5 Ağustos 2022, Cuma
23.2 C
İstanbul

Kripto Para Piyasasında Bu Hafta: Bitcoin ve Ethereum Değer Kaybederken Avalanche Rekor Seviyeye Ulaştı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kripto para piyasasında geride bıraktığımız haftada Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ciddi değer kaybı yaşarken; Avalanche (AVAX) ise rekor fiyata ulaştı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Çin ve ABD’den gelen bazı olumsuz haberler, geride bıraktığımız hafta boyunca Bitcoin ve Ethereum’da ciddi değer kaybına neden oldu.
  • Bu süreçte Avalanche ise tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Kripto para piyasasında hareketli bir hafta geride kaldı. Geride bıraktığımız 7 günde lider kripto para Bitcoin (BTC), en büyük altcoin Ethereum (ETH) ve diğer pek çok coin ciddi seviyede değer kaybederken; Avalanche (AVAX) gibi altcoinler ise rekor seviyeye ulaştı.

Binance indirim kodu

Kripto Para Piyasasını Frenleyen İki Etken

Hafta başında gerçekleşen iki büyük olay Bitcoin liderliğindeki boğa piyasasını frenledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Pazartesi günü ABD Başkanı Joe Biden, kripto para şirketleri için de yüksek vergi gereklilikleri için 1.2 trilyon Dolarlık Altyapı Yasasını onayladı. Aynı gün Çin’den de kripto para madenciliği için uygulanan kısıtlamaların ve bu kısıtlamaları ihlal edenler için verilecek adli cezaların artırılacağı haberi geldi. Bu iki gelişme hafta boyunca yaşanan düşüşün temel nedenleri oldu.

Bitcoin ve Ethereum Fiyatında Ciddi Düşüş Yaşandı

Bitcoin Pazartesi sabahı yaklaşık 66.000 Dolardan işlem görmesine rağmen; ilerleyen saatlerde ciddi bir düşüş dalgası içine girdi ve Salı günü 60.000 Doların altına düştü. Hafta ortasında da düşüşünü sürdüren BTC, Cuma günü 55.000 Dolar seviyelerini gördü. BTC, hafta sonu ise bir miktar toparlanmayı başardı. Lider kripto para şu dakika itibariyle 59.000 Dolar seviyesinde işlem görüyor.

Amiral gemisi kripto parada yaşanan fiyat düşüşü, her zaman olduğu gibi, kripto para piyasasının toplam değerini de olumsuz etkiledi. Kripto para piyasasının küresel değeri bu hafta 3 trilyon Dolardan 2.7 trilyon Dolara kadar geriledi.

İlgili Haber:  Uzmanlar Bitcoin İçin Alternatif Sezonun Başladığını Açıkladı

İkinci en büyük kripto para Ethereum ise haftaya 4.859 Dolar fiyatından başlamasına rağmen günler içinde 4.200 Dolara kadar geriledi. ETH de Bitcoin’in toparlanmasını takip ederek hafta sonu boyunca bir miktar değer kazandı ve şu dakikalarda 4.377 Dolar seviyesinden işlem görüyor.

Altcoin Piyasası da Geriledi

Binance Coin (BNB), Solana (SOL), Ripple (XRP) ve Polkadot (DOT) başta olmak üzere altcoin piyasasının büyük çoğunluğu da bu hafta minimum %7 oranında değer kaybı yaşadı.

Son haftaların rekabetçi altcoinlerinden Dogecoin (DOGE) son 7 günde %10 değer kaybı yaşayarak biraz daha sert bir darbe alırken; en büyük rakibi Shiba Inu (SHIB) ise %5 düşüş kaydederek görece güçlü kalmayı başardı. Winklevoss kardeşlere ait olan Gemini borsasının Shiba Inu’yu listeleyeceği haberleri, bu hafta SHIB fiyatını diğerlerine nazaran daha sağlam tutan temel etken oldu.

Avalanche (AVAX) Fiyatı Rekor Seviyeye Ulaştı

Avalanche (AVAX) ise ilk 20 kripto para arasında bu hafta fiyat artışı yaşayan tek coin olarak kayıtlara geçti. “Ethereum katili” olarak nitelendirilen kripto paralardan biri olan AVAX, son 7 günde %35’lik bir fiyat artışı yaşadı ve bu süreçte 120.06 Dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Avalanche’deki fiyat artışı büyük oranda blok zinciri üzerine kurulu DeFi platformlarının büyümesine bağlanıyor. Avalanche tabanlı DeFi platformlarında kilitli toplam değer, son 3 ayda 1 milyar Dolardan 11.77 milyar Dolara kadar yükseldi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar