2 Aralık 2022, Cuma
11 C
İstanbul

Kripto Para Piyasasındaki Düşüş, Kripto Madenciliğindeki Grafik Kartı Talebine de Olumsuz Etki Etti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Grafik kartı üreticisi ASRock’a göre, geçen ay kripto para piyasasında yaşanan çöküş Çin’deki GPU’lara olan talebi de olumsuz etkiledi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Grafik kartı üreticisi ASRock, Çin’deki kripto madenciliği sektöründen gelen talebin azaldığını belirtti.
  • ASRock, geçen ay kripto para piyasasında yaşanan çöküşün yanı sıra Çin’deki madencilik sektörüne yönelik çeşitli kısıtlama haberlerinin de bu duruma etki ettiğinin altını çizdi.

Bir grafik kartı üreticisi olan ASRock’a göre, Mayıs ayında kripto para piyasasında yaşanan çöküş ve Çin’in kripto madenciliği üzerinde yarattığı baskı, madencilerin GPU talebine olumsuz etki etti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Çin’in Kripto Madenciliği Baskısı

ASRock, grafik kartı satışlarının bu yıl hızla artmasını beklerken; Çin kripto madenciliği sektöründen tam tersi bir eğilim ile karşılaştı. Bunun en büyük nedeni ise Çinli düzenleyicilerin kripto madenciliği üzerinde son aylarda oluşturduğu büyük baskı olarak kaydedildi. Bu süreçte Çin’in Yunnan ve Sincan da dahil olmak üzere bazı eyaletlerinde faaliyet gösteren kripto madencileri, operasyonlarını durdurmak zorunda kaldı.

Çin’in kripto madenciliği üzerindeki bu baskısı, Bitcoin fiyatının geçen ay 30.000 Dolar seviyelerine kadar gerilemesine neden olan faktörlerden biriydi.

Grafik Kartları ve Bitcoin Madenciliği

ASRock’un grafik kartları, Bitcoin madenciliğinden ziyade genellikle Ethereum madenciliği için kullanılır.

ASRock gibi, grafik kartı üreticisi Nvidia da son aylarda kripto endüstrisi ile ilgili garip bir rekabetin içinde yer aldı. Nvidia, kripto madencilerinin taleplerini ve PC oyuncularından oluşan temel müşteri tabanını dengelemek için oldukça zor bir mücadele verdi. Bu süreçte şirket, Ethereum madenciliği için özel bir işlemci olan CMP’yi piyasaya sürerken; daha çok oyuncular için tasarlanan GeForce grafik kartlarındaki hash oranlarını da büyük ölçüde azalttı.

İlgili Haber:  Bitcoin, Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesi Olan 20.000 Dolar Yarılanmasını Şimdiden Geride Bırakıyor

Nvidia CEO’su Jensen Huang, VentureBeat ile yakın zamanda yaptığı bir röportajda konu ile ilgili, “CMP arzımızla birlikte umarım GeForce tarafındaki baskıyı biraz azaltarak oyunculara daha fazla GeForce tedariki sağlayabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar