üzerindeki baskısı, söz konusu fiyat çöküşünün altındaki temel etken olarak görülüyor. Öte yandan yoğun hidroelektrik enerji kaynakları nedeniyle Bitcoin madencileri tarafından sıklıkla tercih edilen Sichuan eyaletinin 26 Bitcoin madencilik tesisini kapatma emri yayınlamasının ardından ağın hash oranı %17 seviyesinde düştü. Fiyattaki düşüşü de tetikleyen bu sorun, bir nebze olsun çözülmüş olsa da Bitcoin hash oranı, önceki seviyelerinden hâlâ uzak görünüyor.

Bu süreçte bazı Çinli madenciler devlet baskısından kurtulmak için yurt dışına taşınma kararı aldı. 22 Haziran’da Çinli Bitcoin madencilik firması BIT Mining, 320 madencilik makinesini Kazakistan’a taşıdığını ve ilerleyen süreçte, 2.600 makineyi daha aynı şekilde yurt dışına çıkaracağını açıkladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Madenciliği Şirketi Genesis Yatırım Turunda 125 Milyon Dolar Topladı

Çin’in ülkedeki Bitcoin madencileri ile ilgili sert önlemler almasının ardından diğer ülkelerdeki madenciler durumu fırsat bildi. Bununla birlikte Genesis...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend