9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Kripto Para Piyasasında Düşüş: Cosmos Ağının Tokeni ATOM %11 Değer Kaybetti

Önemli Gelişmeler

Blockchain ağı Cosmos, geçtiğimiz 24 saatte çift haneli rakamlarda düşüş yaşadı ve onunla aynı teknolojiyi kullanan projeleri de aşağı çekti.

blank

Haberin Özeti

  • Cosmos ağının yerel tokeni ATOM, son 24 saatte %10’un üzerinde düşüş yaşadı.
  • ATOM, şu dakikalarda 11.91 Dolar fiyatında seyrediyor.

Cosmos ağı ve yerel tokeni ATOM, son 24 saat içinde büyük kayıplarla karşı karşıya kaldı.

blank

ATOM, son 24 saatte %11 düşüş yaşayarak 11.91 Dolar fiyatına geriledi. Bu, kripto paranın tüm zamanların en yüksek seviyesi olan Mayıs ayındaki 31.7 Dolar seviyesinden %62 oranında daha düşük bir noktada seyrettiği anlamına geliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Cosmos Nedir?

Cosmos, kriptonun önde gelenleri olarak nitelendirilen Bitcoin ve Ethereum’dan oldukça farklıdır. Ağ, yalnızca benzersiz bir hisse senedi konsensüs algoritması kullanmakla kalmaz; aynı zamanda rekabetçi birlikte çalışabilirlik arenasına da yakından odaklanır.

Cosmos üç temel bileşenden oluşur: Tendermint Core, Cosmos SDK ve IBC Protokolü.

Tendermint Core, Bitcoin’in iş kanıtı algoritmasından farklı olarak, esasen ağdaki düğümler aracılığıyla ağı koruyan motordur. Bununla birlikte Tendermint, düğümlerin pahalı makinelere yatırım yapmak yerine ağı doğrulamak için tokenleri kilitlediği bir hisse kanıtı sisteminden yararlanır. En önemlisi, bu algoritma, iş kanıtından çok daha az enerji yoğundur.

Bu motorun üzerinde, herhangi bir geliştiricinin Tendermint Core kullanarak bir blok zinciri oluşturmasına olanak tanıyan bir araçlar paketi olan Cosmos SDK bulunur. Bu nedenle, sıfırdan güvenli bir blok zinciri oluşturmak yerine, Cosmos’un altyapısına güvenilmiş olur.

Son olarak, IBC Protokolü de Cosmos tabanlı projelerin ekosistem dışındaki diğer blok zinciri ağlarıyla etkileşime girmesini sağlar.

Cosmos Ekosistemi Patinaj Yapıyor

Cosmos SDK, bugünlerde Tendermint üzerine bu kadar çok kripto projesinin inşa edilmesinin başlıca nedenlerinden biri. Popüler projeler arasında Terra (LUNA), Secret Network (SCRT), Band Protocol (BAND) bulunuyor.

İlgili Haber:  Bitcoin Cash (BCH), Monero (XMR) ve Cosmos (ATOM) Fiyat Analizi - Altcoinler Yeniden Yükselişte - 14 Mayıs

Ve Cosmos gibi, bu projeler de bugün kayıp bildiriyor.

Terra’nın yerel tokeni olan LUNA son 24 saat içinde %7.4 değer kaybetti. Kripto paralar için bir gizlilik hizmeti olarak çalışan Secret Network de aynı süreçte %7.8 düşüş yaşadı. Ve Ethereum’un Chainlink’ine benzeyen Cosmos tabanlı oracle sağlayıcısı Band Protocol de %10.7 düşüş bildirdi.

Söz konusu düşüşün altında yatan temel nedenlerin, kripto para piyasasındaki genel düşüşe neden olan etmenler ile aynı olduğu belirtiliyor. Bunlar arasında, Çin’de artan madencilik baskısı, Bitcoin’in çevresel etkisine yönelik artan endişeler ve küresel ölçekte yükselen düzenleyici uygulamalar yer alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend