30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Kripto Para Tarihindeki En Büyük Hırsızlık! Güney Afrikalı Kardeşler 3.6 Milyar Dolarlık Bitcoin ile Kayıplara Karıştı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Güney Afrikalı iki kardeş kısa bir süre önce 3.6 milyar dolar değerindeki Bitcoin ile birlikte kayıplara karıştı. Bu olayın kripto para tarihindeki en büyük vurgun olabileceği söyleniyor.

Binance indirim kodu

Kaçak Kardeşler Beraberin 69.000 Adeti Bitcoin (BTC)’i de Götürdü

Olaylar ile ilgili ilk haberleri ülkenin yerel haber ajansları yaptı. Ameer Cajee ve küçük kardeşi Raees Cajee 2019 yılında kripto para yatırım uygulaması olan Africrypt’i kurmuşlardı. Bundan bir süre sonra ise iki kardeş, Nisan ayındaki zirve fiyatında 4 milyar dolar değerindeki 69.000 adet Bitcoin ile kayıplara karıştı.

Binance indirim kodu

Olaylar Nisan ayında şirketin COO’su olan Ameer’in müşterilerine Africrypt’in hack’lendiğini, hesapların cüzdanların ve node’ların saldırıdan etkilendiğini duyurmasıyla başladı. 20 yaşında olan Ameer, ilginç bir şekilde müşterilerinden bu olayı, hesaplardaki bakiyelerin geri alınmasını zorlaştıracağını öne sürerek, yetkililere bildirmemelerini istedi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Durumdan şüphelenen birkaç müşteri ise hack’lenme olayını yetkililere bildirdi. Konunun ulaştığı avukatlar iki kardeşin izini sürmeye çalıştı. Avukatların kardeşlere ulaşamaması üzerine konu polise bildirildi.

E-posta yoluyla ulaşılan avukatlar olayla ilgili şu bilgileri verdi: “Africrypt şirketinin müşterilerine polise gitmeme çağrısı yapmasından dolayı hemen şüphelenmeye başladık. Ayrıca şirketin çalışanları da, iddia edilen hack olayından 7 gün önce şirketin internet platformlarına erişememeye başlamış.

Avukatlar ayrıca kripto para borsalarına çağrıda bulunarak eğer söz konusu Bitcoin’lerin şüpheli bir şekilde nakde çevrilmesi halinde alarma geçilmesini talep etti.

Güney Afrikalı Otoriteler Kripto Para Hırsızlığı Konusunda Sorumluluk Kabul Etmeyi Reddediyor

Yerel haber birimlerinin aktardığına göre FNB bankası da Africrypt ile çalıştığı için sorgulanmalara maruz kaldı. Yerel banka olay ile ilgili herhangi bir bağlantıları olmadığını kaydetti: “Bir kez daha tekrar etmek gerekirse FNB’nin Africrypt ile herhangi bir bankacılık ilişkisi bulunmamaktadır. Müşteri gizliliği uyarınca FNB belirli banka hesaplarıyla ilgili hiçbir bilgi sağlayamaz.

İlgili Haber:  Sony'den Çalınan ve Bitcoin'e Dönüştürülen 154 Milyon Doları Geri Almak İçin ABD’de Dava Açıldı

Kayıp kardeşleri arama çalışmaları sürerken kripto paraların yasal zemini ile ilgili bazı engeller ile de karşılaşıldı. Güney Afrika’nın finans sektörü denetleyicisi olan ülkenin finansal kurum regülatörü kripto para konularının kendi çalışma alanlarına girmediğini iddia etti.

Bitcoin son zamanlarda fidye yazılım saldırıları gibi kötü amaçlı olarak kullanılmasıyla gündeme gelmeye başlamıştı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar