9 Ağustos 2022, Salı
24.5 C
İstanbul

Kripto Para Piyasasında Büyük Düşüş: Bitcoin %30, Ethereum %38 Değer Kaybetti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Çin’de kripto para piyasasına dair çeşitli yasakların açıklanmasından sonra Bitcoin başta olmak üzere kripto piyasasının tümü bugün ciddi düşüş yaşıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Kripto para piyasası bugün tarihi bir düşüş yaşıyor.
  • Son 24 saatte Bitcoin ve Ethereum, %30’un üzerinde değer kaybetti.
  • Kripto para, bu noktadan toparlanabilecek mi?

Kripto para piyasası, bir hafta önce başlayan düşüş eğilimini sürdürüyor. Bitcoin, son 24 saatte %30’un üzerinde değer kaybetti. Bir ara 30.000 Dolar seviyesine kadar gerileyen BTC, şu anda 34.000 Dolar fiyatının üzerinde seyrediyor. Ethereum da benzer bir şekilde son 24 saatte %40’ın üzerinde düşüş yaşadı. Ethereum fiyatı şu anda 2.400 Dolar seviyesinde seyrediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Çin’den Gelen Kripto Yasağı Haberleri Düşüşü Hızlandırdı

Çarpıcı bir şekilde, piyasanın en likit stablecoini olan Tether de Dolar fiyatına göre düşüş yaşadı. Kripto para piyasası kan kırmızı durumda iken USDT de 0.84 Dolara kadar geriledi.

Bugün yaşanan düşüşün temel nedeni ise Çin’den gelen bazı yasak haberleri olarak gösteriliyor. Çin’de faaliyet gösteren bankalar ve ödeme kuruluşlarının kripto para ile ilgilenmesi yasaklandı. Ayrıca Çin hükümeti yayınladığı açıklamalarda kripto para kullanıcılarını, piyasanın manipülasyona çok açık olduğu ve riskli bir yapı teşkil ettiği konusunda uyardı.

Bu haberlerin ardından da halihazırda kripto parada devam eden düşüş eğilimi hız kazandı. Kripto paradaki düşüş, temel olarak geçtiğimiz hafta Tesla CEO’su Elon Musk’ın yaptığı açıklamalarla başlamıştı. Musk, Bitcoin’in çevreye çok zararlı olduğu gerekçesiyle Tesla tarafından ödeme yöntemi olarak kabul edilmeyeceğini duyurdu. Bitcoin düşüşünü başlatan temel etken de bu oldu.

Coinbase, CoinMarketCap, CoinGecko Gibi Siteler Kesinti Yaşadı

Bugünkü düşüş atmosferi içinde, kripto para borsası Coinbase ve fiyat kontrol siteleri CoinGecko ve CoinMarketCap gibi sitelerde aralıklı kesintiler yaşandı. Kripto para borsası Binance, “ağ tıkanıklığı nedeniyle” tüm ETH ve ERC-20 para çekme işlemlerini duraklattığını açıkladı.

İlgili Haber:  Ethereum Geliştiricilerinden Vlad Zamfir Blockchain Şirketi CasperLabs’e Dava Açıyor

Ethereum’daki tüccarlar çıkışlara koşarken, ağdaki gaz fiyatları da fırladı. Etherscan’a göre, ortalama bir işlemin maliyeti şu anda 700 gwei’ye mal oluyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar